'Beveilig Joodse gebouwen blijvend' Het Weekblad Charlie Hebdo 'sin dit filiaal 0|H geleverd. Politie nu populair bij Fransen Held Bathily Frans burger I 4 IN HET NIEUWS AANSLAGEN PARIJS Op het internet wordt grif geboden voor de vórige Charlie Hebdo, die van voor de aanslag. HAPlIf HEBD lói/rtsr De Joodse gemeenschap in Neder land voelt zich bedreigd sinds de aanslagen in Parijs. „De angst is toegenomen", zegt Voet. „Het zijn heftige tijden", beves tigt Maurice Swire, hoofdredac teur van het Nieuw Israëlitisch Weekblad (NIW). „De Joodse ge meenschap is al lange tijd in staat van paraatheid. We zijn het - hoe gek dat ook klinkt - een beetje ge wend. Maar na vorige week zijn we wel bang voor copycats." Joodse gebouwen werden na de aanslag op het Joods Museum in Brussel vorige zomer al tijdelijk extra beveiligd. En inmiddels is besloten daarmee door te gaan. „Ik hoop dat niet iedere drie maanden wordt bekeken of de be veiliging nog nodig is", zegt Voet. „Er is de afgelopen tijd veel ge beurd: een aanslag op een school in Toulouse, toen Brussel en nu weer Parijs. De aanslagen volgen elkaar steeds sneller op." Joodse organisaties zijn beducht om te vertellen over de voorzorgs maatregelen die ze nemen. „Wij doen geen mededelingen over de beveiliging", zegt een woordvoer ster van het Anne Frankhuis in Amsterdam. „Wij willen geen pu bliek statement maken", klinkt het bij het Joods Historisch Mu seum. Ook Swirc praat niet over de beveiligingsmaatregelen op de redactie van het NIW. Het blad maakte deze week een nummer dat voor een groot deel in het te ken stond van de aanslagen. Een medewerker van het blad werkt ook voor Charlie Hebdo. Tot vorig jaar draaide de Joodse ge meenschap zelf op voor de kosten van beveiliging. In navolging van Amsterdam besloot de Rijksover heid in het najaar een deel van die kosten op zich te nemen. Politie en gendarmerie werden door veel Fransen jarenlang met de nek aangekeken, maar sinds de terreuraanslagen heerst er een po- litiemanie in het land. Een agent zag zich tijdens de mars door Pa rijs omhelsd, busjes van gendar merie en oproerpolitie werden onthaald op applaus. Die oproer politie heet CRS. De ironie wil dat Cabu, een van de vermoorde tekenaars van Charlie Hebdo, de bedenker was van de scheldnaam CR-SS. De afkeer van de politie gaat te rug tot 1962, toen de politie bij een betoging in Parijs negen men sen doodde. Het jaar 2968, toen de politie hielp de mei-revolutie neer te slaan, besmeurde het ima go verder. Het dédain voor de politie was wijdverbreid onder jongeren. De ASVP, een ongewapende eenheid zonder veel bevoegdheden, werd door veel jongeren neerbuigend weggezet als Attention, s'il vous plait (attentie, alstublieft). Ook de elite-eenheid RAID, nu bewie rookt om zijn heldendaden, was enkele jaren geleden onderwerp van spot. In 2009 wist een bos wachter, ervan verdacht twee vrouwen te hebben gewurgd, 78 dagen uit handen van de politie te blijven. „Het imago van de politie is slecht onder jongeren", zegt Sop hie Jager, een Nederlandse scholie re in Frankrijk. „Je wordt voortdu rend aangehouden, ook als je er niet uitziet als drugshandelaar. Wat tijdens de mars in Parijs is ge beurd, is uniek." De GIGN, een elite-eenheid van de gendarmerie, schoot de terro risten dood die de bloedige aan slag op het weekblad Charlie Heb do hadden gepleegd. De RAID, die onderdeel is van de politie, beëindigde de gijzeling in de jood se winkel. Bij geen van beide ac tie vielen burgerslachtoffers. PARIJS - De Malinese medewerker van de joodse supermarkt die vori ge week zes klanten in een koel ruimte verborg, krijgt dinsdag de Franse nationaliteit. Lassana Ba thily woont sinds 2006 in Frank rijk. Hij vroeg in juli vorig jaar het staatsburgerschap aan. Bathily opende vorige week de koelcel voor de klanten om hen in veiligheid te brengen. Zelf ont snapte hij via een goederenlift uit de winkel en waarschuwde de po litie. Die geloofde hem in eerste instantie niet en hield hem aan. Uiteindelijk bleek de informatie van Bathily over de indeling van de winkel van doorslaggevend be lang bij de inval. Na de bevrijding van de gegijzelden en de dood van de gijzelnemer deed Bathily bescheiden zijn verhaal tegen een tv-zender. Daarop ontstond een handtekeningenactie om hem te naturaliseren, die werd gesteund door zeker 300.000 mensen. door Nadia Berkelder AMSTERDAM - Joodse organisaties moeten permanent worden bevei ligd, vindt Esther Voet van het CIDI, het Centrum Informatie en Documentatie Israël. 'Lapzwans, dat je zo veel 5—L vraagt' 1 Boekhandel Bruna op Utrecht Centraal gisteren even na openingstijd. Charlie Hebdo bleek daar niet te worden verkocht. Hiernaast de voorpagina van de gewilde Charlie Hebdo van vorige week, daarboven die van deze week. foto Rob Huibers/HH door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het beeld staat op het net vlies van miljoenen Fransen gegrift: de politieman die afgelopen vrijdag als eerste een joodse winkel bin nenging om een gijzeling te beëin digen. De agent, lid van de eli te-eenheid RAID, had gemakkelijk gedood kunnen worden. Maar hij aarzelde geen seconde. I Lassana Bathily foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4