ff rj| 1 I WONEN 5 Lekker de lucht in met de planten Fraai en ook nog eens gezond zitten het blad nog fijner verdeeld is dan dat van de gewone soort. De zwar te walnoot is winterhard en krijgt ook vruchten, maar de oogst houdt niet over. Wie het om no ten te doen is, kan beter de gewo ne walnoot planten. Maar wie van mooi blad houdt, zou eens op zoek kunnen gaan naar de Japanse walnoot, Juglans ailanthifolia. Dat is wat mij betreft met voorsprong de mooiste van al le walnoten. Het blad is groot en bestaat uit een stuk of vijftien deelblaadjes. De onderkant van die blaadjes is bekleed met beige vilt. Bij jonge bomen wordt een blad soms bijna t meter lang. Zo als je van bomen uit Japan kunt verwachten, is ook de Japanse wal noot bij ons goed winterhard. Ver wacht geen rijke oogst, maar wel een prachtige boom. HEBBEN INSPIRATIE derij. De buitengevel wordt bekleed met lokaal gekapt hout van Zagerij Landgoed De Twickel (Overijssel) en in het nieuwe ontwerp werden zelfs oude gebinten van de kapschuur opnieuw ge bruikt. De nieuwe bewoners krijgen hiermee wat historie in hun gloednieu we huis. Van Zutphen doet zelf de bouwbegelei- ding en brengt veel zelf opgedane ken nis over duurzaam bouwen in. „Ik vind het geweldig me te verdiepen in al die nieuwe technieken. De ontwikkelingen gaan heel snel. Wat nu hot is, zal straks weer achterhaald zijn. Zo zijn er alweer nieuwe inzichten over het nut van iso leren en verwarmen, maar wij doen het met wat er nu voorhanden is." Het opslaan van energie is de uitdaging voor de nabije toekomst. De vaklieden van Bouwbedrijf Krijger en Bouw 85 zijn er druk mee. Eén van de medewer kers is in de weer met het dichttapen van kieren in de wanden, zodat het he le pand luchtdicht wordt. Veel geïso leerde woningen hebben problemen met de isolatie, waardoor er condens en daarmee schimmels en rot in de wanden ontstaat. Voor een 'nulwoning' (ofwel: energie- neutrale woning) is het een vereiste dat er evenveel energie wordt opgewekt als verbruikt. Er wordt onder meer ge bruikgemaakt van aardwarmte en zon nepanelen en er is geen gasaansluiting. Dat is niet het enige belangrijke aan het plan van het stel. De Morée: „We maken heel bewust keuzes, ook hoe wij ons leven invullen. Tegenwoordig is nadenken over je oude dag een hot item, maar eigenlijk moet je bewust be zig zijn met elke levensfase. Verschillen de generaties, jong en oud, kunnen iets aan elkaar hebben. Vandaar dat we er voor kozen op ons erf samen te leven met mensen van diverse leeftijden." Er wonen op Nieuw Bouwlust straks vijftigers, zestigers en zeventigers. Momenteel zijn ze nog op zoek naar een koppel van in de veertig, al dan niet met kinderen voor in de laatste leegstaande woning. De Morée: „We zoeken balans tussen privé en samen. Privacy is belangrijk, de uitdaging om meer samen te doen ligt voor ons. Op het grote erf is veel mogelijk. We kij ken heel erg uit naar de ontwikkeling, samen met nieuwe bewoners. Die ko men beslist ook met nieuwe ideeën." VRIJDAG 16 JANUARI 2015 De b.for soft air van Elho. foto's PR 1 Balance Stool van Darryl Agawin. Vensterbank, salontafel, bijzettafel of desnoods op de grond; er zijn tal van traditionele plekken om thuis de plan ten neer te zetten. Maar waarom niet eens lekker de lucht in? Dat moeten de mensen van Elho, specialist op het gebied van kunststof potterie, ook hebben gedacht. Na enige studie op dat onderwerp kwam er de b.for soft air uitrollen. Met dat nieuwe product kun je spelen met verschillende hoog tes dankzij het verstelbare koord. De b.for soft air heeft ronde, vrouwelijke vormen en door de matte finish aan de buitenkant heeft de bloempot een warme uitstraling. Aan de binnenkant is de pot luxe afgewerkt met een glan zende, zogenoemde diamondcoating. De b.for soft air is er in één maat (18 centimeter diameter) en diverse kleuren: wit, antraciet, cloudy violet, vintage pink en mint. Prijs: 9,99 euro. www.elho.com Velen zullen het probleem kennen: rugklachten omdat je vaak te lang en in een verkeerde houding op je stoel zit. Daarvoor zijn de laatste jaren wel leuke oplossingen bedacht, zoals een kussen gevuld met lucht of een skip pybal in plaats van een bureaustoel. In die categorie valt ook de Balance Stool, maar die is wel wat stijlvoller. Het is een ontwerp van Darryl Aga win, die beweert dat je er zeer comfor tabel op zit. Met de rug recht en de voeten op de grond is het een kwestie van balans vinden. Even klaar met het zoeken van balans? Haal het bovenste deel van de kruk eraf en er blijft een normale kruk over. Het is nog wel even wachten voor de Balance Stool bij je bureau of in de woonkamer staat. Agawin zoekt eerst nog manie ren om de productie goedkoper te ma ken. Pas dan lanceert hij de kruk. www.darrylagawin.com De initiatiefnemers van Nieuw Bouw- lust inspireren graag anderen met hun woonconcept. Ze organiseren open dagen en discussiemomenten over duurzaam wonen, herbestem ming en levensloopbestendig wonen. Ook kunnen organisaties en stichtin gen helpen bij het herbestemmen van erven en erfgoed, waaronder de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed en de regionale boerderijenstichtingen Dit speelt overal in Nederland. Niet alleen voor boerderijen, ook voor kloosters, kerken, fabrieken en kazer nes. In Brabant speelt de Erfgoedfa- briek hierop in. In Gelderland krijgt industrieel erfgoed prioriteit. Houd ook initiatieven rond zelfbe heer in de gaten en veranderingen in (thuis)zorg. In Noord-Holland zorgt www.thuislab.nu voor discussie over de manier waarop senioren beter oud kunnen worden in hun leefomgeving. Diverse bouworganisaties ontwikke len 'huizen van de toekomst', die duurzaam en eventueel demontabel zijn gebouwd en waarin ouderen langer kunnen wonen. Voorbeelden: Victor Wonen (BAM Woningbouw), iQ woningen (Ballast Nedam) en LekkerEigenhuis (TBI-Groep). www.nieuwbouwlust.nl reageren? wonen@depersdienst.nl Ineke de Morée en Peter van Zutphen verbouwden hun oude stolpboerderij en maakten op hun erf een nieuw woon complex. Alles is duurzaam gebouwd; er wordt onder meer gebruikgemaakt van aardwarmte en zonnepanelen, foto's Bas Beentjes en Aad Holkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49