Noot 4 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa We zijn eraan gewend vogels te lokken met vetbollen, vogelzaad en vogelpindakaas. Er zijn ook andere manieren. Veel vo gels zijn dol op noten. Vlaamse gaaien - die tegenwoordig om on doorgrondelijke redenen gaaien moeten heten - zijn dol op walno ten. Ook kraaien en roeken maak je blij met een noot. Spechten houden van hazelnoten. Als je geluk hebt, kun je zien hoe een specht een hazelnoot in zijn snavel neemt, om die noot daarna in een spleet in de schors van een boom te klemmen. Daar timmert hij op zijn gemak de keiharde schil van de noot kapot. Je kunt zo'n specht natuurlijk hel pen door die hazelnoot maar di rect vast te klemmen in de ruwe schors van een boom. Maar wat als die boom een gladde bast heeft? Dan hakt de specht zelf een gat waarin de noot geklemd kan worden. Ook daarbij kun je de vo gel alvast helpen, bijvoorbeeld als je wilt dat de smidse vanuit je huiskamerraam te zien is. Er zijn meer dieren die van noten houden. In een jaar waarin er geen beukennootjes waren, heb ik kunnen zien hoe een paar eek hoorns de volledige walnoten- oogst van vier bomen soldaat maakten. Ze aten niet alle noten direct op, maar sloegen ze op als wintervoorraad. Datzelfde doen de bosmuizen. Als ik in het najaar 's avonds de luiken van ons huis dichtdoe, hoor ik steevast het ras pende geluid van knagende mui zen, maar het grootste deel van de noten slepen ze naar hun hol. Onze dierenliefde is buitenge woon selectief. Zo kun je voor de mezen tegenwoordig gevries droogde meelwormen kopen. De een wordt vertroeteld, de ander gevriesdroogd. Zo kan ik me voor stellen dat er ook vogelvrienden zijn die wel vogels, maar geen muizen willen voeren. In dat ka der wil ik er wel op wijzen dat er ook vogels zijn die van muizen le ven en dat je met het strooien van noten dus indirect de torenvalk en de kerkuil voert. Wie een walnotenboom plant, hoeft geen noten te kopen. Die vallen vanzelf wel op de grond. Walnotenbomen zijn mooi om te zien, met hun gladde, grijze stam en hun samengestelde blad. Maar wie eens wat anders wil, zou uit kunnen kijken naar een exotische walnoot. Onze gewone walnoot is Juglans regia, maar het geslacht Juglans telt nog een stuk of tien andere soorten. Niet helemaal onbekend is de zwarte walnoot, Juglans nigra. Het is een statige boom, met fijn- verdeeld blad, die pas laat in het voorjaar in blad komt en zijn blad ook vroeg in de herfst alweer ver liest. Dat geldt voor alle soorten walnoten. Het mooiste blad heeft Juglans nigra Laciniata, waarvan In een historische stolpboerderij kun je comfortabel en modern wonen. Ineke de Morée en Peter van Zutphen uit Anna Paulowna verduurzaamden het oude pand én plaatsten er een nieuw wooncomplex bij. Ze inspireren zo anderen die na willen denken over hun toekomst. Het is een drukte van be lang op het erf van Bouw- lust, de stolpboerderij van Ineke de Morée en Peter van Zutphen, gele gen aan een rustige land weg tussen de bollenvel den. Na jaren filosoferen, steggelen met de gemeente, tekenen en plannen ver rijst nu tot hun vreugde Nieuw Bouw- lust. Een 'erf met perspectief, zoals de initiatiefnemers het omschrijven. Het stel woont al veertig jaar op de prachtige, landelijke plek in de Anna Paulownapolder. „Toen ik 65 werd, be gon ik na te denken over onze toekomst hier. Wilden we hier onze oude dag slij ten", vroeg De Morée zich af. Zij is in het dagelijks leven veel bezig met het thema 'veranderingen in de zorg' en het voeren van kringgesprekken daarover met ouderen. Haar partner Peter van Zutphen had voor zijn pensionering beroepsmatig on der meer te maken met het herbe- stemmen van boerenerven. De laatste ja ren heeft hij zijn interesse voor duur zaam bouwen weer opgepakt. De Morée vertelt in de gezellige keuken van de stolpboerderij: „Het leven is hier heer lijk. We wonen in de vrije natuur, met de levendigheid van het centrum op een steenworp afstand. We besloten dat we wilden blijven. Maar daarvoor moest wel het één en ander veranderen." De eerste stap in dat proces was het ver duurzamen van de oude stolp uit 1875. Van Zutphen zette er zijn tanden vol en thousiasme in. Er kwamen zonnecollec toren op het dak en zonnepanelen ach ter op het erf, het bijbehorende buffer vat kreeg een plekje op de dors, het ge deelte van de boerderij waar het graan gedorst werd. De enkele ramen werden vervangen door dubbele en onlangs kreeg het woongedeelte meer comfort met vloer- en plafondverwarming en een nieuwe houten vloer. „Isolatie is een belangrijk issue in zo'n oud gebouw." De veranderingen gingen nog veel ver der. De oude kapschuur is met wat hulp van een flinke herfststorm uit de weg ge ruimd. Dat was geen probleem. Hij maakte plaats voor een compleet nieuw wooncomplex, bestaande uit levensloop- bestendige appartementen, waarin de eerste bewoners hun intrek al namen. Sa men gaan ze een 'vitale kern' vormen en elkaar actief houden. Architect Jan Pieter de Graaf tekende het robuuste gebouw, dat qua stijl veel weg heeft van de kapschuur en de stolpboer- Japanse walnoot. Samen wonen op het erf van nu door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48