'Jihadisten moeten schrikken van straf 'Engeland vanaf 2050 uit het zonnestelsel' IN HET NIEUWS 3 België telt relatief veel Syriëgangers, ook Nederlanders gaan naar Verviers BELGIE ANTI-TERREURACTIES IN BELGIE NEDERLAND FRANKRIJK Voor het OM staat vast dat zij naar Syrië wilden en daar zelf wil den strijden dan wel Mohameds broer Abdelkarim - die op de na tionale terreurlijst zou staan -voorzien van spullen en geld, be doeld voor de jihad. De officier van justitie zei giste ren in de rechtbank in Arnhem: „Het OM legt het accent op de af schrikwekkende werking van straf. Stevige strafoplegging is in zaken van potentiële uitreizigers naar Syrië en Irak gerechtvaardigd vanuit de hoop op algemene pre ventieve werking." Het OM erkent dat de survival spullen, auto's en contanten die B. en El A. bij zich hadden toen ze in augustus 2013 in Duitsland wer den aangehouden op zichzelf niet strafbaar zijn. Uit een aantal Whatsapp-berichten en Skype-ge- sprekken zou echter blijken dat ze samenspanden om naar Syrië te gaan en dat de auto, het geld en de survivalkleding als middelen voor de strijd gezien kunnen wor den. De verdachten zelf houden vol dat ze nooit in Syrië wilden vech ten. Mohamed wilde er naar ei gen zeggen alleen hulp verlenen en zich vestigen. Hakim claimt dat hij alleen op va kantie naar Turkije ging, waar hij zijn broer, Syriëstrijder Khalid B., zou ontmoeten. Beide verdachten zijn al een jaar vrij. Omdat ze zich goed aan hun voorwaarden houden, hoeven ze van de rechter geen enkelband meer te dragen. De uitspraak is op 9 februari. In Verviers (56.000 in woners) wonen rela tief veel radicale mos lims. Tien van hen zouden de afgelopen tijd naar Syrië zijn ge gaan om voor Islamiti sche Staat of een an dere groep te strij den. België staat bekend als een van de groot ste leveranciers van ji- hadisten en Syrië gangers. Naar schat ting vierhonderd Bel gen zijn naar Syrië en Irak gereisd om er te strijden. Er zouden 270 Belgen deelne men aan de activitei ten van Islamitische Staat. Daarvan zou den tientallen zijn te ruggekeerd. Er zijn ook banden tussen Belgische en en Ne derlandse jihadisten. In de zaak tegen de Nederlandse ronsel- verdachte Abou Moussa is sprake van trainingskampen in de Ardennen. Vol gens de Belgische krant Het Nieuws blad was dat in Jal- hay, vlakbij Verviers. België nam in juni het initiatief tot Euro pese samenwerking om jihadisten te on derscheppen. Dat was na een aanslag van een Franse ex-Syriëganger op een joods museum in Brussel. Murray, die met zijn Free United Kingdom Party (FUKP) meedoet aan de verkiezingen van 7 mei, groet de kijkers vanuit een aristo cratische werkkamer met een glas bier in de hand. Hij staart lodde rig de camera in en kraamt goed geformuleerde onzin uit. Van al les wat hij zegt druipt vaderlands liefde. Met 'gezond verstand' lost hij de problemen op. Hoe mensen meer te besteden moeten krijgen? Simpel. Voeg gewoon 10 pence aan de pond toe. Dan klaagt nie mand meer. Tijdens zijn shows doet Murray als 'Pub Landlord' niet anders. Hij dankt zijn faam aan het ridiculise ren van het kleingeestige deel van Engeland, waarin xenofobie welig tiert. Maar met de jaren raakte hij dit spiegelend effect langzaam kwijt. Zijn fans werden juist de mensen wier ideeën Murray op de hak wilde nemen. Zijn nieuwe politieke rol sluit per fect aan bij de opkomst van UKIP. UKIP-leider Nigel Farage laat zich vaak in het openbaar zien met een biertje, vergoelijkt racistische praat van partijgenoten, roemt al les wat Engels is, zet zich af tegen immigratie en komt met ramme lende oplossingen. Murray overtreft zijn humorloze rivaal met hilarische teksten. Uit de EU? Ja. En vanaf 2050 uit het zonnestelsel. Murray mag zich op het podium neerzetten als volkse jongen, in werkelijkheid is hij van adellijke afkomst. Hij studeerde geschiede nis in Oxford. Murray is behoor lijk controversieel. Een tv-show waarin hij een homoseksuele nazi speelde, werd als racistisch beti teld. In dat opzicht verschilt hij weinig van Farages UKIP, al ging het bij Murray om scherts. Zijn nieuwe rol krijgt volop lof. Murray lijkt het medicijn tegen UKIP te hebben gevonden. Door de plannen van Farage op te bla zen tot karikaturen haalt hij de an gel uit zijn beleid. De eerste reac ties in South Thanet zijn positief. Kiezers zouden best op hem wil len stemmen. Of dat echt kan, moet nog blijken. FUKP moet zich nog registreren. Het eerste succes is al wel geboekt: wie Fara ge hoort praten, denkt aan 'De Kroegbaas'. VRIJDAG 16 JANUARI 2015 Eindhoven Verviers Charleroi Antwerpen Scharebeek Zaventem Cent Molenbeek Anderlecht I— Brussel centrum door Niki van der Naald ARNHEM - Ze zijn nooit in Syrië ge weest, hadden ook geen wapens of verboden materialen in bezit en zwart-op-wit bewijs van plannen om daadwerkelijk op jihad te gaan, ontbreekt. Toch eist het Openbaar Ministerie twee jaar onvoorwaarde lijke celstraf tegen de Arnhemse verdachten Hakim B. en Mohamed el A. Na de inval en de schietpartij rond 18.00 uur verricht de politie onderzoek bij de woning in Verviers. foto Geert Vanden Wijngaert/HH infographic JD/DPd door onze correspondent Geert Langendorff LONDEN - Met een ronkend filmpje maakte komiek Al Murray gisteren bekend de politiek in te gaan. Hij aast op een parlementszetel in South Thanet, het kiesdistrict van UKIP-leider Nigel Farage. Verscho len achter zijn typetje 'De Kroeg baas' overschreeuwt hij de populis tische politicus op elk terrein. Komiek Al Murray gaat de politiek in. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3