De geest waait koele blondes in Westduin Kermis voor kleine beurs Schelpdierconferentie n 30 WALCHEREN BERNADETTE YSEBAERT Docente Frans Bernadette Ysebaert probeert vooral meer begrip te kweken bij leerlingen. Barcodes Horeca op Walcheren Binnenkort gaat boven- getekende met mak ker Edwin op excursie naar Golden Tulip Strandhotel Westduin om de niertjes e.d. van het hotel eens te proeven. We hebben een afspraak met eigenaar Eef Ize- boud jr. om de geschiedenis van Westduin nader te beschouwen. De geschiedenis begint in t926, het jaar waarin Francois en Adria- na Huvers een theeschenkerij ope nen op het adres Westduin 1 Kou- dekerke. Twee jaar later krijgt de zaak verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, andere dan sterke drank - een borrel was nog niet aan de orde. Eerst draagt de zaak de naam pa viljoen Westduinen wat via pen sion Westduinen c.q. pension Westduin evalueert naar ho- tel-pension-restaurant Westduin in de jaren vijftig. In de volksmond gaat men echter niet naar Westduin, maar naar Hu- vers; de eigennaam was soort naam geworden. Franqois en Adriana Huvers hebben twee zo nen, Frans en Sjaak, bij wie de ho reca al jong in het bloed zit. Aan gezien de zaak van hun ouders bijna recht tegenover de duinover gang ligt, verkopen ze in hun kin derjaren al limonade en snoep op het strand. Het is dus niet meer dan logisch dat de familie Huvers in t93t een consumptietent op het strand begint; het huidige Strand paviljoen Piet Hein. In 1939 ne men Frans en Sjaak de zaken van hun ouders over en zij blijven in Huvers tot 2982. Eef Izeboud sr. wordt in 2982 de nieuwe eigenaar van hotel-pen sion-restaurant Westduin, maar het is hem eigenlijk meer om de Met de eurokermis wil de ge meente Vlissingen de teruglopen de bezoekersaantallen een zet de goede kant op geven en de inwo ners met smallere beurzen een plezier doen. De kermis houdt zijn vaste 'euro-avond', waarbij al le attracties, ook op Nieuwendijk, De Ruyterplein en Bellamypark een euro rekenen. De kermison dernemers konden op de euroker mis intekenen tegen een verlaag de pachtprijs, zegt wethouder Sem Stroosnijder. Hij noemt de belangstelling van de kermisex- locatie c.q. de grond te doen, want hij, oud-bedrijfsleider van het Vlissingse Strandhotel, heeft een ander, meer toekomstgericht concept voor ogen. Huvers gaat te gen de vlakte en uit de as herrijst twee jaar later het Westduin Bud get Hotel. Izeboud sluit in 2988 een franchiseovereenkomst met de Golden Tulip-keten om vanaf 1992 weer onder eigen vlag te va ren. In 1998 wordt Izeboud ook ei genaar van Strandpaviljoen Piet Hein dat gerund wordt door zoon Eef. Piet Hein wordt twee jaar la ter alweer van de hand gedaan, want een andere zilvervloot wenkt aan de horizon in de vorm van een nieuwe franchiseovereen komst met Golden Tulip. Zonen Eef jr. en Jules komen in 2002 het managementteam van het hotel versterken - een vergelijking met de gebroeders Huvers is snel ge maakt. De kastelein van de tijd heeft soms een zuinige hand van schen ken die voorbij gaat aan de mense lijke maat. Op 11 januari 2005 over lijdt Eef Izeboud sr. op de veel te jonge leeftijd van 60 jaar. De geest moet waaien, muntte John ny "the Selfkicker" van Doorn in 1977 en ik ben er zeker van dat de geest van Eef sr. dat nog steeds in Westduin doet. Zijn gedachte goed en vooruitziende blik ge dijen in vruchtbare aarde, want ook zijn zonen zat de horeca al jong in het bloed. Ik ben be nieuwd of de toekomst nog verras singen in petto heeft voor Huvers en zal dat ongetwijfeld binnen kort horen. Het lijdt geen twijfel dat Edwin en ik bij onze excursie niet op een droogje zullen blijven zitten en zo zal het in Westduin wel licht koele blondes waaien. KATTENDIJKE - Voor Bernadette Ysebaert uit Kattendijke komt door de bloedige fundamentalisti sche aanval op het satirische tijd schrift Charlie Hebdo vorige week woensdag in Parijs een aan tal levensgebeurtenissen samen. Met die gebeurtenissen in haar hoofd liep de docente Frans van het Ostrea Lyceum in Goes afgelo pen zondag mee in de grote pro testmars in Parijs. Die herinnerde haar aan het leven met haar ex-man en schrijver Ka- mal Ben Hameda met wie ze twee half Arabische kinderen heeft. Hij vluchtte uit zijn geboor teland Libië voor het regime van de dictator Kadaffi omdat hij in zijn boeken scherp schreef over het Libische regime. Kamal stond op de dodenlijst. De aanslag herinnert haar ook aan haar vorig jaar overleden tweede echtgenoot Evert Wagter. Wagter werd een jaar eerder als dirigent en organist door het Goe- se parochiebestuur ontslagen, me de omdat hij voor zijn mening uit kwam. Wagter was het niet eens met de procedures rondom de vor ming van de nieuwe Pater Dami- aan Parochie. „Beide mannen stonden voor de vrijheid van me ningsuiting en zijn hiervoor ge straft." Als docente Frans op het Ostrea Lyceum in Goes probeert Yse baert haar driehonderd leerlingen de nuancering bij te brengen door niet alle moslims over één kam te scheren. „Wij lopen in Zeeland aan tegen het racisme van de autochtone be volking. Zij hebben angst voor buitenlanders. Ik ben bang dat dit door de aanslag alleen nog maar wordt versterkt. Ook mijn kinde ren Farah en Nour worden sinds de aanslag nageroepen. Dat doet je als moeder veel pijn." Ze heeft er daarom best wat moei te mee dat iedereen nu opeens dweept met Je Suis Charlie. „De tolerantie is al lang weg in dit land en dus ook in Zeeland. Mijn kinderen hebben daarom bewust mijn achternaam. De reden is na tuurlijk verkeerd maar anders krij- BERNADETTE YSEBAERT ploitanten voor de eurokermis goed. De eurokermis wordt een fa- miliekermis, met achtbaan, mi ni-botsauto's, draaimolen en gla zen doolhof. Overwogen wordt een podium voor optredens te plaatsen bij de entree van de Zeil markt, aan de Nieuwendijk. De kermis van 17 juli tot en met 27 juli heeft dit jaar geen grote bots- autobaan. „Het is een attractie die heel veel ruimte in beslag neemt. Bovendien was er afgelopen jaren vaak overlast van de bezoekers die rond de botsauto's bleven han gen. Vorig jaar heeft opbouwwerk Roat daar veel mensen op gezet die hele avonden signaleerden en bemiddelden. Als daar nu minder uren aan besteed worden, is dat goed." De kermis biedt alternatie ve, uitdagende attracties zoals de Breakdance, Twister, Superstar, Poliep en een zweefmolen met een diameter van 22 meter. NEELTJE JANS - Met onder meer een bijdrage van 5000 euro van de provincie Zeeland en 2250 euro van de gemeente Schouwen-Dui- veland wordt volgende week op gen ze moeite met solliciteren. Dat is de keiharde realiteit in dit land." Bernadette Ysebaert gebruikt als docente Frans op het Ostrea Ly ceum de aanslag als extra motiva tie om haar leerlingen aan te moe digen Frans te leren en de Franse cultuur beter te begrijpen. De 'les van de dag' spreekt boekdelen. Je suis, Tu es, II est, Nous Sommes, Vous Etes, lis Sont Charlie. „Als de leerlingen naar de uitzendin gen kijken, pakken ze gelijk wat Frans mee. Dat is voor een docen te Frans natuurlijk altijd handig." Ze praat met haar leerlingen tij dens de lessen vanuit haar maat schappelijke taak als docente ook regelmatig over de aanslag en ook over de gevolgen voor de moslim gemeenschap. Dat die taak best lastig is op het vooral 'witte' Ostrea Lyceum begrijpt ze als geen ander. „Hun referentiekader is minder omdat er vrijwel geen moslimkinderen op school zitten. Ik moet dus helemaal aan de basis beginnen door ze uit te leggen waarom moslims een afbeelding van de profeet vervelend vinden. Ik zou zelf nooit een dergelijke af beelding plaatsen maar ik keur het ook niet af." Ze probeert vooral meer begrip te kweken. Ik ben heel bang voor po larisatie. Tegen de kinderen zeg ik dat ze vooral nieuwsgierig moe ten zijn. Op het moment dat ik ze vertel dat ik twee half Arabische kinderen heb en ik ze mijn motie ven uitleg om mee te lopen in Pa rijs, beginnen ze het te begrijpen. Het zijn intense lessen. Dat kan ik je gerust vertellen." De oproep aan de moslimgemeen schap om zelf een protestmars te houden om hun afkeer van de aanslag te laten blijken, vindt ze kortzichtig. „Gingen de katholie ken massaal de straat op om te protesteren tegen het misbruik van kinderen? Dat gebeurde ook niet. Waar het om gaat is dat ge- Neeltje Jans een conferentie over schelpdieren gehouden. De bijeen komst op donderdag 22 en vrijdag 23 januari is bedoeld voor onder nemers in de schelpdiersector. pullovers v.a.||&^ pantalons v.a.ra^^ shirts casual v.a.ElüS vesten v.a.I:*»?3 kolberts v.a. 98." jack's door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De kermis in Vlissin- gen heeft dit jaar een aparte 'euro- kermis' waar alle attracties een rit prijs van een euro hebben. De spe ciale kermis staat op de Zeilmarkt en bij het Arsenaal. Er staan vijf at tracties en een snoepkraam. 'Charlie is vooral vrede' door Frank van Cooten Bernadette Ysebaert uit Kattendij ke is geboren op 20 oktober 1957. Ze is docente Frans op het Ostrea Lyceum in Goes en probeert van uit haar maatschappelijke betrok kenheid haar leerlingen na te laten denken over de gevolgen van de aanslag op het satirische tijdschrift Charlie Hebdo vorige week woens dag in Parijs. Ze is getrouwd geweest met de Li bische auteur Kamal Ben Hameda die uit zijn geboorteland Libië vluchtte voor het regime van de dictator Kadaffi. Door zijn scherpe pen stond hij op de dodenlijst. De aanslag op Charlie Hebdo kwam bij haar daarom extra hard binnen omdat haar ex-man en ook haar tweede echtgenoot Evert Wagter stonden voor de vrijheid van meningsuiting. ari 2015 □W HEROPENING Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 Op deze dag hebben wij een feestelijke actie! ^0 _T Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 Iinfo@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl fVolg ons op Facebook om onze acties te volgen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30