Nieuwe huizen in de Van Dishoeckstraat 58% Tijdelijke jachthaven in Vlissingse Dokhaven gaat definitief niet door 66 Het gedrag van mensen kan per seconde anders zijn. Van agressief tot vredevol 66 Soms zie je in burgerkleding nog meer. Soms val je in je pakje te veel op korting! Gevelplaat landt op twee auto's 28 WALCHEREN TOEZICHTHOUDERS OPENBARE RUIMTE Middelburg heeft vier mensen in dienst voor toezicht op de openbare ruimte. „Het is een stuk opvoeding." Dat heeft de gemeente Vlissingen afgesproken met De Zeeuwse Kwartiermakers, een 'coöperatie ve vereniging' van architecten en aannemers uit Zeeland. Volgens de voorzitter, Ron Flipse van Bouwgroep Peeters, gaat de groep onderzoeken waar in Vlis singen behoefte aan bestaat: socia le huur, dure huur of toch koop. „Maar behoefte aan nieuwbouw is er zeker. Vlissingen heeft veel oudere bouw en mensen wonen liever in een duurzame woning dan in een energievretende." De bouwlocatie ligt tussen de be drijfsgebouwen van Prins Glas en Simonis Verf en het studenten complex van l'Escaut, pal aan de Van Dishoeckstraat. „Niet de meest florissante plek", geeft Flip se toe, „maar die bedrijven gaan op termijn weg en je moet ergens beginnen. Dat zouden wij het liefst nog dit jaar doen." Dat komt de gemeente Vlissingen goed uit, want die behaalt daar mee dit jaar de bouwprognose van 55 woningen in het noorden van het Scheldekwartier. In dat ge bied -tussen de Paul Krugerstraat, de Van Dishoeckstraat, de verleng de Aagje Dekenstraat, de Konings weg- bouwen De Zeeuwse Kwar tiermakers uiteindelijk vijfhon derd woningen, waarvan 330 in de sociale sector. Of de eerste 55 binnen die sector vallen, moet nog blijken uit het behoefteonderzoek. Maar l'Escaut- directeur Jan van Beekhuizen ver moedt van wel. „Er is vraag naar sociale huur en bij koop moet je maar weer afwachten. Bovendien zou je dat laatste eerder verwach ten op een mooiere locatie, bij voorbeeld aan het water. Voor so ciale huur is het een prima plek. Dat zit daar immers al." Overigens is Van Beekhuizen de initiatiefnemer van De Zeeuwse Kwartiermakers, 'om het Schelde kwartier mee van de grond te krij gen en om de Zeeuwse bouwwe reld vooruit te helpen.' MIDDELBURG - De eerste keer dat ze bij mensen aanbelden over een verkeerd geparkeerde auto, was de reactie: wat komen die parkeer- controleurs bij mij doen? Na twee jaar is de waardering voor de vier toezichthouders openbare ruimte van de gemeente Middelburg flink gegroeid. En de leefbaarheid ook. Dat vinden de wijkbewoners en dat vinden de vier toezichthou ders zelf ook. „We hebben de verandering ge zien in de wijken", zegt Patrick van Dijk. „Ze waarderen ons", merkt Ad Confurius. „Ze durven ons aan te spreken en ze weten dat we luisteren naar de problemen en er iets mee doen", vertelt Jacqueline Hage. „Het individuele gedrag van men sen is veranderd", constateert Ste ven de la Cousine. Vooral dat laatste geeft voldoe ning bij de vier 'buitengewoon op sporingsambtenaren', ofwel boa's. Want verandering van gedrag is waar het in hun werk om gaat. Niet om boetes uitdelen of men sen op de vingers tikken. „Het is niet ons streven om ie mand een bon te geven. Ik weet niet of je daarmee iets bereikt. Het gaat erom dat ze hun gedrag begrijpen en aanpassen", stelt Confurius. Hij noemt het pro- bleem van afval. Vuilniszakken die op straat worden gezet en daar dagenlang staan, worden opengepikt door vogels. Zo wordt het een rommeltje in de buurt. „Als je dat uitlegt, snappen men sen ook wel dat dat eigenlijk niet kan." Eigenlijk, zegt De la Cousine, is het 'een stukje opvoeding'. De omslag is pakweg een half jaar ge leden echt tot stand gekomen, merkt Van Dijk op. „Sindsdien zijn we de bon meer gaan inzet ten als laatste redmiddel. We zijn verbaal alle vier redelijk goed on derlegd. Maar als praten niet meer helpt..." Confurius: „Het is soms ook een soort pose die mensen hanteren hoor." Het viertal - dat werkt in twee teams - is getraind in het omgaan met verbale agressie. Los daarvan zijn ze door hun eerdere banen ook gepokt en gemazeld in het omgaan met allerlei verschillende mensen. Hage werkte bij de politie; Van Dijk was sociaal pedagogisch wer ker; Confurius werkte in de bajes; De la Cousine was postbode. En ja, ook die laatste achtergrond komt soms goed van pas, knip oogt Confurius. „Hij kent alle straatnamen en postcodes." De la Cousine: „Soms geeft iemand zijn adresgegevens en dan zeg ik: 'Nou, denk nog maar eens goed na...!"' Wijkbewoners weten de toezicht houders beter te vinden en dur ven ook eerder een melding van overlast of problemen te doen, constateren de vier. Confurius: „Voorheen dachten veel mensen: 'ik bemoei me er niet mee.' Nu ze ook de resultaten zien, signaleren ze wel wat er speelt. Dat is geen verraden, dat is samenleven." De la Cousine: „Het is een stukje opvoeding van volwassenen. De reacties zijn goed. Zowel van men- sen die iets gemeld hebben en die blij zijn dat we er iets aan hebben gedaan, als van de mensen die we op hun gedrag hebben aangespro ken." Hage: „Je helpt mensen, ook soms met een bon." Afval, parkeerexcessen en honden poep zijn de meest voorkomende problemen waarmee ze te maken hebben. De hondenbezitter die draalt maar uiteindelijk zijn weer zin overwint en met een plastic zakje de drol oppakt en mee neemt, kan op een pluim reke nen. „Zeker, we belonen mensen ook", benadrukt Confurius. „Soms draaien we om en rijden te rug om onze duim op te steken. Dan zie je ze lachen." De toezichthouders vertonen zich vaak bij speelterreinen, winkel centra, parken en portieken van flats. Het bekendst zullen ze wellicht zijn als handhavers van de ver keersregels in de binnenstad van Middelburg, waar tussen 11.00 en 18.00 uur niet gefietst mag wor den in de winkelstraten. „Gedrag en effect gaan hier hand in hand", schetst Van Dijk. „Mensen sprin gen van de fiets af als ze ons zien. Prima. Als ze gaan lopen, is het veiliger." De toezichthouders werken nauw samen met politie, brandweer, so ciale hulpverleners, woningcorpo raties. Al die instanties samen vormen een belangrijke keten in het verbe teren van de leefbaarheid. Daar om zijn de vier toezichthouders blij dat ze hun werk mogen voort zetten. Hun conclusie: „De leef baarheid groeit, langzaam, maar zeker." En ze hebben goed nieuws: „Jullie zullen ons nog lan ger in de wijken gaan zien." Nu tot wel „De praktische problemen in dit langslepende dossier, zoals die van de Koningsbrug, waren alle maal opgelost", vertelde wethou der John de Jonge gisteravond aan raadsleden. „Maar op andere pun ten kwamen we er niet uit met AW. Het blijkt hartstikke inge wikkeld om een businesscase op te stellen. Voor de gemeente is van belang dat wij na vijf jaar weer over de haven beschikken, AW heeft haar investering in dat tijdsbestek niet terugverdiend. Daar komen we niet uit." Jorgen Geurts van AW is 'hevig teleurgesteld'. „Zeker als je leest dat de jachthaven in Breskens met 250 ligplaatsen wordt uitge breid. Met een miljoen subsidie van de provincie. Daar kan het wel. Ik was al blij met vijftig scheepjes; daar hebben we alles aan gedaan. Maar je kunt niet een jachthaven na vijf jaar ineens op doeken. Zo zijn we ook niet die onderhandelingen in gegaan." De pogingen om in Vlissingen een tijdelijke jachthaven aan te leggen -tekenen, drijvers opknap pen, opnieuw tekenen, opnieuw opknappen, opnieuw tekenen et cetera- hebben AW 'enkele ton nen' gekost. Die wil ze verhalen op de gemeente. „We zullen te rug moeten naar de oude afspra ken; naar hün verzoek om een jachthaven aan te leggen." De gemeente Vlissingen zit in middels weer aan tafel met de gro te projectontwikkelaar Volker- Wessels, over de aanleg van een marina. Overigens niet voor het eerst; eerder gingen de partijen zonder resultaat uit elkaar. Soms een door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het Scheldekwartier in Vlissingen krijgt dit jaar ook aan de noordzijde van het gebied, aan de Van Dishoeckstraat, uitbreiding. Met waarschijnlijk 55 sociale huur woningen. door Maurits Sep Ad Confurius bon, Steven de la Cousine VLISSINGEN - Harde windvlagen rukten donderdagochtend in de Walstraat in Vlissingen een groot stuk geveiplaat van een winkelpand. Twee auto's die naast de muur geparkeerd stonden, zijn beschadigd geraakt door het kunst stof paneel. De parkeerruimte op het sloopterrein is met linten afgezet. De rest van de gevel bleek na inspectie voldoende gezekerd, foto Lex de Meester woonconcept Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 binnenult.nl door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het was twee jaar ge leden de gemeente Vlissingen zelf die AVV Beheer vroeg een tijdelij ke jachthaven in het Scheldekwar tier aan te leggen. Nu breekt die gemeente de onderhandelingen af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28