Aderlating Theateravontuur in stad heeft al genoeg gekost commentaar ZEELAND 27 Bemanningslid schip opgepakt voor drugsboei Hogazon.nl Wat maakt een stad sterk? Een stad is veel méér dan de concentratie van mensen en be- drijven. Een stad heeft een brui send breed aanbod aan win kels, horeca en culturele voor zieningen als bioscopen, musea en podia. En dat allemaal zo dicht bijeen dat ze elkaar aanja gen. Natuurlijk met een echt theater, een sfeervolle cultuur tempel in het centrum van de activiteiten. Voor een kleine stad als Middel burg is het moeilijk stad te blij ven. Winkels kiezen voor de weide. En het lukt maar niet de schouwburg nieuw leven in te blazen. Dus legt de gemeente raad het hoofd in de schoot en stuurt aan op sluiting. Toneel, cabaret en dans moeten dan maar naar het evenemententer rein aan de rand, in een omge ving die slecht past bij hogere cultuur. Dit is een verkeerde keuze. Dit wordt een aderlating, een foute behandeling die het hart van de stad verder zal verzwakken. In een ideale wereld zou de nieuwe Middelburgse schouw burg een pronkstuk van archi tectuur zijn aan de Markt. Mid den in het bruisende uitgaansle ven van de Zeeuwse hoofdstad, waar de theaterbezoeker op een van de terrasjes kan nagenieten. Maar de wereld is niet ideaal. Mid delburg heeft een vijftig jaar oude, krakkemikkige Stads schouwburg aan het Molenwater. Aan de rand van de binnenstad, met in de nabijheid een frituur als enige horecagelegenheid. Na in bijna twintig jaar evenzo veel miljoenen te hebben uitgege ven aan plannenmakerij en mis lukte projecten (bouwput), staat de gemeenteraad nu voor de keu ze of ze acht tot twaalf miljoen eu ro wil uittrekken om de schouw burg zodanig op te knappen dat het theater weer 10 tot 25 jaar mee- kan. Er lonkt een alternatief: de evenementenhal op het Zep, door Frans Lievens omgedoopt tot Stu dio A58. Lievens bestiert de drie grote theaters in Zeeland. Hij liet een aantal jaren geleden een be drijfsplan opstellen voor het tot theater transformeren van de hal op het Zep. Dat zou moeten kun nen voor 7,1 miljoen euro (8,6 mil joen met toneeltoren). „Een goed onderbouwd gedachtespinsel", noemde Lievens het plan toen. In de raad kwam het nooit serieus aan de orde. Een schouwburg hóórt immers in de binnenstad en niet aan de rand van de stad. Dat uitgangspunt is de gemeente duur komen te staan. Bouwen in een historische binnenstad kent Middelburg betaalt al veel geld aan rente en aflossing voor schouwburgen die nooit zijn gebouwd PLANNEN zijn beperkingen, is altijd risi covol en omstreden. Na een aan tal pogingen te hebben gewaagd zijn de centen simpelweg op. Mid delburg betaalt al veel geld aan rente en aflossing voor schouw burgen die nooit zijn gebouwd. De kosten van een verbouwing zijn per definitie onzeker. Tegen vallers liggen op de loer. Een nieuw financieel avontuur kan de gemeente zich niet meer veroorlo ven. Dan maar naar het Zep. Voor de meeste bezoekers (tweederde komt van buiten de gemeente Middelburg) is deze locatie beter bereikbaar. Gratis parkeerruimte in overvloed. Studio A58 kan aan de hand van de nieuwste inzich ten worden ingericht. Mocht Middelburg door de keuze voor Zep aan ernstige culturele bloedarmoede gaan lijden, dan kan in alle rust worden nagedacht over de bouw van een (klein) theater in de binnenstad. Aan de Zuidsingel ligt een kavelt je braak. De man werd op 4 januari al gear resteerd, liet het Openbaar Minis terie donderdag weten. De recht bank in Rotterdam heeft donder dag zijn voorarrest met negentig dagen verlengd. De harddrugs werden op 8 decem ber gevonden, na een melding van knipperende lichtjes op de Westerschelde. Het bleek te gaan om een gefabriceerde 'boei', waar aan een groot aantal tassen hing. In de tassen zat cocaïne met een gezamenlijke waarde van enkele tientallen miljoenen euro's. Uit onderzoek naar de schepen in de directe omgeving van die boei kwam het schip van bemannings lid K. in beeld. Vingerafdrukken van K. op de pakketten drugs leid den uiteindelijk tot zijn aanhou ding. KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 84 77 VRIJDAG 16 JANUARI 2015 Verbouwen Stadsschouwburg Molenwaterpark Zuidsingel Blauwedijk Combinatie stadhuis en theater bij het station Studio A58 op Zep tot Zep-tneater door Theo Ciele Halverwege de jaren negentig ont stond het plan voor een nieuw groot theater in de binnenstad. Het eerste idee, een combinatie van schouwburg en gemeentehuis bij het station (a la de Stopera in Amsterdam) werd snel losgelaten. Stedebouwkundige Riek Bakker wees de Blauwedijk aan als plaats voor de schouwburg. De gemeenteraad koos in 2002 voor een A-theater op de plaats van de Generaal-majoor Berghuijs- kazerne aan de Zuidsingel. Toen de bouwput in 2005 bleek te lekken, besloot de gemeenteraad te stoppen met het theaterproject aan de Zuidsingel. De locatie van Miniatuur Walche ren, tegenover de oude Stads schouwburg aan het Molenwater, werd de volgende beoogde bouwlocatie. In 2011 nam Frans Lievens de ex ploitatie van de schouwburg over. Hij kocht de hal op Zep. In 2012 werd de nieuwbouw ge schrapt wegens bezuinigingen. De raad koos voor verbouwing van de huidige schouwburg. Middelburgers over theaterkwestie: zie www.pzc.nl/video ROTTERDAM - De politie heeft een 22-jarige man uit Montenegro op gepakt op verdenking van betrok kenheid bij de smokkel van 1200 kilo cocaïne op de Westerschelde. Het gaat om een bemanningslid van een vrachtschip. De vermoede lijke smokkelaar werd op dit schip in de boeien geslagen. HET GRUNDLICHE KOZIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27