GroenLinks-Statenlid: Stel grote besluiten uit tot na de verkiezingen Aanvalsplan binnenstad kan niet zonder theater Potlood of gum 66 Men wil graag de schouwburg in de binnenstad laten, maar vindt de lasten te zwaar 66 Het is niet zo dat je aan een standpunt van twaalf jaar geleden altijd blijft vasthouden 66 Namens de LPM hoeft het college niet te vragen of een schouwburg op Zep kan komen 26 ZEELAND SCHOUWBURG Een meerderheid van de Middelburgse raad heeft al afscheid genomen van een theater in de binnenstad. vrijdag Vorige week schreef ik op deze plek niet over Charlie Hebdo en de aanslag op de vrije meningsuiting. Dat was enigszins vreemd natuurlijk: de hele krant stond er vol mee, iedereen had het erover, en ik pende een gezellig stukje neer over de leesclub van Facebook. Ik hoop dat u nu niet denkt dat de aanslagen en hun naschok mij onberoerd laten. Integen deel: ik ben er de afgelopen week constant mee bezig ge weest. Als columniste en schrijfster, als zelfverklaarde meningenma chine, zou ik juist nu, juist bij dit thema, vooraan moeten staan, zwaaiend met een pot lood en vlammende woorden. Maar terwijl iedereen over el kaar heen tuimelde om afkeer, medeleven en woede te betui gen, viel ik stil. Terwijl het plein voor het voor malige stadhuis van Middel burg volstroomde met demon strerende burgers, zat ik in dat zelfde gebouw in mijn kantoor te dubben of ik me al dan niet bij hen moest voegen. Uiteinde lijk ben ik niet gegaan. Zoals ik ook geen column over de kwes tie geschreven heb. Waarom stond ik niet op het plein? Waarom schreef ik geen relevante column? Een van de drijfveren van mijn stilte is mijn afkeer van grote groepen met grote emoties. Hoe groter de groep en hoe gro ter de emoties, hoe slechter het vermogen om onafhankelijk en kritisch te blijven denken. Ik was bang dat iemand op het plein zou roepen dat het alle maal aan de moslims ligt en dat ik dan door mijn aanwezigheid impliciet dat verwerpelijke sta tement zou ondersteunen. Ik geloof dat gebrek aan nuance zowel oorzaak als gevolg van deze vreselijke situatie is. Juist emotionele groepen en ja, ook columns, munten niet bepaald uit in een genuanceerde kijk op de zaak. En misschien ben ik ook wel een beetje bang. Na me hier en op sociale media uitgesproken te hebben over de MH17 en Zwarte Piet werd ik belegerd door een spervuur van zeer per soonlijke reacties en bedreigin gen. Ik weet niet of ik dat nu, juist nu, aan zou kunnen... Hij roept het presidium, de com missie die de agenda van de Sta ten samenstelt, dan ook drie voor stellen van Gedeputeerde Staten van de agenda te halen en pas na de verkiezingen te bespreken. Het gaat om de startnotitie Her ziening Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 en vooral om de de ka- MIDDELBURG - Ooit wilde Middel burg een prominent A-theater in de binnenstad. Maar staat er straks überhaupt nog een schouw burg in het centrum? De kans daarop is uiterst klein. De toren hoge culturele ambities van de Zeeuwse hoofdstad zijn in tien jaar verkruimeld. Zelfs voor de mi nimale variant, verbouwing van de oude Stadsschouwburg, heeft een meerderheid van de raad geen geld meer over. Tijdens een besloten vergadering van de raads commissie maatschappelijke za ken concludeerde wethouder Chris Simons dat 'er eigenlijk geen draagvlak is voor een schouwburgfunctie in de binnen stad'. De meerderheid in de raad zou wel een schouwburg in de binnenstad willen houden, maar vindt de investering te hoog. Dan maar ergens anders. Het alternatief is de evenementen hal Studio A58 op het Zep-terrein aan de stadsrand. Toen Frans Lie- vens in 2011 de exploitatie van de Stadsschouwburg in Middelburg en theater De Mythe in Goes over nam, stelde de gemeente als voor waarde dat Lievens de leegstaan de hal in gebruik zou nemen. Ach terliggende gedachte was dat er zo geen ongewenste concurrentie voor de Stadsschouwburg zou ont staan. Lievens kocht de hal voor 1,8 miljoen euro. Die kale hal staat nog steeds leeg. Lievens wacht met de invulling totdat duidelijk is wat voor schouwburg hij uitein delijk in de binnenstad krijgt. Wethouder Simons zal over Hans Klokachtige talenten moeten be schikken om alsnog een verbou wingsvariant tevoorschijn te tove ren die voor een meerderheid van de raad aanvaardbaar is. Alleen de LPM houdt onverkort vast aan een theater in de binnenstad. Sim ons' eigen WD heeft haar kno pen geteld en haar veto tegen ver huizing uit de binnenstad laten varen onder het motto 'beter één dan geen schouwburg'. En zo lijkt Lievens 'bijvangst' op het Zep nu de redding van de podiumkun sten in Middelburg te worden. Inmiddels is de raad akkoord met een onderzoek dat vooral tot doel lijkt te hebben de aftocht uit de binnenstad financieel en juri disch te dekken. dernota Provinciaal Verkeers- en Vervoersplan en de Aandeelhou dersstrategie Westerscheldetun- nel. In dat laatste voorstel houden GS de mogelijkheid open de pro vinciale aandelen in de Wester- scheldetunnel te verkopen, bij voorbeeld aan pensioenfondsen en infrastructuurbeleggers. De op brengst kan worden gebruikt om belangrijke Zeeuwse infrastruc tuurprojecten te financieren. „Dan beland je bijvoorbeeld bij het Provinciaal Verkeers- en Ver voersplan, dat nu als kadernota wordt gepresenteerd, maar over komt als een beleidsnota. Daarin staat onder meer dat de Midden- Zeeland-route veiliger moet wor den gemaakt. Bovendien moet de maximumsnelheid op dat traject omhoog van 80 naar 100 kilome ter per uur. Dat gaat miljoenen eu ro's kosten. Het is bovendien een koerswijziging in het beleid, want jarenlang hebben GS gezegd dat de A4-verbinding bij Bergen op Zoom de Midden-Zeeland-rou- te zal bevrijden van vrachtver keer. Nu die A4 klaar is, willen GS plots de Midden-Zeeland-rou- te opwaarderen. Die omslag be grijp ik niet." Harpe vindt 'het politiek gezien uitermate onbeleefd' om beslui ten waaraan mogelijke forse inves teringen kleven, voor de verkie zingen door de Staten te jagen. „Dat grenst aan onbehoorlijk be stuur. Trouwens, waarom al die haast? Er is geen reden voor." Hoogmoed komt voor de val. Het leedvermaak over het theaterdrama is groot in Zeeland. In Middelburg zelf overheerst de schaamte. Van de ambitie om hét A-theater van Zeeland te bouwen, resteert een met zand gevulde bouwput en een schouwburg die voor miljoe nen verbouwd moet worden. En dat in tijden van bezuinigingen. De gemeenteraad vindt het niet te verkopen nog zo veel geld in een oud pand te steken. Hoe graag de meerderheid het theater ook wil houden. Angst (voor de reactie van de kiezer) is ook in dit dossier echter een slechte raadge ver. Dat is al meermalen gebleken en één van de oorzaken voor de geleden verliezen. Hoe verleide lijk de vlucht naar Zep ook mag zijn, nuchter nadenken is meer in het belang van burgers, begroting en bezoekers van het theater. Daarvoor moet de raad loskomen van zijn schaamte en zich bezin nen op de vraag: waarom hebben we eigenlijk een schouwburg? Het antwoord: om ons cultureel profiel te tonen. Dat onderscheidt zich van de rest van Zeeland, om dat Middelburg plaats wil bieden aan Hogere Kunsten zoals (experi menteel) toneel en dans. Daar hoort een gebouw bij waarin die optimaal tot hun recht komen - qua techniek, qua sfeer én qua lo catie. Exploitant Frans Lievens streeft niet voor niets naar een ei gen profiel voor elk van zijn thea ters: Terneuzen voor de grotere publieksvoorstellingen, Goes voor de amateurkunsten, Middelburg voor toneel, cabaret, dans. Lievens wil graag verder met de schouw burg. Hij heeft nog wél dat specia le gevoel bij het 'tweedehandsje' op die historische plek - de ge schiedenis gaat terug tot 1807. Is dit dan nog eens enkele tonnen per jaar waard? De wedervraag is: waarom niet? Omdat er bezuinigd moet worden? Omdat huishoude lijke hulpen hun baan kwijtraken en ouderen hun zorg verliezen? Het is een vals argument, sym boolpolitiek. Want ook al gaan de miljoenen niet naar het theater, ze gaan evenmin naar de zorg. Trouwens, gemeente en onderne mers maken een 'aanvalsplan' voor versterking van de binnen stad. Het weghalen van een trek ker als de schouwburg is ook daar om onverstandig en schadelijk. Weg is weg. Later alsnog een nieuw theater bouwen in de bin nenstad? Geen politicus zal zich dat de eerstvolgende decennia in zijn of haar hoofd halen. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Voorzitter Leen Har- pe van de Statenfractie van Groen- Links vindt dat de Staten voor de verkiezingen van 18 maart geen in grijpende besluiten meer moeten nemen, zeker als die 'afwijken van het huidige provinciale beleid'. Middelburg van A- door Maurits Sep en Theo Giele Leen Harpe, fractievoorzitter van GroenLinks in Provinciale Staten Wethouder Chris Simons Peter de Doelder, PvdA Piet Kraan, LPM door Maurits Sep Het weghalen van een trek ker als de schouwburg is on verstandig en schadelijk voor de binnenstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26