Belangrijk V 18 DIZZIE Blij met fout bureaucraten interview Na Fran co moest Spanje leren omgaan met democratie. Javier Cercas schreef er de ro man Outlaws over. „Het is een liefdesverhaal." Dizzieni De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT Zo eens per kwartaal wordt de roman doodverklaard. Gelukkig zijn er dan altijd medici die na een kort onderzoek met hun stethoscoop („Literatuur, zucht u maar even") vaststellen dat er nog volop leven in het beest je zit. Belangrijker is de vraag of er nog romans worden geschre ven die het stempel 'Belang rijk' verdienen. Boeken die van invloed zijn op het roteren van de wereldbol. Zo ongeveer als de opera La muette de Portici van Daniel Auber die in 1830 de Bel gische omwenteling en de scheiding met Nederland in gang zette. Al is het met de ope ra zelf minder goed afgelopen: het stuk is geheel van het reper toire verdwenen. Bij een boek is dat wat lastiger, want dat wordt niet in geza menlijkheid in een zaal gele zen. Waardoor de kans op een revolutionaire vlam in de pan vrijwel nihil is. De nieuwe roman van Houellebecq leek katalysator bij de brute horror in Parijs Toch leek het vorige week of Soumission, de nieuwe roman van de Franse 'adulte terrible' Michel Houellebecq, een kataly sator was bij de brute horror in Parijs. Dat was het niet; het moet een pervers toeval zijn ge weest. Al was het, helaas, niet voor het eerst dat het toeval Houelle becq zo'n nare loer draaide. Kort nadat hij Platform had ge publiceerd, met daarin een aan slag van moslimextremisten op een vakantieresort, had in 2012 een aanslag plaats op een nachtclub op Bali. Bizar. Maar het geeft wel aan hoe Houellebecq als geen ander de vinger aan de pulserende pols van de tijd heeft. In Soumission beschrijft hij een toekomstig Frankrijk waarin de president een moslim is. Volgens het be proefde recept van de what-if- roman. Zo'n idee waarvan je je afVraagt waarom er niemand eerder op is gekomen. Het siert hem dat hij na de aan slagen de promotieactiviteiten rond zijn boek opschortte. Al is het ook weer helemaal Houelle becq om volgende week ge woon de draad weer op te pak ken in Duitsland wanneer daar de vertaling verschijnt. Mooi snel, die Duitsers. Jammer dat de Nederlandse vertaling pas in mei verschijnt, want dit is nou een belangrijk boek. y^MKERS Herman Makkink (1937-2013) was beeldhouwer, tekenaar en grafi cus. Hij werd geboren in Win schoten. Zijn wellicht beroemd ste werk is The rocking machine. Het wiebelende, witte beeld van een bol die uitloopt in een penis speelde een prominente rol in A clockwork orange, de film die Stan ley Kubrick maakte op basis van het gelijknamige boek van Antho ny Burgess. Makkink werkte altijd met bolvor men. Aan de Sloterweg in Amster dam staat een vlindermolen op een bolvormige voet. In de jaren zestig al maakte hij kennis met de Engelse Julia Blackburn. Veel later pas kwamen ze weer samen. Ze huwden in 1999. Julia Blackburn is de schrijfster van onder meer Wij drieën, waar in ze op openhartige wijze schreef over haar relatie met haar moeder, met wie ze een minnaar had gedeeld. Na het overlijden van Makkink be gon ze aan een reeks korte gedich ten en observaties. Hij stierf een uur voor zijn 76e ver jaardag/Zo dicht bij die dag, dat ze op de akte van overlijden Zijn dood een klein bureaucratisch zetje heb ben gegeven Zodat die op zijn ge boortedag kwam te vallen /En die fout beviel me wel vanwege de vol tooide cirkel. Het zijn niet alleen de gedichten, tweetalig afgedrukt, die deze uit gave zo bijzonder maken. Op de rechterpagina's staan prachtige fo to's, gemaakt door Andrew Smi ley. Foto's van zwermen spreeu wen tegen de avondlucht van Suf folk rond de sterfdatum van Mak kink. Om stil van te worden. Maak kans op roman van Van der Kwast Familie Terlouw te gast op de Boekenboot Een onvoorziene, maar welko me bijvangst bij Outlaws van Javier Cercas (1962) is dat de lezer aan de hand van de ro man zo een wandeling door Gerona zou kunnen maken. Alles klopt, de namen van straten, pleinen, bruggen, historische pan den. „Je kunt alleen fictie maken uit reali teit. Zo werk ik", zegt Cercas tijdens een kort bezoek aan Amsterdam. De straten van Gerona kent hij op z'n duimpje. Cercas heeft het verhaal van Out laws geplaatst in zijn geboortestad, al vindt hij het tijdperk minstens zo belangrijk. Eind jaren zeventig, Spanje moet wennen aan de recent verworven democratie. In 1975 is dictator Franco overleden. Zo is er een einde gekomen aan de onderdrukking. Mooi, prachtig, geweldig. Maar vrijheid en democratie, hoe werkt dat eigenlijk? De rivier die door Gerona stroomt, is de scheiding tussen twee werelden. Aan de ene kant de gegoede burgerij, aan de ande re de armoede, de zelfkant. Het domein ook van jeugdbendes. De gevaarlijkste ben de wordt geleid door een jonge rauwdou wer die zich de Blauwe laat noemen. Igna- cio is 15, hij woont aan de rijke kant van de rivier. Maar hij raakt gefascineerd door de Blauwe, waarbij de aanwezigheid van het raadselachtige meisje Tere niet onbelang rijk is. Ignacio sluit zich bij de bende van de Blauwe aan, om de spanning, om Tere Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie ver bindt enthousiaste lezers met elkaar en met hun favoriete boeken. Ga naar Dizzie.nl GEDICHTEN Ernest PE van der Kwast WIN ACTIE NIEUWS door Theo Hakkert Julia Blackburn - Fluisteringen van lief de, smart en spreeuwen 78 blz. De Bezige Bij, 16,90 euro. Dizzie geeft tien exemplaren weg van De ijsmakers van Ernest van der Kwast. Dat boek gaat over het le ven van een familie van ijsmakers uit Italië. Op Dizzie.nl lees je hoe je kans maakt op dit verhaal. Jan en Sanne Terlouw zijn zondag 25 januari te gast op de Boekenboot. Die vaart anderhalf uur over de IJssel in de omgeving van Doesburg. Beide schrijvers vertellen er over hun werk. Op www.dg.nl/club vind je meer info. door Theo Hakkert wat je weet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18