Ereschuld afgelost DE DAGERAAD DIZZIE 17 Historicus Bert Altena vangt het leven van de in Groede geboren machinist en wereldverbeteraar Bram Lansen (1847-1931) in een boeiende biografie. Een buiten met kasteelachtige allure bij Gapinge Lezing Kader Abdolah Noem het de geschiedenis van een gezichtsloze. Want dat is het. De levens verhalen van koningen, krijgsheren, industriëlen en andere helden komen in groten geta le tot ons. Van de gewone man verne men we zelden iets. Historicus Bert Al tena (1950) brengt daarin verandering met zijn biografie Machinist en wereldver beteraar. Het leven van A.J. Lansen 1847-1931- Altena is verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij heeft Zeeuwse wortels, in zoverre dat hij van af begin jaren zestig opgroeide in Koude- kerke, waar zijn vader dominee werd. Voor zijn in 1989 verschenen proef schrift Broeinest der Anarchie - over de vroege arbeidersbeweging in Vlissingen - kreeg hij brede waardering. Nu is hij 'terug' in Zeeland, met het le vensverhaal van Bram Lansen, 'een ge zichtsloze uit de arbeidersklasse'. Om dat de historicus het geluk had bij nako melingen schriftjes met gedichten, enke le boeken en de schrijfkist van Bram te vinden, kon hij zich aan een biografie wagen. Met succes! Altena vertelt op een mooie, uitgesponnen wijze over de op Kruis- dijk bij Groede geboren wagenmakers- zoon. Het is bijna spannend om te lezen hoe de jonge Bram zijn moeilijke jeugd jaren in Zeeuws-Vlaanderen overleefde. Eerst raakte zijn vader arbeidsonge schikt. Bram was 11 jaar toen de wagen makerij werd verkocht en het gezin ver armd bij een grootvader in Axel introk. Even leek het erop dat hij onderwijzer zou kunnen worden - hij had er de capa citeiten voor - maar door het overlijden van zijn ouders in 1861 en 1862 bleef hij toch vastzitten in de arbeidersstand. Bij de omvangrijke haven- en spoorwerken in Vlissingen werd hij uiteindelijk ma chinist op stoommachines. In 1879 richtte Bram in Vlissingen de derde socialistenvereniging van Neder land op. Zijn carrière als machinist ver liep moeizaam. Hij was aanhanger van sociaal-anarchist Domela Nieuwenhuis en werd om die reden meerdere keren ontslagen. Van 1915 tot zijn dood was hij als auteur zeer actief voor vrijden kersvereniging De Dageraad. Het boek heette Zwieg stil le, maar het zorgde voor tumult. Najaar 2008 ver scheen dit werk van Rinus Spruit uit Nieuwdorp op Zuid-Beveland als Zeeuws boekenweek geschenk. De auteur ver telde in een interview op 'landelijke versprei ding' te hopen. Dat lukte nog ook, zeker toen Eva Cossee, het oplettendste meisje van de uitgevers klas, de vertelling ont dekte en zomer 2009 op nieuw uitbracht onder de titel De rietdekker. Ver der bleven alle Zeeuwse wendingen intact en ook verder werd niets aan de tekst veranderd. Gelukkig maar, want in het geval van Spruit zou poetsen en polijsten al snel betekenen dat je het kenmerkende wegpoetst en wegpolijst. Wat is ei genlijk dat kenmerkende van Spruits Zeeuwse verhalen? Dat hij opschrijft in plaats van zich in schrijven te verliezen. Sier lijke stijl, elegante compositie, het kunnen dwaalwegen zijn richting ziel en hart, obstakels voor lach en traan. Hij liet het niet bij één boek. Nog eens: gelukkig maar. In 2013 ver scheen Een dag om aan de balk te spijkeren, aangekondigd als een ro man, maar in feite een autobiogra fie met een jasje aan. In de hoofd persoon Maarten Rietgans, aan vankelijk jongste bediende bij de Boerenleenbank in Goes, later bui ten Zeeland werkzaam als verple ger, herken je dadelijk Rinus Spruit. Een verschil is dat Riet gans' vader landbouwer is en die van Spruit rietdekker. 'Een schip zonder roer' noemde vader Spruit zijn zoon. 'Een zor genkind op jaren', zegt hij zelf vanwege zijn liefdes- en beroeps leven. Zwieg stille schreef hij, denk ik, om alles goed te maken. De ereschuld werd glorieus afge lost. Toch is voor mij niet de be scheiden zoon en niet de vereerde vader, maar de grootmoeder de opvallendste figuur uit het boek. Een karikatuur in klederdracht, maar zo vlot getekend dat je haar niet gauw vergeet. 'Ik bin glad nie goéd', beweerde ze voortdurend. Tot in de middag bleef ze in de bedstede liggen. Als op een dag el ders in huis haar man is overle den, zegt ze: 'Dan za'k er toch es uutkomme'. Ondanks al haar ge klaag wordt ze vierennegentig. Ze leed in haar laatste jaren aan 'een blijmoedig soort dementie'. Of wel: 'Opoe was als een huisdier. Spinnen deed ze niet maar het scheelde niet veel.' VRIJDAG 16 JANUARI 2015 WINTERNUMMER VAN HET TIJDSCHRIFT NEHALENNIA LITERAIRE BIJEENKOMST IN GOES Nu staat er een moderne villa aan de Snouck Hurgronjeweg bij Gapinge. Op een recente luchtfoto is te zien dat het huis omgeven wordt door een oude slot gracht. Die gracht duidt op een rijke ge schiedenis. Uit intensief onderzoek blijkt - schrijft Jaco Simons in het winternum mer van het tijdschrift Nehalennia - dat precies op die plek vier eeuwen geleden 't Huys te Gapinge werd gebouwd. Op drachtgever was de Middelburgse koop man Aernout van Ceters. Het gaat om 'een buiten met kasteelachtige allure'. In de 19e eeuw was het buiten in bezit van de familie Snouck Hurgronje. In 1849 werd het afgebroken. Kader Abdolah (Iran, 1954) geeft dinsdag 27 januari een lezing in de bibliotheek van Goes (20.00 tot 22.00 uur, toegang 10 euro). Hij spreekt over zijn nieuwe ro man, Papegaai vloog over de IJssel, die in en rond Zwolle speelt. Met de romans Spij kerschrift (2000) en Het huis van de moskee (2005) maakte hij naam. Historicus Bert Altena. Bram Lanssen was een belezen arbeider. foto collectie Burger- Lansen Apeldoorn Bram krijgt een gezicht door Jan van Damme ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Rinus Spruit geboren 1946 in Nieuwdorp Zwieg stille (2008) kwam een jaar later uit als De Rietdekker. Een dag om aan de balk te spijkeren (2013) Machinist en wereldverbeteraar Het leven van A.J. Lansen (1847-1931) Bert Altena Uitgeverij Verloren 272 pagina's 29,- euro Jubileum van De Dageraad, Haarlem 1926. Bram Lansen staat iets rechts van het midden (met baard). foto collectie Internationaal Instituut Sociale Geschiedenis Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17