Nieuwe muren buitenom Extra skelet van metaal Als een doos in een doos Hoepel om net huis ■I Tienduizenden huizen op de Groninger gasbel vallen om bij een zware aardbeving. Ze moeten versterkt worden. Maar hoe doe je dat? Ideeën zijn er genoeg. VERDIEPING 13 Een versteviging van de muren aan de buiten kant is volgens het be drijf Coralform uit Budel de beste manier om de Gronin ger huizen tegen instorten te beschermen. Daarvoor wor den stalen rasters verankerd aan de bestaande muren. De rasters krijgen aan de buiten kant een beplating, waarna ze met beton worden volge stort. Zo ontstaat een stevige tweede muur. Het rastersysteem staat be kend onder de naam Sismo, waarmee veel wordt ge bouwd in aardbevingsgebie- den. „Het heeft een wereld wijde certificering 'aardbe- vingsbestendig' in de hoog ste categorie", vertelt Nico van Veen van Coralform. Vol gens hem is het een goedko pe manier van bouwen, ook in gebieden waar de bodem nooit trilt. In de Groninger situatie vol staat het in de meeste geval len om slechts twee van de vier gevels van de rasters te voorzien. De woningen krij gen een totaal ander aanzien, voor monumenten en ande re karakteristieke gebouwen is het nauwelijks geschikt, er kent Van Veen. Door met gespecialiseerde teams projectgewijs te wer ken, verwacht Van Veen snel aan de slag te kunnen in Gro ningen. Bewoners kunnen in hun huis blijven wonen. Bouw- en onderhouds bedrijf Brands uit Gro ningen heeft zich ge richt op huizen met niet of slecht geïsoleerde muren en houten vloeren. „Daarvan staan er veel in het aardbe- vingsgebied", zegt vestigings leider Marcel Jeuring. Het idee: plaats een raamwerk van stalen profielen tegen de binnenkant van de buiten muren. Zo ontstaat een ske let dat de dragende functie van de buitenmuren voor vloeren en dak kan overne men. Tegen de profielen komt plaatmateriaal, in de tussenruimte isolatie. Jeu ring: „We maken de woning niet alleen veiliger maar dus ook duurzamer." Met dit con cept kun je ook nieuwe huizen bouwen. Brands past de techniek toe in prefabwo ningen. Jeuring schat dat de aan pak van een woning twee weken in beslag neemt. De versteviging kan kamerge- wijs aangebracht worden, zo dat bewoners niet tijdelijk hoeven te verhuizen, maar dan duurt de verbouwing langer. Een andere oplossing om de woningen te verstevigen, is een doos-in-doosconstructie. Die nieuwe constructie komt aan de binnenkant van de buitenmuren en is gemaakt van hout of glasve zel. De buitenmuren wor den door deze techniek van binnenuit versterkt, waar door bij aardbevingen de krachten via de binnencon- structie worden opgeno men. Extra hoekprofïelen en speciale gietvloeren ma ken de woning nog stevi ger. Een consortium van bouw bedrijf Plegt-Vos, inge nieursbureau Goud- stikker-de Vries, Total Wall Concept (versterken van metselwerk) en het van oor sprong Italiaanse Mapei (flexibel verstevigen van wanden), heeft per gebied en type woning bekeken welke materialen het beste gebruikt kunnen worden. „Elke partner heeft zijn ei gen kennis en ervaring. Door die met elkaar te de len, komen we tot nieuwe ideeën", zegt Alco Smoren- burg van Plegt-Vos. „Het gaat om een enorm project, waar veel bedrijven aan mee zullen werken." Bij de zwaardere gevallen zullen bewoners tijdens de werkzaamheden hun huis uit moeten. Een simpel idee dat snel kan worden aan gebracht. Dat is de ge dachte achter de oplossing van PDB Design uit de stad Groningen. Het bouwkun dig adviesbureau heeft een constructie van smalle bal ken bedacht die om een huis wordt gelegd, als een hoepel om een ton. Die houdt de boel goed bij elkaar bij een sterke beving, blijkt uit com puterbere keningen. De oplossing is ideaal voor huizen met een zadeldak - een klassiek huis zoals een kind een wo ning tekent - omdat de bal ken dan kunnen worden verwerkt in de dakgoot. Langs de twee puntgevels kunnen de balken worden weggewerkt in een sierlijst. „Er staan duizenden van dit soort woningen in het gebied", zegt Rik Lourens van PDB Design. „Je kunt talloze dingen bedenken die je aan de binnenkant aanbrengt om het huis te verstevigen. Met dit con cept hoeven bewoners niet hun huis uit." VRIJDAG 16 JANUARI 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13