44 Wij zijn een land van beton en bakstenen, maar het kan ook anders 12 VERDIEPING GRONINGER GASBEL m De 'Deltawerken van het noorden' is het project al genoemd, maar dat is overdre ven. Feit is wel dat be woners in het noord oosten van de provin cie Groningen een mega-operatie staat te wachten. Een groot deel van de 50.000 gebouwen moet bestendig worden ge maakt voor zwaardere aardbevingen. Tot voor kort werd aangenomen dat aardbe vingen in de regio niet zwaarder dan 3,9 op de schaal van Richter zouden zijn, maar dat maximum is volgens onderzoek niet hoog genoeg. Ervaringen met aardbevingsbestendig bouwen is er nauwelijks in Nederland. Oplossingen uit het buitenland voldoen niet altijd, omdat die bijvoorbeeld geen rekening houden met spouwmuren of met de typisch Nederlandse rijtjeshui zen. De NAM, verantwoordelijk voor de gaswinning en daarmee de bevingen, heeft de bouwsector opgeroepen om idee ën te spuien. Tientallen bedrijven heb ben daaraan gehoor gegeven. „Een onafhankelijke jury was enthou siast. Uiteindelijk zijn er elf ideeën over gebleven waar we echt potentie in zien", zegt NAM-woordvoerder Sander van Rootselaar. Die oplossingen worden de komende we ken in tien door de NAM aangekochte testwoningen op het Groninger land uit gevoerd. Om te zien hoe de ideeën in de praktijk uitpakken en hoe die zich hou den bij een beving. „Wij voelen ons verplicht mee te doen als bouwkundig adviesbureau uit Gronin gen", zegt Rik Lourens van PDB Design, een van de elf deelnemers. Die willen niet allemaal hun idee al bekendmaken in de media, omdat ze bang zijn dat con currenten ermee aan de haal gaan. Lourens is een ervaringsdeskundige. Hij woont in het aardbevingsgebied en heeft schade gehad aan zijn huis. „Het is heftig wat hier in Groningen gebeurt. Dat dringt nu gelukkig ook door in de rest van het land. We willen ons steentje bij dragen aan een oplossing." Marcel Jeuring van bouw- en onder houdsbedrijf Brands benadrukt ook de noordelijke afkomst van zijn bedrijf. „Dit is een belangrijk project voor noordelijke ondernemingen. Wij kunnen het goed koopst werken, want wij hoeven geen mensen en materiaal te laten overkomen. We hoeven onderling niet te concurre ren, want er komt veel werk op ons af." Het Centrum Veilig Wonen, een onaf hankelijke instantie die de regie krijgt over de verstevigingsoperatie, schat dat het de komende jaren om drieduizend extra banen gaat. De operatie biedt ook kansen voor bouw systemen die nog weinig voorkomen in Nederland, hoopt Nico van Veen van Co- ralform uit Budel. „Wij zijn een land van beton en bakstenen, maar het kan ook an ders." Coralform is voor Nederland leve rancier van een bouwsysteem waarvan de muren worden gemaakt van stalen ras ters. Die worden gevuld met beton. „Zeer goed bestand tegen aardbevingen. Dat is bewezen in het buitenland. Maar ook makkelijk en snel toe te passen." Het wordt volgens Van Veen een span nende periode. „We moeten gaan voor een gezamenlijk aanpak van dit mega project. De Groningers moeten zich hier voor openstellen en niet meer alleen met een zuur gezicht wijzen naar de NAM." Het beste van de elf projecten krijgt een prijs. Maar een echte wedstrijd is het niet. Alle ideeën die zich bewijzen in de praktijk krijgen een plaatsje in een catalo gus. De beste oplossing voor een woning is afhankelijk van veel factoren, zoals het type en de leeftijd van het gebouw, de ge bruikte materialen, de plek. Per gebouw kunnen medewerkers uit de catalogus de beste oplossing kiezen. Aardbevingsbestendig verstevigen, betekent niet dat er nooit meer een scheurtje verschijnt in de muren als de bodem schudt. Het gaat er om dat de constructie overeind blijft en bewoners veilig zijn in hun huis. Of alle gebouwen in het gebied on der handen moeten worden geno men, zal gaandeweg blijken. „We beginnen in Loppersum en omge ving, het gebied waar het aardbe vingsrisico het grootst is. Daar zullen de ingrepen het grootst zijn", zegt NAM-woordvoerder Van Rootselaar. „In plaatsen als Winsum of Hoogezand, aan de randen van het gebied, volstaan waarschijnlijk minder zware oplossingen." Voor het project heeft minis ter Kamp van Economische Zaken 500 miljoen euro vrij gemaakt voor vijf jaar, maar hij sluit niet uit dat meer no dig is. Dit jaar moeten de eer ste drieduizend wonin gen aangepakt worden, daar na gaat het tempo omhoog naar jaarlijks vijfduizend. De Groninger Bodembewe ging, belangenbehartiger van getroffen bewoners, spreekt van symptoombe strijding. „De oorzaak moet aangepakt worden, de gaskraan moet dicht. De NAM reageert ook te traag, eind 2013 moest het verstevigen al begin nen", aldus secretaris Dick Kleijner. Van Rootselaar: „Het wordt pittig voor de be woners, dat realiseren we ons. Daarom leg gen we de nadruk ook op snelheid en op zo min mogelijk overlast. Tegelijkertijd willen we de woningen ver duurzamen, door ze bijvoorbeeld beter te isoleren. Zo voe gen we ook iets extra's toe." WllHHïOIIH mijn huis een aardbeving? Hoe door Niek Opten illustratie Ronald Visser Nico van Veen, Coralform

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12