Nog 950 stokslagen te gaan voor blogger Badawi Oekrainers eisen snel sluiten vrede mijndomein.nl/aanbieding BUITENLAND 11 Amnesty zegt sorry om 'fout' Free mijndomein.nl/aanbieding Dat was vorige week vrijdag. Van daag, en de komende achttien vrij dagen, krijgt Badawi weer telkens vijftig slagen. Zijn misdaad? Een blog opzetten waarin hij zich uit sprak voor scheiding van religie en staat in het conservatieve ko ninkrijk. Badawi werd in 2012 ge arresteerd vanwege zijn blog: het Saudische Vrije Liberale Forum. Hij schreef over modernisering, het belang van een seculiere sa menleving en de scheiding van re ligie en staat. Maar naast het aan zwengelen van discussie leverde hij ook kritiek op de gevestigde or de. Zo verwees hij in een bespre king van het liberalisme uit mei 2012 naar de geestelijken en de overheid die beweren dat ze een monopolie hebben op de waar heid. Hij voorspelde dat hun greep op de geest van de mensen en de maatschappij zou verdwij nen 'zoals stof in de wind'. Dat kwam hem duur te staan. In juli 2013 werden hem zeven jaar cel en 600 stokslagen opgelegd voor het 'beledigen van de islam'. Na dat hij in hoger beroep ging, werd de straf verzwaard tot tien jaar cel, 1 miljoen riyal (227.677 euro) boete en duizend stokslagen. Hij heeft er nog 950 te gaan. Ensaf Haidar, Badawi's vrouw die na zijn arrestatie met hun kinderen naar Canada vluchtte, betwijfelt of hij de straf aan kan. „Raif vertel de me dat hij enorme pijn lijdt na de stokslagen, dat hij in zwakke gezondheid verkeert. Ik weet ze ker dat hij nog een ronde stoksla gen niet aan zal kunnen", zegt ze. Vorige week kwam de wereld sa men voor vrijheid van meningsui ting en Saudi-Arabië noemde de aanslagen in Parijs 'tegenstrijdig met islam'. Vrijheid van menings uiting is dat volgens het land ook. In oktober werd een sjiitische geestelijke ter dood veroordeeld om kritiek op de regering. In au gustus 2010 schreef Badawi al: 'Zo dra een denker begint zijn ideeën te openbaren, krijgt hij honder den fatwa's (religieuze decreten) tegen zich die hem er van beschul digen een ongelovige te zijn, en kel omdat hij de moed heeft om heilige huisjes te bediscussiëren'. raif badawi DEN HAAG - In drie landelijke kran ten stond gisteren een paginagro te 'rectificatie' van Amnesty Inter national. Dat bood Saudi-Arabië excuses aan, omdat Amnesty eer der van zweepslagen sprak voor blogger Badawi, terwijl het stok slagen betreft. Emile AfFolter van Amnesty: „De advertentie is cy nisch bedoeld. We willen vooral de regering een reactie ontlok ken. Minister Koenders heeft wel kritiek geuit op de straf voor Bada wi, maar alleen in het Neder lands. Hij moet dat internationaal en in het Engels doen." Kiev en de pro-Russische separa tisten verwijten elkaar troepen te mobiliseren. Ook laaiden de ge vechten op rond de luchthaven van Donetsk en kwamen dinsdag twaalf burgers om bij Volnovacha toen een bus werd getroffen. Door wat en wie is nog steeds on zeker. Uiteraard beschuldigden beide kampen elkaar, reden waar om de OVSE gisteren aangekon digde met alle betrokken partijen een onderzoek te beginnen. De druk liep afgelopen dagen zo hoog op dat Duitsland, Rusland en Oekraïne besloten nieuwe vre desbesprekingen af te blazen. Vooral voor de Oekraïense presi dent Porosjenko dringt de tijd. Veel Oekraïners vinden dat hij President Porosjenko heeft beloofd vrede te stichten, maar daar is nog niets van terecht gekomen zich moet houden aan zijn verkie zingsbelofte vrede te stichten. Fa milie van honderden door rebel len gevangen genomen militairen eist terugkeer van de jongens. Vooralsnog handelt Porosjenko in omgekeerde richting. Want na de aanslag bij Volnovacha (in Oek- raïens gebied) kondigde hij direct een nieuwe mobilisatie aan. Som mige Oekraïners kregen zelfs het gevoel dat de aanslag op de bus was uitgelokt om de oproep van nieuwe rekruten erdoor te kun nen drukken. Onder burgers bestaat ook onvre de over ander beleid. In december verhoogde het kabinet het defen siebudget van ruim 1,5 miljard naar 5,5 miljard dollar. Terwijl er tegelijkertijd keihard gesneden wordt in sociale voorzieningen. Veel geld gaat er ook naar politie en justitie. Het tekent de angst van het kabinet voor nieuwe op standen in Oekraïne, waar na de verdrijving van de kleptocraat Ja- noekovitsj nog maar weinig lijkt te zijn veranderd. De inwoners van Kiev fluisteren al over een derde revolutie. Dmy- tro Jarosj van de ultranationalisti- sche Rechtse Sector waarschuw de gisteren al: „Voorlopig hebben we een buitenlandse vijand (Rus land). Maar mogelijk komende lente al, zullen mensen de macht hebbers weer ten val brengen." Nu tijdelijk voor controleer Of het nu gaat om de domeinnaam van uw (klein)kind, de naam van uw nieuwe zaak of de registratie van uw sportvereniging: controleer uw domeinnaam op www.mijndomein.nl/aanbieding. Ga naar: per jaar VRIJDAG 16 JANUARI 2015 door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Buiten de Al-Jafali mos kee van Jeddah, in Saudi-Arabië, wordt een man herhaaldelijk met een stok op zijn rug en benen ge slagen. De vijftig tikken volgen el kaar in rap tempo op, jongens snel len op het spektakel af, zo is te zien op schokkerige videobeelden gemaakt met mobiele telefoons. Volgens ooggetuigen geeft Raif Ba dawi geen kik, maar keert hij zijn gezicht naar de hemel. I fV 1 H door onze correspondent Joost Bosman I In Rome werd deze week gede monstreerd voor Badawi. foto HH MOSKOU - In Oost-Oekraïne is de spanning afgelopen week opnieuw flink gestegen. President Porosjen- ko, die vrede beloofde in de Don bass, verliest steeds meer het ver trouwen van zijn volk. Uw domeinnaam voor slechts U betaalt het eerste jaar slechts 4 voor de registratie van uw .nl domeinnaam. Daarna geldt het standaardtarief van 9 per jaar. Bij andere extensies wordt het kortingsbedrag van 5 verrekend. Prijzen incl. btw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11