'Het is misbruik van de vrijheid van meningsuiting' 10 BUITENLAND AANSLAGEN PARIJS Jemenitische ideoloog (39) van al-Qaeda in Jemen trekt 'eer' van aanslag naar zich toe. PARIJS/WASHINGTON - Al-Qaeda weet dat het na '11 september' weer de volle aandacht heeft van de westerse anti-terreurbestrij ders. Leek de aandacht de laatste maanden vooral uit te gaan naar Islamitische Staat - dat grote de len van Syrië en Irak controleert en de wereld schokte met ont hoofdingen van westerse gijze laars en Iraakse en Syrische krijgs gevangenen inmiddels heeft AQAP de schrik erin gejaagd. Het Jemenitische filiaal van Al-Qaeda staat te boek als de gevaarlijkste af deling van de terreurorganisatie. Er is geen twijfel meer dat AQAP achter de moordpartij op de redac tie van het satirische weekblad Charlie Hebdo zit. Getuigen hoor den de daders Chérif en Said Kouachi al in de straten van Parijs roepen dat ze van al-Qaeda wa ren. In een telefoongesprek met een Frans televisiestation meld den ze dat ze vanuit Jemen wer den geïnstrueerd. Hun actie werd deze week beves tigd door sjeik Nasser bin Ali al-Ansi. „De helden werden gere kruteerd en zij handelden. Zij heb ben actie ondernomen tot grote tevredenheid van alle moslims", aldus de rijzende ster binnen AQAP. In zijn videoboodschap dreigde hij met meer 'tragedies en terreur'. De 39-jarige Al-Ansi kom steeds vaker in beeld. Hij zou zijn opge klommen tot de ideoloog van de Jemenitische tak. Formeel staat dit al-Qaedafiliaal onder comman do van Nasser al-Wuhayshi. Hij is tevens de nummer twee van het hoofdkantoor van al-Qaeda, met- De helden hebben actie ondernomen tot grote tevredenheid van alle moslims een na al-Zawahiri. Al-Wuhayshi laat zich minder vaak zien sinds de Verenigde Staten een premie van ruim acht miljoen euro heb ben uitgeloofd voor zijn dood of arrestatie. 'Sjeik Nasser' was een van de ver trouwelingen van Osama Bin La den, de oprichter van al-Qaeda die in 2on door Amerikaanse com mando's werd gedood. Daarvoor had Nasser bin Ali al-Ansi al veel gevechtservaring opgedaan. In 2995 streed hij met Bosnische moslims tegen de Ser viërs. Later duikt hij op in Afgha nistan waar Bin Laden hem als commandant aanstelt. In 2001 is Sjeik Nasser als instructeur van lo kale moslimmilities actief op de Filippijnen. Na terugkeer in Je men studeert hij af als sharia-ju- rist. In de jaren daarna wordt hij in ver band gebracht met de mislukte aanslag met een 'onderbroekbom' in 2009. Veiligheidsdiensten zien zijn hand in de zelfmoordaanslag in 2012 waarbij t2o Jemenitische soldaten sneuvelden. Sinds de dood van de vorige baas van AQAP, Anwar al-Awlaki die met een Amerikaanse drone werd geëxecuteerd, treedt Nasser bin Ali al-Ansi steeds vaker op de voorgrond. Al-Awlaki was de gevreesde predi ker die - zo blijkt nu - ook de ge broeders Kouachi, de moorde naars van de Charlie Hebdo-redac- teuren, heeft geradicaliseerd. Vol gens waarnemers zou Nasser bin Ali al Ansi nu als voornaamste taak hebben om de jihadistische rivalen Islamitische Staat en al-Qaeda op een lijn te krijgen voor gezamenlijke acties tegen het Westen. Dat leek er de afgelo pen week al op toen de gebroe ders Kouachi tegelijk toesloegen met hun vriend Amedy Couliba- ly. De man die het op een moor den zette in een Joodse super markt in Parijs (vier doden) werd aangestuurd door Islamitische Staat. Uit het feit dat sjeik Nasser in zijn videoboodschap systematisch 'twee helden van de islam' beju belt en Coulibaly nadrukkelijk niet noemt, wordt afgeleid dat de verstandhouding tussen beide ri valiserende terreurorganisaties nog steeds slecht is. De sjiitische Hezbollah veroor deelt het laatste nummer van Charlie als 'een aantasting van de sentimenten van anderhalf mil jard moslims'. Tegelijk hekelde Hezbollah-baas Hassan Nasrallah vorige week impliciet de aanslag op het weekblad. Hezbollah vecht in Syrië tegen soennitische terreu rorganisaties als Islamitische Staat en al-Qaeda, dat de aanslag in Pa rijs inmiddels heeft opgeëist. De Marokkaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Mezouar, wilde zondag niet meelopen in de her denkingsmars in Parijs omdat daar ook 'godslasterlijke karikatu ren van de profeet' zouden zijn. Daags na de aanslag waarschuw de de Marokkaanse overheid alle nationale kranten dat ze zouden worden verboden als ze een car toon van Charlie Hebdo afdruk ten. Uitgaven van buitenlandse kranten die dat wel deden als bij voorbeeld Le Monde werden ver boden vanwege het afdrukken van 'onaanvaardbare laster'. Na een brede veroordeling van de aanslag in Parijs begon de groot ste Arabische krant El-Chourouk deze week onder de noemer 'Wij zijn allemaal Mohammed' een campagne ter verdediging van de profeet. De woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Za ken hekelde het westerse 'mis bruik van de vrijheid van me ningsuiting'. Het besluit van Char lie Hebdo om de profeet weer op de cover te zetten, voedde volgens de woordvoerder 'de cyclus van geweld en islamofobie'. Volgens Teheran heeft het geweld veel te maken met de onvoorwaar delijke steun van de westerse lan den aan Saudi-Arabië dat volgens aartsvijand Teheran diverse soen nitische terreurorganisaties spon sort. Het bestuur van de hoogste isla mitische autoriteit in het land, de ruim duizend jaar oude Al-Azhar universiteit, riep soennieten op de cartoons te negeren omdat ze het product zouden zijn van 'een zieke geest'. Ze 'dragen niet bij aan een vreedzaam samenleven van de volkeren', aldus een woord voerder. Turkse extremisten hebben aange kondigd vandaag in de Fatih Mos kee in een van de conservatiefste wijken in Istanbul te bidden ter nagedachtenis van de daders van de aanslag op Charlie Hebdo. Voor sommige extremisten zijn zij de ware helden. „Wij eren de Kouachi broers", riepen ook de monstranten voor het gebouw van dagblad Cumhuriyet, dat woensdag cartoons van Charlie Hebdo afdrukte. Premier Davutoglu, die zondag nog meeliep in Parijs, keerde zich gisteren eveneens tegen de publi catie van de cartoons van Moham med. „We tolereren geen enkele belediging van de profeet." Luchtvaartmaatschappij Turkish Airlines hield de verspreiding van Cumhuriyet in de vliegtuigen te gen. 'Sjeik Nasser' rijzende ster in terreurorganisatie door onze redactie buitenland Sjeik Nasser bin Ali al-Ansi Sjeik Nasser bin Aii al-Ansi claimt in een videoboodschap de verant woordelijkheid voor de aanslag op Charlie Hebdo. foto HH door onze redactie buitenland CAIRO - Terwijl Europa en de wes terse wereld na de aanslag op het satirische weekblad Charlie Hebdo één lijn trekken in hun verdediging van het vrije woord, wordt daar in verschillende Arabische landen en Iran anders op gereageerd. Een overzicht. LIBANON MAROKKO ALGERIJE IRAN EGYPTE TURKIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10