Milieudefensie meet vanaf vandaag de luchtkwaliteit ff m m IBBfl BINNENLAND 9 Bisdom voelt nu ook de financiële pijn van de ontkerkelijking. Parochies krijgen les in geldwerving en kostenbesparing. VJ BREDA - Met bijna anderhalf mil joen verlies per jaar luiden de alarmklokken bij het Bisdom Bre da. De parochies moeten op cur sus kostenbesparing. Econoom Gerard de Rooij heeft al drie decennia kijk op de cijfers van het Bisdom Breda, maar maakt zich nu toch enigszins zor gen. Het kerkbezoek halveerde de afge lopen tien jaar, maar de inkom sten bleven tot nu toe redelijk op peil doordat mensen gemiddeld meer in de schaal wierpen. „Zij compenseerden door guller te ge ven. Vooral ouderen gaven meer. Maar daar gaan er ook behoorlijk wat van dood." Daarnaast werd op de algemene kosten bezuinigd doordat nogal wat godshuizen in West-Brabant en Zeeuws-Vlaan- deren werden gesloten, parochies gingen fuseren en er niet altijd vervanging kwam als een pastor afviel. „Dus we hebben behoorlijk bezuinigd, maar nog niet genoeg om het financieel te kunnen blij ven bolwerken", voorspelt De Rooij vanuit het bisdomkantoor in Breda. Hij heeft de cijfers over 2013 op ta fel en daaruit blijkt dat het bis dom - 430.000 parochianen - in dat jaar 12,6 miljoen aan inkom sten had, maar ruim 14 miljoen moest uitgeven. Dat gaat ten kos te van de reserves van de paro chies. „In de praktijk betekent het dat je met name minder geld kunt uitgeven aan restauraties en groot onderhoud van kerkgebou wen. En als reserves afnemen, geldt dat ook voor de opbrengst van bezittingen en beleggingen. Dat werkt allemaal door." De per soneelslasten (bijna zes miljoen) en de gebouwen (ruim 4 miljoen) drukken het zwaarst op de bis schoppelijke begroting. Gisteren werd bekend dat de landelijke ac tie Kerkbalans, waaraan ieder jaar vijf kerkgenootschappen deelne men - in 2013 aanzienlijk minder heeft opgebracht dan in voorgaan de jaren. Terwijl deze genoot schappen zwaar op die Kerkba lans leunen. Bisdom Breda ontving in 2012 nog afgerond 5,1 miljoen euro, maar een jaar later 4,9 miljoen. Twee ton aan giften minder dus. Gerard de Rooij: „Daar schrikken we niet van, want dat zagen we aankomen. Het is de realiteit. Die daling speelt nu twee jaar en daar móet je op anticiperen." Meer geld vragen van de parochianen - Bij een nalatenschap kun je aan Greenpeace én aan de kerk denken een gemiddeld gezin geeft 75 euro - is een optie. Zoals parochiebestu ren ook in de gaten moeten hou den of incidentele erfenissen en legaten de kerkkas een beetje kun nen spekken. De parochiebestu ren in dit zuiden krijgen dan ook een 'leergang geldwerving'. De Rooij: „Het gaat erom dat je hel der communiceert, mensen aan spreekt. Dat varieert van een goede per soonlijke brief, tot het uitdragen van de boodschap in de kerk waar voor dat geld precies nodig is. En dat je bij een nalatenschap aan Greenpeace én de kerk kunt den ken." Dit najaar komt voor alle paro chies een 'expertise-avond kosten besparing', omdat alle beetjes hel pen. Parochies wisten de afgelo pen paar jaar 1 tot 2 procent te be zuinigen, ongeveer tweehonderd duizend euro met z'n allen. Bis dom-econoom De Rooij: „Het is positief dat parochies weten te be sparen. Maar de opbrengsten da len harder. Dan heb je het dus over de collectes, maar bijvoor beeld ook de dalende rente. We moeten dus blijven kijken wat we open kunnen en willen houden en nog meer samenwerken." DEN HAAG - Nadat drie PvdA-sena- toren in december een zorgwet van het kabinet om zeep hielpen, lijkt nu hun collega Ruud Koole dwars te liggen. Hij stemt volgen de week wellicht tegen het leen stelsel voor studenten. Gedoogpar- tij D66 vindt dat 'niet chic'. Als Koole tegenstemt, is er geen man overboord: met D66 en GroenLinks hebben PvdA en WD veertig zetels, twee meer dan nodig. Toch is het dreigende 'nee' niet goed voor de verhoudin gen, stelt D66. Zeker niet na de crisis waarin de coalitie voor het kerstreces terechtkwam. D66-Ka- merlid Paul van Meenen: „We hebben vaak met de coalitie on derhandeld en ons altijd aan de af spraak gehouden in de Eerste Ka mer. In december deed de PvdA dat niet, nu wellicht weer niet." Koole zou al van meet af aan te gen het leenstelsel zijn, terwijl het wel in het partijprogramma staat. Van Meenen: „De PvdA heeft ons nooit gezegd dat Koole tegen was. Niet chic." Onderwijsminister Jet Bussema- ker (PvdA) praat nog met Koole. PvdA-senator Marijke Linthorst - een van de drie dwarsliggers in december- denkt dat het met een sisser afloopt omdat Koole uit eindelijk voor zal stemmen. Nog steeds is het niet best met de Nederlandse luchtkwaliteit, stelt Milieudefensie. Woordvoerster Anne Knol: „Het is beter gewor den, maar niet goed genoeg." Nog elk jaar overlijden volgens de organisatie duizenden mensen vroegtijdig door slechte luchtkwa liteit. Nieuwe onderzoeken wij zen er volgens Knol op dat fijn- stof ook via de bloedvaten in de hersenen kan terechtkomen en daar voor aandoeningen zorgt. Stikstofdioxide, een verbinding van stikstof en zuurstof, komt vrij bij verbranding. Vooral het ver keer is met deze uitstoot de grote boosdoener. Vanaf dit jaar gelden in de EU nieuwe, aangescherpte normen. Maar Nederland zal die niet ha len, vreest Milieudefensie. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) stelt dat Nederland nog een aantal 'hardnekkig vervuilde' plekken telt, maar ook dat de luchtkwali teit in zijn algemeenheid is verbe- terd. Sinds het begin van de jaren zeventig, is de concentratie scha delijke stoffen in de lucht met een factor 6 gedaald, aldus het in stituut. Nederland heeft 330.000 zogehe ten toetspunten waar de hoeveel heid stikstofdioxide in de lucht wordt berekend. „Enkele jaren geleden werd op honderden plekken de norm niet gehaald. Voor 2015 verwachten we dat op 92 plaatsen", aldus het RIVM. „Dat aantal is dus relatief klein, maar daarvoor koop je niets als je juist in zo'n straat woont." De problemen zitten vooral langs de snel- en rondwegen en in gro te steden met veel verkeersintensi teit, met name als het verkeer ook nog eens vaak en lang vaststaat. Toch doet Nederland het vergele ken met andere Europese steden niet uitgesproken slecht, stelt het RIVM. In een onderzoek uit 2011 stonden Rotterdam en Amster dam in de middenmoot, beter dan Milaan, Rome, Marseille en - verrassend - Oslo. Milieudefensie wijst erop dat de 330.000 toetspunten de mate van luchtverontreiniging berekenen, maar niet meten. De uitkomsten zijn niet zelden te rooskleurig, stelt de organisatie. Zo is in Den Haag een straat waar volgens de berekeningen van het RIVM weinig aan de hand zou zijn, terwijl de luchtverontreini ging er wel hoog is. „Dat komt omdat er een verkeerslicht staat. Daardoor staat het verkeer daar vaak stil en blijven uitlaatgassen in deze smalle straat hangen. Met deze factoren houdt het rekenmo del geen rekening." Met de eigen straatmetingen wil Milieudefensie nu gaan aantonen dat over een groot deel van Neder land nog steeds 'een deken van stikstofdioxide en fijnstof ligt. Er zullen maar weinig plekken zijn waar de nieuwe EU-norm eind 2015 wordt gehaald, ver moedt Milieudefenie-woordvoer- ster Anne Knol. „Op Schiermonni koog misschien, of een van de an dere Waddeneilanden. Maar dan moet er niet net een container schip voorbijvaren." iPhone 5C j V gratis portable J Kllader! y 10 VIT, BLAUW EN ROZE 1 [li iel. 300 belmin/sms GRATIS Incl. 500MB data e periode korting! GRATIS VANAF 1000MB €25 P/MND *ne BH (K) kpn TIÏI.E2 DONDERDAG 15 JANUARI 2015 zuiniger door KG0X"er bisdom Breda niet chic door Francine Wildenborg Parochies tekort bij door John Bas Econoom Gerard de Rooij door Rob Siebelink AMSTERDAM - Op 58 plekken in Ne derland gaan bewoners met Milieu defensie vanaf vandaag de lucht kwaliteit in hun straat in de gaten houden. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht komen een jaar lang speciale meetpunten voor stikstofdioxide. Net als in Tilburg, Eindhoven, Hilversum, Arnhem en Nijmegen. faffiSSSft**» Stilstaand verkeer is funest voor de luchtkwaliteit.foto HH 9 41 Celandw AM Pnotos Mop» «Soeks Camera r»2 Clock 1 I Nol"* Reminders PORTABLE GSM LADER n (2600 MAH) 2250 alle netwerken Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1002(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9