Relletje: lachen om medische dossiers bnJdifrrJUi] All da BINNENLAND 7 In Zuidwest-Friesland zijn de omstandigheden ideaal voor de muis Nu dit naar buiten is gebracht door RTV Noord, die in een uit zending gelekte medische dos siers toonde, is het lachen hun wel vergaan. De werkopdracht is per direct opgeschort. Synergon kreeg sinds november duizenden medische dossiers aangeleverd waarin röntgenfoto's, beschrijvin gen van ziektebeelden, namen en adressen van patiënten stonden. De spullen kwamen van afvalver werker Virol die sinds jaar en dag voor het Groningse ziekenhuis UMCG medische dossiers opslaat en vernietigt. Diverse ongeruste patiënten hebben zich gisteren bij het ziekenhuis gemeld. Het UMCG was onder voorwaar den akkoord dat bij de werkvoor ziening röntgenfoto's werden ge scheiden van papieren. „We za gen de klus als een duwtje in de rug van mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt", zegt woord voerder Joost Wessels. Volgens hem eiste het UMCG vanwege de privacygevoeligheid dat de foto's op een gesloten afdeling en onder toezicht uit de dossiers zouden worden gevist. Volgens woordvoerder Jurrie Nie- boer heeft Synergon aan de voor waarden voldaan. Dat er wel eens is gelachen om de dossiers sluit hij niet uit. Maar dat er dossiers zijn doorgespeeld naar RTV Noord trekt hij echt op z'n fat soen. „We hebben aangifte ge daan bij de politie. Dit is pure diefstal", zegt hij. knaagdieren, zegt Maurice La Haye van de Zoogdiervereniging. In akkerbouwgebieden, regio's met veel grasland, maar ook bij voorbeeld op Schiphol zijn veel meer veldmuizen dan voorgaande jaren. Ook met de bosmuis, rosse woelmuis en korenwolf gaat het goed, wat volgens de bioloog on der meer te danken is aan de zach te winter. Als ze genoeg voedsel hebben, planten muizen zich snel voort. „Een veldmuismoeder die een beetje haar best doet, heeft na een paar maanden al zo'n dertig nakomelingen geproduceerd." Roofvogels als velduilen, bui zerds, grauwe kiekendieven en to renvalken profiteren daar onmid dellijk van, verklaart La Haye. „Al lemaal bedreigde vogelsoorten, die op de Rode Lijst staan. Broe- Boeren proberen om van de muizen af te komen, maar zelfs het onder water zetten van land helpt niet den er normaal vijf tot tien kerk uilenparen op de Waddeneilan den, dit jaar waren het er wel 25. Dat is volstrekt uniek. Ook we zels, hermelijnen, bunzingen en andere roofdieren gaan goed." In tegenstelling tot natuurbescher mers hebben de getroffen boeren daar weinig boodschap aan. Zij probeerden van alles om van de muizen af te komen. Schapen wei den die holletjes vertrappen, mui zen verdrinken door land onder water te zetten: niets helpt. Gif is geen optie omdat katten en roof vogels dan ook het loodje leggen. Er zit maar één ding op: wachten tot de muizen vanzelf doodgaan. En dat zal dit jaar zeker gebeuren, zegt La Haye. „Na een piekjaar zie je altijd dat de populatie in elkaar klapt doordat ziektes ontstaan en er meer roofdieren komen." Melkveehouder Odinga denkt ook dat het ergste leed geleden is. Als hij nu over zijn land loopt, ziet hij veel minder muizen weg springen dan een paar weken gele den. „Al het gras is verwoest. Ze hebben hun eigen graf gegraven." Mede met dank aan de zachte winters gaat het goed met de veldmuis. In het hele land. Maar in het zuid westen van Friesland voelt het bruingrijze knaagdier zich wel heel erg op zijn ge mak. „Ook uit de Ach terhoek, Utrecht en het Groene Hart ont vangen we wel eens een melding over schade door mui zen aan grasland. Maar 95 procent van de meldingen komt uit Zuid west-Friesland", zegt Wiebren van Stralen van boeren bond LTO. Volgens de Fries hebben in die regio altijd al bo vengemiddeld veel veldmuizen gezeten. „De kleigrond is aan trekkelijk om gangen te graven. In zand gronden, zoals in het oosten van Friesland, op de Veluwe en Bra bant, storten die snel in." In het gras van het veenweidegebied kunnen de diertjes zich bovendien goed verschuilen. Daar komt bij dat in de re gio afgelopen jaar wei nig hevige buien zijn gevallen. Andere re gio's kampten vaker met wateroverlast. Daarbij verdrin ken veel mui zen omdat hun holletjes vollopen, al dus Van Stra len. Maar aan Zuidwest- Friesland gin gen de stortbuien - helaas voor de boeren - voorbij. Het UMCG was onder voorwaarden akkoord dat bij Synergon röntgenfoto's werden gescheiden jiuii/üMi. VwAi I ^ro<j'jureen (0318) 58 09 58 10 dagen Schotland Loch Lomond en Edinburgh 10 dage Rondreis Hoogtepunten Noorwegen 10 dagen rondreis Ierland Westkust Ierland en Connemara 12 dagen Dubrovnik/ Makarska Riviera 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen DONDERDAG 15 JANUARI 2015 door Wilma de Cort feest voor roofVogels foto Getti Images GRONINGEN - Grote lol was er de laatste maanden bij het Groningse werkvoorzieningsbedrijf Synergon. Daar grinnikten zo'n 35 medewer kers om medische dossiers van dui- Groningers. Zij zouden de - soms van bekenden - uitgebreid hebben bekeken en be sproken. v.a. slechts boekingen: www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 20 april/4,18 mei 1,15,29 juni etc. U /ebt Cejfjfürïdyüï Vertrekdata: 15 april /II mei8 junietc. Vertrekdata: 4,18 mei/1,15,29 juni /etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 18,25 mei1, 8,15. 22, 29juni etc. Vertrekdata: 15, 20, 27 april 4,11,18,25 mei/1, 8,15, 22,29juni/etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7