'In Syrië meer ruimte voor mijn geloof dan in Arnhem' Politie zoekt met spoed tweehonderd ICT'ers 66 Ik distantieer me ook van welke oproep dan ook een terreurdaad te verrichten 66 Het is ieders verantwoordelijk heid naar Syrië toe te gaan. Ikzelf voel daar niks voor cruisewinkel.nl 6 BINNENLAND Terwijl in Friesland de boeren de muizen wel kunnen schieten, zijn de roofvogels dolblij met de plaag. 'Parijs' is deze woensdag hoe dan ook aanwezig in de rechtszaal, al leen al omdat de rechter meteen bij aanvang van de zaak tegen ver meende Syriëgangers Mohamed el A. (27) en Hakim B. (22) uit Arn hem het woord neemt. Ondanks de huidige maatschappelijke on rust zullen hij en zijn colle ga-rechters 'onbevangen en neu traal kijken naar deze strafzaak', verzekert hij. Anderhalf jaar nadat ze als ver meende Syriëgangers met een au to vol survivalspullen en 15.000 euro cash in Duitsland werden op gepakt, doen de verdachten er zelf ook nadrukkelijk alles aan om vooral niet te worden gelinkt aan gewelddadig moslimextremisme. „Inmiddels hebben we ook de beelden gezien van wat er in Sy rië gebeurt. Ik distantieer me van de daden van Islamitische Staat. En ik distantieer me ook van wel ke oproep dan ook om ergens an ders een terreurdaad te verrich ten. Zó'n moslim ben ik niet", be zweert Mohamed op vragen van de rechter hoe hij nu, anno 2015, over een jihadgang naar Syrië denkt. Die vragen worden niet zomaar gesteld. Beide verdachten hebben ieder een broer in Syrië zitten, waarvan er zeker één bij terreur groep Jahbat Al Nusra zou strij den. Mohameds broer, Abdelkarim el A., zou de man zijn die bekend staat als de 'dreigjihadi' die heeft opgeroepen tot 'een stevige daad tegen Nederland'. Met hem zouden de verdachten ook hebben samengespannen, meent het Openbaar Ministerie. Over wat zijn broer Abdelkarim in Syrië uitspookt, weigert Moha med zich echter uit te laten. In de zomer van 2013 wilde hij in derdaad naar Syrië reizen. Maar dat was naar eigen zeggen alleen om Abdelkarim daar te bezoeken, hem van spullen te voorzien, mis schien ergens 'hulp aan burgers' te verlenen, maar vooral om zich 'te vestigen in een gebied waar ze volgens islamitische wetten le ven'. In Arnhem heeft Mohamed name lijk het idee dat hij niet zichzelf kan zijn en dat er minder ruimte voor zijn geloof is. Hij moet hier, in Nederland, zijn baard afsche ren bij een sollicitatie 'omdat dat blijkbaar hun norm is van wat er beter uitziet' en zijn vrouw wordt erop aangekeken als ze gezichtsbe dekking draagt. Hij mag als het ware 'blij zijn als je de gelegen heid krijgt om vijf keer per dag te bidden'. Hakim B. uit Arnhem houdt zich op de vlakte als de rechter vraagt naar zijn standpunt over de jihad. B. beweert dat hij nooit naar Syrië heeft gewild. Hij zou naar eigen zeggen alleen zijn broer in Turkije ontmoeten om in dat land vakantie met hem te vieren. „Het is ieders eigen ver antwoordelijkheid om naar Syrië, toe te gaan. Ikzelf voel daar niks voor." Hoe hun verklaringen gerijmd kunnen worden met onder ande re de bij Mohamed aangetroffen filmpjes waarop lieden met al dan niet echte wapens spelen en 'Al lah is groot' zeggen, zal vandaag duidelijk worden als het Open baar Ministerie zijn strafeis uit spreekt en de advocaten van de verdachten reageren. POPPINGAWIER - Wat vorig voor jaar nog een strak groene wei was, is veranderd in een bruin maanlandschap. Met hun scherpe tandjes hebben duizenden veld muizen de beoogde wintervoer- voorraad voor de 135 melkkoeien van Doeke Odinga uit Poppinga- wier compleet verwoest. „Sinds juli hebben we geen gras meer kunnen inkuilen. We boe ren hier al veertig jaar, maar dit hebben we nog nooit meege maakt", verzucht de melkveehou der. De kosten voor de aanschaf van extra voer en het herstellen van zijn grasland, lopen in de pa pieren. Odinga vreest dat het gaat om minstens anderhalve ton. Het gaat goed met de veldmuis, en boeren hebben daar last van. Vooral in Zuidwest-Friesland. 550 boeren hebben schade gemeld. Landbouworganisatie LTO be raamt de kosten op zeker 40 mil joen euro. „Doordat vorst uit blijft, blijven de veldmuizen zich voortplanten", verklaart Wiebren van Stralen van LTO. „Ze knagen graswortels kapot en graven gan gen en holen. Land dat een maand geleden nog groen was, is veranderd in dorre gatenkaas." Ook het Wetterskip Fryslan heeft daar last van. Verschillende dij ken zijn beschadigd, zegt woord voerster Marjan Hoogeveen. „Doordat muizen het gras wegvre ten en gaten graven, zijn de keringen onderhevig aan erosie. De veiligheid van de mensen die achter deze dijken wonen, komt daardoor in het geding." Het Frie se waterschap onderzoekt mo menteel hoe groot de schade is. Terwijl de dijkbeschermers met de handen in het haar zitten en boeren in Den Haag en Brussel voor schadevergoedingen pleiten, hebben roofdieren juist de tijd van hun leven. De kat van LTO'er Van Stralen laat zijn brokjes al maanden onaangeroerd: „Katten hoeven hier op het platteland mo menteel weinig moeite te doen voor een feestmaal." Dat geldt ook roofvogels. In het hele land gaat het goed met de De computerexperts zijn nodig om de slepende ICT-problemen bij de politie op te lossen. Agenten klagen al jaren over com putersystemen die niet gebruiks vriendelijk zijn en soms zelfs uit vallen. Door de gebrekkige ICT wordt soms dubbel werk gedaan, blijven aangiftes hangen en mis sen agenten cruciale informatie. „We gaan ICT'ers vanaf dit jaar meer betalen", zegt Bouman. Dat is nodig omdat eerdere wervings campagnes zijn mislukt. „Jonge ICT'ers verdienen veel meer in het bedrijfsleven", vertelt Frank Giltay, voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad van de politie. „Onze politiesalarissen kunnen daar nu niet tegenop." De Nationale Politie huurt op dit moment nog veel externe krach ten in. „Maar dat is veel duurder dan zelf ICT'ers in dienst te ne men", aldus de korpschef. LAAGSTE PRIJSGARANTIE BIJ CRUISEWINKEL Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Exclusief cruisewinkel! €1.588, Amsterdam naar Genua MSC Sinfonia Noorwegen en Schotland ms Eurodam Kopenhagen naar Amsterdam MSC Sinfonia door Niki van der Naald ARNHEM - Dan zijn er 'uit naam van Allah' bloedige aanslagen gepleegd en sta je precies een week later als jihadverdachte terecht in een juist vanwege die aanslagen extra bevei ligde rechtbank in Arnhem. Mohamed el A. Hakim B. door Annemieke van Dongen door Peter Winterman DEN HAAG - De politie wil nog dit jaar 200 extra ICT'ers in dienst ne men. Dat zegt korpschef Gerard Bouman van de Nationale Politie in een interview met deze krant. Lees verder op de Verdieping: Plaaggeesten van de politie Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. 5 dagen nu al vanaf Incl. vlucht ■u-ja** 13 dagen vanaf 9 dagen vanaf Exclusief bij cruise winkel te boeken! Bezoek o.a. Santiago de Compostela, Cadiz en Marseille Vertrek: 9 september Incl. vlucht en transfer Kijk voor de voorwaarden op www.cruisewinkel.nl Nieuw in ons aanbod! 'o.a. Kristiansand, Stavanger, Isle of Sky, Glasgow, Newcastle Vertrek: 25 juni Unieke, zeer scherp geprijsde aanbieding, wees er dan ook snel bij! Vanuit Kopenhagen vaart u via Warnemunde en Göteborg naar Amsterdam Vertrek: 5 september - inclusief vlucht en transfer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6