Blasfemie mag, maar antisemitisme niet De nieuwe Roadmaster in vinnig Parijs-debat IN HET NIEUWS 5 0800 - 27 40 400 molenaar X ik iedei\J Bei oaap de tyaiia Spacfuwe aft een gpatib jpjpaefait: AP levert geen beeld van Charlie Hebdo Persbureau Associated Press (AP) weigert beelden te leveren van Charlie Hebdo-covers. Volgens woordvoerder Paul Colford van het Amerikaanse persbureau is dat een gevolg van standaard be leid. „Wij verspreiden al jaren geen tekst of beeld dat provoca tief kan zijn", zegt hij. „Als het moet, zorgen we voor een korte beschrijving, maar we vermijden seksistische, religieuze of racis tische uitingen." Ook de Deense cartoons uit 2006, waarin Kurt Westergaard de profeet Moham med op de hak neemt, heeft AP niet doorgestuurd aan afnemers. TUrkse krant bedreigd na publicatie cartoons Honderen bedreigingen zijn bin nengekomen bij het Turkse dag blad Cumhuriyet dat gisteren vier pagina's cartoons van Charlie Heb do afdrukte. „We zijn niet bang, dit moeten we doen", zegt journa list Mustafa Kemal Erdemol. Hoe gevoelig de kwestie ligt, blijkt uit het besluit van een rechter in Diyarbakir die gisteren de Turkse telecomautoriteit opdracht gaf Turkse internetpagina's met de cover van Charlie Hebdo, met de prent van de profeet Mohammed, te blokkeren. Dat terwijl premier Ahmet Davutoglu zondag ook meeliep in het protest in Parijs. De 'grap' was onsmakelijk. Ame- dy Coulibaly had twee dagen eer der in een Joodse winkel vier mensen doodgeschoten. Niette min worstelden Franse moslims gisteren met een vraag: waarom mag je in Frankrijk wel moslims ridiculiseren maar niet de Joden? Het antwoord is dat Charlie Heb do niet de spot drijft met mos lims, zo zeiden experts, maar met hun geloof. Dieudonné daarente gen richt zijn pijlen op de Joden. Een van de tekenaars van Charlie Hebdo die vorige week werd doodgeschoten, legde ooit uit: „Godsdienst is een ideologie. Als je die niet mag bekritiseren, leef je niet in een democratie." 'Bekritiseren' betekent ook ridicu liseren. Dat moslims zich bele digd voelen door een aanval op hun geloof, is voor de Fransen ir relevant. Blasfemie werd in 1789 door de revolutionairen uit het wetboek van strafrecht geschrapt. Het verschil tussen legitieme kri tiek en racisme kan klein lijken. Rowan Atkinson, alias Mr Bean, trok ooit de grens. „Het is dwaas om iemand te bekritiseren om zijn ras", zei hij tot betogers voor persvrijheid. „Maar iemands reli gie bekritiseren is een fundamen teel recht." Charlie Hebdo, een atheïstisch blad, gebruikt cartoons van de profeet om een boodschap over te brengen. Een daarvan nam giste ren het idee op de korrel dat mar telaars in de hemel toegang heb ben tot een legertje maagden. Dat is volgens de Franse wet een aan val op de islam, niet op haar belij ders. Dieudonné daarentegen wordt be ticht van het aanvallen van Joden door een terreurdaad goed te pra ten. Hem hangt zeven jaar cel bo ven het hoofd. De rechter zal zijn antisemitische verleden meewe gen. De humorist werd verschil lende keren voor Jodenhaat ver oordeeld. Hij introduceerde ooit een nieuwe versie van de Hitler groet. gen moeten bevechten. hanyahuAlsjeblieft zeg, sodemie ter op. Ik hoop dat Charlie heel snel weer teruggaat naar zijn ge bruikelijke oplage van 60.000. Je wilt dat mensen oprecht je blad kopen en niet uit piëteit." Op de Franse radio zei je datje hoopte op een cartoonwereldoorlog. Dus dat politieke en religieuze tegen standers elkaar maar met tekenin- „Ik zou het prima als die oorlog zou uitbreken. Beschiet elkaar maar met cartoons. Kom maar met honderd anti-westerse teke ningen. Kom maar met die dui zend tekeningen vanuit andere culturen en religies die onze heili ge huisjes ridiculiseren. Net als meneer Ahmadinejad (de voorma lige president van Iran, red.) deed in 2009. Hij organiseerde in Tehe ran een internationale expositie waarbij tekenaars waren uitgeno digd Holocaust-grappen te ma ken. Dat vinden wij hier helemaal niet leuk. Maar daar konden ze er wel om lachen. Volgens mij is er destijds bij de Iraanse ambassade geen enkele molotovcocktail naar binnen gegaan. We vonden het allemaal heel smakeloos. Oké, maar dat mag. Ik vond het pri ma: bestrijd humor met hu mor. Zo zou ik het graag zien. Ik hoop dus dat de moefti van Cairo (die de cover van Charlie Hebdo af keurde, nadat hij eerder ove rigens wel de moordaanslag op de tekenaars een 'brutale terreurdaad' had genoemd, red.) eventjes zijn mond houdt en nadenkt. Het zou mooi zijn als hij in het vrij daggebed zijn volgers op roept cartoons te gaan ma ken." Ben je niet bang na wat er in Pa rijs gebeurde „Ik ben geen held maar mij ont breekt blijkbaar het gen om me door algemene bedreigingen de morid te laten snoeren. Als je je zelf politiek tekenaar noemt heb je een bepaalde levensinstelling. Je kunt ook tekenaar zijn, dat kan. Maar dan moet je jezelf geen car toonist noemen. Tekenaars pak ken de makkelijke, veilige, onder werpen. Cartoonisten lopen niet weg voor het wereldnieuws. Als je dat met rust laat omdat het ge vaarlijk is, moet je maar eens den ken aan collega's in Syrië die met hun tekeningen elke dag hun le ven in de waagschaal stellen." Wilders aan dat hij een oplossing niet dichterbij brengt door boos en vingerwijzend tekeer te gaan. Het deerde de PW-leider niet. „Wie nu nog durft te ontkennen dat er een verband bestaat tussen terreur en islam is knettergek", zei hij. Eens werden de Kamerleden het toch al niet, of het moet de moge lijkheid zijn dat de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst er extra geld bij krijgt, ook al zegt het kabinet dat het budget op dit moment voldoende is. De gedoog- coalitie van D66, Christenunie en SGP, aangevuld met het CDA, dringt daar sterk op aan. Nog voordat het kabinet kon ant woorden, ontspon zich een ideolo gische discussie over de maatrege len die de regering zou moeten nemen om de angst in de samen leving weg te nemen. Rechtse par tijen zetten in op meer repressie, door bijvoorbeeld politie-agenten met machinegeweren uit te rus ten, zoals de WD voorstelt. Maar daar lijkt geen meerderheid voor. Linkse partijen als PvdA, D66 en GroenLinks deinzen terug voor een 'wapenwedloop' en willen dat de voedingsbodem voor radi calisering door middel van pre ventie wordt weggenomen door discriminatie en uitsluiting van (islamitische) minderheden te gen te gaan. Zij moeten niets heb ben van 'oorlogstaal'. „Angst afne men doe je niet met een machine geweer voor scholen en super markten", zei D66-leider Alexan der Pechtold tegen WD-fractie- voorzitter Halbe Zijlstra. GRATIS DONDERDAG 15 JANUARI 2015 humor' NEW YORK ISTANBUL door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De mars voor de persvrij heid was zondag amper voorbij of de Franse humorist Dieudonné zat in een cel. Hij had op zijn Facebook- pagina geschreven: 'Ik ben Charlie Coulibaly'. Charlie Hebdo drijft niet de spot met moslims, zo zeiden experts, maar met hun geloof Ja, stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Naam Mevr. Dhr. Adres Postcode Plaats Telefoon Kom proefrijden in één van onze winkels bij u in de buurt Di t/m vrij van 10-18 uur - za van 10-17 uur. Best Eindhovcnseweg 30 Capelle a Id I Jssel Hoofdweg 4 Roosendaal Oostplein 17a Wateringen Gravenzandseweg 23 E-mail Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 3070 VB Nunspeet wk03_M4_pzc Met trots presenteert Molenaarde nieuwe Roadmaster scootmobiel. De meest veilige scootmobiel ter wereld, van Deens fabrikaat. Kies voor veiligheid en comfort, vraag nu de gratis brochure aan of kijk opwww.molenaar.nl De voordelen op een rij: 55 tot 75 km rijden op een volle accu Snelheid tot 15 km per uur Verkrijgbaar met 3 of 4 wielen Voorzien van ergonomische stoel Inclusief verlichting Comfortabele vering /Met gratis Molenaar Pech hu lp (via de ANWB)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5