'Protest tegen aanslag mag niet' Wilders gebeten hond Nieuwe kabinetsaanpak jihadisme komt moeizaam van de grond 4 IN HET NIEUWS AANSLAGEN PARIJS Cartoonist Ruben L. Oppenheimer prijst het beladen blad van zijn Franse collega's. DEN HAAG - Moslims mogen zich niet inzetten voor cartoonisten of journalisten die de profeet Mo hammed of de islam belachelijk maken. Dat stelt de orthodoxe imam Fawaz Jneid uit Den Haag, begin deze eeuw een van de inspi rators van de Hofstadgroep, op zijn Facebookpagina. Sjeik Fawaz, zoals hij vooral be kend is, schrijft de aanslag op het kantoor van Charlie Hebdo af te keuren. 'Het is niet toegestaan om journalisten in Europa en het wes ten te vermoorden', stelt hij in zijn stuk 'Moslims en de hypocri sie rondom Charlie'. Maar actief deelnemen aan de monstraties tegen die aanslagen is wat anders, volgens Fawaz. 'Al lah heeft het voor een moslim ver boden om deel te nemen aan een bijeenkomst van ongeloof waarin zijn religie wordt bespot. Charlie en zijn groep hebben onze pro feet belachelijk gemaakt op de meest smerige manier'. Daarmee is volgens Fawaz je 'je suis Char lie' noemen of meedoen aan de monstraties een daad van onge loof. Hij vraagt aan islamitische politici 'hoe zij kunnen verlangen dat de moslimjongeren in onze ge meenschap nu nog vertrouwen in jullie houden?' De Syriër Fawaz Jneid kwam in de jaren '90 naar Nederland. Hij preekte jarenlang in de salafisti- sche As-Soennah moskee in Den Haag. MAASTRICHT - 'Slim gedaan', vindt cartoonist Ruben L. Oppenhei mer (39) van de wereldwijd be sproken cover van het Franse sati rische weekblad Charlie Hebdo. In plaats van de profeet aan te val len, wordt hij in eerste instantie omarmd. Want de getekende Mohammed wordt niet blij van wat er vorige week allemaal gebeurde in Parijs. „Echt slim. De tekenaars brengen de profeet naar ons toe. Ze halen hem weg van de extremisten. 'Al les is vergeven'. Die tekst is wat dubieus, maar ik begrijp het als: de profeet heeft ons, de vermoor de tekenaars, alle grapjes verge ven. Want wat hier is gebeurd, gaat te ver." Daarom die traan en dat opgehouden bord 'Je suis Charlie'. Van het door de overlevende re dactieleden gemaakte nummer vindt Oppenheimer wat je zou mogen verwachten van een sati risch blad. Gezien de omstandig heden knap wat de Fransen in el kaar hebben gezet. Grappig en vi lein, zoals vaak, en niet bang de draak te steken met zowel de aan vallers als degenen die nu surfen op de grote emogolf van 'Ik ben Charlie'. Dat laatste vindt hij mooi. „Ze hebben een tekening waarbij staat dat er een clownsfamilie is vermoord en dat daarvoor in de plaats tien nieuwe terug zijn. En dan tekenen ze Hollande en al die anderen die allemaal in Parijs defi leren. De politici die hun nu knuf felen, knuffelen ze niet terug. Steun is fijn, maar ga nooit te dicht tegen die nieuwe politieke vrienden aanzitten, dat is de bood schap." Aan de andere kant vragen de te kenaars zich al af: wie is er nog Charlie over een jaar? Oppenhei mer had schik om de prent waar op de mensen bij de kapper al weer de sportkrant l'Equipe lezen of Closer, zeg maar de Franse Sto ry. „En als prachtige uitsmijter de dood die zich rotlacht en zegt: 'ik neem een abonnement op Char lie Hebdo'." Tja, die golf van emoties en plotse linge verbondenheid. Ruben L. Oppenheimer kreeg zelf ook veel vriendschapsverzoeken op Face- book van bewonderaars die zijn tekening hadden gezien van de ka- lasjnikov tegenover de potloden. „Vervolgens gaan ze dan naar je andere tekeningen kijken en dan krijg ik plots boze reacties van die zelfde mensen. Dat ze vinden dat ik te ver ga. Ik kreeg ook een vriendschapsverzoek van een of andere neonazi. Als mij dat op een kleine schaal overkomt, kan ik me voorstellen dat zij bij Char lie Hebdo helemaal niet zo blij zijn dat extreem rechts nou ook opeens Charlie is of de katholieke kerk of de Israëlische premier Net- Met 38 maatregelen, rijp en groen, zowel preventief als repressief, wil het kabinet het oprukkende ji hadisme de kop indrukken. Bijna vijf maanden na de presentatie van het actieplan zijn verschillen de onderdelen nog lang geen reali teit. In de Tweede Kamer klonk al gemor over getreuzel door het ka binet. Grote wetsvoorstellen liggen nog ter consultatie bij adviesorganen, zoals het voorstel om het Neder landerschap van terroristen af te pakken en de wet die regelt dat ge meenten radicalen kunnen dwin gen om te verhuizen. De aangekondigde 'nationale ver trouwenspersoon' voor sleutelfi guren in de moslimgemeenschap komt er niet. Volgens een kabi netswoordvoerder blijkt na een rondgang dat er geen behoefte is aan een centrale figuur die mos lims helpt stelling te nemen te gen jihadisme. „Men wil wel erva ringen uitwisselen." Het landelijke expertcentrum dat gemeenten en maatschappelijke organisaties helpt bij signalering van radicalisme zou per 1 januari ingesteld zijn, maar dat wordt 'naar verwachting' een maand la ter. Verder is het geplande Natio naal Meldpunt radicalisering on dergebracht bij het bestaande Meld Misdaad Anoniem. De hulp aan spijtoptanten die af scheid willen nemen van het jiha disme via de 'exit-faciliteit', moet nog worden opgestart. Dat ge beurt op korte termijn. Intussen worden op basis van be staande wetten jihadisten wel op gepakt, paspoorten afgepakt, te goeden bevroren en uitkeringen stopgezet. Ook worden jihadisti- sche social media-accounts verwij derd. Bijna een week na de aanslagen in Parijs popelden alle vijftien Tweede Kamerfracties gisteren om te debatteren over het Neder landse antwoord. Al binnen een uur sloeg de vlam in de pan, tij dens de bijdrage van PW-leider Geert Wilders. Ook al is het met andere wapens, met zijn tirade te gen de islam doet Wilders hetzelf de als de terroristen in Parijs, be- toogde PvdA-leider Diederik Samsom: haat, angst en verdeeld heid zaaien. Die vergelijking schoot Wilders in het verkeerde keelgat. „U heeft een zieke geest", beet hij Samsom toe. Ook andere fracties wreven door Cyril Rosman Imam Fawaz Jneid foto HH 'Bestrijd humor met door Bob van Huët door Niels Klaassen DEN HAAG - Belangrijke kabinets maatregelen om het jihadisme aan te pakken zijn nog niet ingevoerd. Ook kleinere plannen zijn gewij zigd, vertraagd of geschrapt. door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - De bescherming tegen terrorisme moet beter, meent de voltallige Tweede Kamer. Maar over de maatregelen bestaat diepe verdeeldheid. Links zet in op het uitbannen van discriminatie, rechts gooit het over de boeg van meer repressie. Wilders en Samsom gisteren tij dens het debat.foto Phil Nijhuis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4