Eindelijk Gemeente Tholen wil varkensboer voor vijf miljoen uitkopen m\ Nieuwe inwoners 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Internationaal congres over waterveiligheid Ttoee arrestaties om kweek en bezit van hennep KLEINSCHALIGE ZORG Salcha Zorg wil op natuurlijke wijze zorg en dagbesteding verstandelijk gehandicapten combineren. L V >r >*9 v X X (r^o ËLD Nederlandse ingenieurs worden wereldwijd vaak gevraagd om ad vies over waterveiligheid. Tijdens het congres vertellen bedrijven over hun klussen in het buiten land. Zo vertelt Kristian Koreman over zijn plan om New York te be schermen tegen water en zal Peter Hekman vertellen over plan Mose om Venetië te beschermen. Bouwbedrijf Structon is een van de betrokken bedrijven bij dit pro ject. Alle dagen hebben een eigen thema. Maandag 26 januari gaat het over preventie; hoe houdt een stad of gebied het water buiten de deur. Dinsdag gaat het over beleid en beleidsmakers en de laatste dag staat in het teken van hulpver lening: wat te doen als het toch mis gaat. De kwekerij werd ontdekt door de inzet van de politiehelikopter. Bij de inval stuitte de politie op de eerste verdieping op 131 plan ten. Bij nadere inspectie bleek dat de benodigde elektriciteit voor de kwekerij illegaal werd afgetapt. De kwekerij werd meteen ont manteld. De planten zijn vernie tigd. Dinsdagavond laat heeft de politie bij toeval in een busje van een 43-jarige Hulstenaar vijf zak ken hennepafval aangetroffen. Hij moest stoppen op de Gentsevaart bij Hulst omdat één van de achter lichten kapot was. De bestuurder is direct aangehouden en zijn voertuig in beslag genomen. RILLAND - Arjanne (26) zucht als ze terugdenkt aan hoe haar dagin deling er tot twee weken geleden uitzag. Vanuit het huis van Ar duin waar ze woonde, ging ze da gelijks naar de dagbesteding. „Daar word je echt moe van. Je wordt om negen uur opgehaald en dan moet je per se klaar staan. Om vier uur was de dagbesteding afgelopen en dan was je pas om vijf uur thuis. Daarna was het eten en dan was het al weer avond. Eigenlijk had je alleen het weekend voor jezelf." Sinds 5 januari woont Arjanne op Hof Vinkenisse, een boerderij tus sen Rilland en Krabbendijke die al enige jaren op een nieuwe be stemming wachtte. Samen met Stefan en Corine, twee andere mensen met een ver standelijke beperking, behoort ze tot de eerste cliënten van de nieu we organisatie Salcha Zorg. Hier ziet haar dagelijkse ritme er veel anders uit. „We willen wel voor ritme en structuur zorgen", zegt Willem Peeters, bestuurder en te vens medewerker van Salcha Zorg. „De één staat wat vroeger op dan de ander, maar wel telkens op hetzelfde tijdstip. Gezamenlijk ontbijt, is net als de andere maal tijden, voor ons heel belangrijk. Tot tien uur is er corvee, daarna is er tijd voor dagbesteding." Die dagbesteding kan aangepast worden op wat de cliënt op dat moment wil. Verder is ook de be doeling om er veel 'op uit' te gaan, zoals boodschappen doen of een terrasje pakken als het mooi weer is. „We hebben nu nog plaats voor twee cliënten. Als die er ook zijn, kunnen we nog flexi beler zijn. We werken nu met vier mensen, als straks het hele huis vol zit zijn er altijd twee mensen aanwezig en kunnen we ook iets anders doen als niet ieder een naar de supermarkt wil." Alhoewel er in de naastgelegen schuur van alles te doen is (zoals Het is afgelegen, maar midden in de stad kun je ook heel eenzaam zijn 0 W het eieren schoonmaken van de paar honderd kippen), mogen cliënten ook kiezen om elders dag besteding te volgen. Zo is Stefan vandaag naar De Cirkel, een dag bestedingscentrum van Gors in Goes. „Andersom mogen ook mensen die thuis of bij een ande re organisatie wonen, ook hier dagbesteding doen", zegt Peeters. Zorgcoördinator Nella Steketee be nadrukt dat het juist de bedoeling is dat allerlei mensen op de boer derij komen voor een bezoekje of om te werken. Cliënten van Psyiënt werken al af en toe op het landgoed. „De sa menwerking komt ook terug in de naam van Salcha wat 'sterk sa menbindend' betekent. Salcha is een stad uit de Bijbel waar men sen konden vluchten wanneer dat nodig was." Peeters speelde samen met Steke tee al enige tijd met het idee om een kleinschalige zorgorganisatie op te richten. Beiden werkten ja renlang bij grotere organisaties, Steketee meer op de werkvloer en Peeters de laatste tijd als manager. Peeters is blij dat hij zich nu voor al bezig kan houden met de cliën ten zélf. „In mijn vorige baan was het vaak van brandje naar brandje rennen. Nu werk ik zestig of ze ventig uur per week, maar het mooie is dat niet aanvoelt als werk. De grootste voldoening haal ik nu uit de lach van Arjanne of de andere bewoners." Bij Salcha draait de zorg om de cliënt, stelt Peeters. „Bij één van mijn vorige werkgevers werd eens tegen ouders gezegd: 'sorry, maar dat past niet in onze zorgvi- sie'. Dan ben je je doel voorbij ge schoten." Waar Peeters en Steketee in elk ge val niet aan willen tornen is de christelijke identiteit van Salcha. „Iedereen is welkom, maar de christelijke normen en waarden moeten wel gerespecteerd wor den. We bidden en danken voor het eten en zondag is een rust dag." Steketee: „We gaan nu met de cliënten naar de gereformeer de gemeente in Rilland, maar als iemand naar de Hervormde kerk in Krabbendijke of ergens anders naar toe wil, kan dat ook." Leo van Dommele en Kees van den Bos hebben zich jaren inge spannen om de boerderij een nieuwe bestemming te geven na mens de Stichting 'Behoud en Zorg Landgoed familie Van Nieu- wenhuijzen'. Nadat achtereenvol gens een vergevorderd plan voor Met de aankoop wil het gemeente bestuur ook een einde maken aan de bestaande stankoverlast van het bedrijf aan de Groeneweg. Wethouder Kees van Dis (CDA) en Bert Rijnen, directeur van Britt BV, praten al geruime tijd over het probleem. Om vestiging mogelijk te maken van een be drijf dat agrovezelplaten produ ceert, moest de gemeente eind vo rig jaar nog een speciale geurver- ordening opstellen. In april vorig jaar sprak men af een onderzoek in te stellen. Dat ligt er nu. Behal ve de mogelijkheid van uitkoop is ook onderzocht hoe de geur door speciale filters kan worden ver minderd. Dit zou Tholen zo'n twee miljoen euro kosten. Hoewel de gemeente hiermee de geurcirkel zou kunnen verkleinen zodat kan worden doorgegaan met de uitgifte van nieuwe perce len, zouden later weer problemen kunnen opdoemen wanneer de re gels worden aangescherpt. Ook stelt het college niet te kunnen ga randeren dat in de omgeving hele maal geen stankoverlast meer wordt ervaren. Met de koop van het bedrijf lost de gemeente het probleem in één klap op. Afgesproken is dat Britt BV de activiteiten uiterlijk over vijfjaar staakt, of zoveel eerder als de aangekochte grond nodig is voor bedrijfsvestigingen. Een deel van de vijf miljoen kan hiermee ook worden terugverdiend. Het voorstel wordt eind deze maand besproken in de commis sie Ruimte. In februari moet de gemeenteraad zich definitief uit spreken over het plan. [UU1 17 t/m 31 januari!! ZIERiKZEE - Het gemeentebestuur houdt dinsdag 20 januari een ken nismakingsbijeenkomst voor nieu we inwoners. De avond wordt gehouden in het Zierikzeese gemeentehuis. In de hal wordt een informatiemarkt in gericht waar bezoekers een in druk kunnen krijgen van de ge meentelijke organisatie. Ook kun nen zij zich daar informeren over maatschappelijke aangelegenhe den. Het gemeentebestuur zal zich voorstellen en tevens wordt de website 'Ik heb een band met Schouwen-Duiveland' gelanceerd. De avond begint om 19.30 uur, in loop vanaf 19.00 uur. OUWERKERK - De internationale rol die Nederland speelt op het gebied van waterveiligheid is het thema van een driedaags congres in het Watersnoodmuseum. Het congres start maandag 26 januari en richt zich op studenten, professionals en belangstellenden. info: www.watersnoodmuseum.nl KORTCENE - In een woning aan de Torendijk in Kortgene is gisteroch tend een hennepkwekerij geruimd. De 48-jarige bewoner is aangehou den. Ar jannes lach is de door Joeri Wisse Willem Peeters Arjanne, één van de drie bewoonsters van Hof Vinkenisse in Rilland. RILLAND - Zeven jaar nadat de laat ste bewoonster van Hof Vinkenisse aan de Duivenhoek bij Rilland over leed, wonen er sinds anderhalve week weer mensen op de markan te boerderij langs de snelweg A58. door Joeri Wisse THOLEN - Het Thoolse college van B&W wil varkenshouderij Britt BV voor vijf miljoen kopen om beper kingen voor uitbreiding van Tho- len-stad en bedrijventerrein Welge legen II weg te nemen. waar design en eit han Kozijnen ^0^ Zonweringen Overkappingen *vraag naar de voorwaarden 10 _J" Mortiereboulevard 40 Middelburg 0118-441944 I_r info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46