12 UIT Oude Muziek met marktkreten en tranen Vier docenten van de afdeling Oude Muziek van het conservatorium Den Haag: Mieneke van der Velden (gamba), Daniël Brüggen (blokfluit), Joachim Held (luit) en Michael Chance (zang) werken elk jaar aan een project met consort- spel. Het samenspel is voor gambisten, blokfluitspe lers en zangers belangrijk en optreden met het pro ject hoort er bij. Dit jaar wordt het programma Cries and Tears uitgevoerd, in de basiliek van Hulst. Mieneke van der Velden en Daniël Brüggen (van het bekende Loeki Stardus Kwartet) komen met hun studenten naar Zeeland. Mieneke van de Vel den: „Cries and Tears geeft een indruk van de mu- ziekpraktijk in Engeland in de 17e eeuw. Door de Gregoriaanse melodie, dus kerkmuziek, met lange noten heen, klinkt het straatgeroep. Dat zijn kreten, uitroepen van verschillende mensen die op straat aanwezig zijn. Bijvoorbeeld de 'Crier' die het laatste nieuws omroept, marktkooplui en bedelaars. De Tears zijn de andere kant van de tijdgeest in Enge land, het motto was toen: 'be happy feeling sad', me lancholie was in de mode." Het gezelschap komt met 6 zangers, luit, 7 blokfluiten en 6 gamba's. „Een enorm spectrum van klanken, soms treedt het volle dige ensemble op, soms de instrumentalisten en dan weer een zang- of een luitsolo. Het is een ont roerende uitvoering." Zeeuws-Vlaanderen kent Mie neke van der Velden als de gambiste die jaarlijks speelt in de Matthaus Passion van de NBV in Aar denburg. Zij heeft als pedagoge en musicus een ge degen mening over authentieke uitvoeringen. „Ik vind het belangrijk dat een musicus niet van zich zelf maar van de muziek uitgaat. Ik wil de muziek laten spreken, eerlijk musiceren, zonder trucjes om de aandacht te trekken. Dat probeer ik ook mijn stu denten bij te brengen." Met verder in Hulst muziek van Dowland, Holborne, Tye, Gibbons en Purcell. The Analogues laten The Beat les tot in detail herleven. De herschepping van The Beatles met het album de Magical mystery tour, live, is een spek takelstuk. Morgen in Breda. Het idee om integraal al bums van The Beatles te spelen, is afkomstig van drummer Fred Gehring, een van de vijf oudgedien den in The Analogues bij wie het hart nog altijd snel ler gaat kloppen als de muziek van de vier uit Liverpool voorbij komt. De andere frontmannen in dit vanuit Haarlem opere rende, groots opgezette project zijn Jan van der Meij (gitaar/zang), Diederik Nomden (toetsen/gitaar/zang), Jac Bico (gitaar/ zang), Bart van Poppel (bas/toetsen/zang). De eerste twee zou je kunnen kennen uit de bands Powerplay en Johan, de laatste twee kennen elkaar vanuit Breda en heb ben al een gezamenlijk verleden sinds de Jan Kin Band en Piu Piu in de jaren tach tig, en later in Tambourine. Gehring speelde vroeger ook in bands maar had als directeur van kledingmerk Tommy Hilfiger heel lang geen tijd meer om muziek te maken. Die verloren jaren gaat hij nu inhalen. Hij vond in Bart van Poppel een even groot Beatle-fanaat. Het idee was niet om met pakken en pruiken zoveel mogelijk op The Fab Four te lijken, maar wel om de muziek zo minuscuul mo gelijk te reproduceren. Zonder ook de Yeah, Yeah, Yeah's, want The Analogues spelen louter de albums die The Beatles zelf nooit meer live speelden. Sinds 1966 deden ze dat niet meer. Fred Gehring benoemde Bart van Poppel tot 'musical director' en die ging aan de slag. Van Poppel: „Ik zag het meteen hele maal zitten. Ik ben opgegroeid met die mu ziek. Dat waren de singles die ik zelf als jonge tiener kocht." Hoewel hij andere stromingen ook interes sant vindt, de muziek van The Beatles keert volgens Van Poppel altijd terug. „Je leest er over, je hoort anderen er weer geïn spireerd door raken, er is altijd wel een re den om op hun muziek terug te grijpen. Ik heb in veel bands gespeeld, meestal eigen werk, in dit project krijg ik eindelijk de ge legenheid de beste nummers die The Beat les zelf nooit live speelden uit te kunnen voeren. Daarin schuilt een enorme uitda ging. We beginnen bewust met Magical Mystery Tour, omdat dat een spektakelstuk is waarmee we The Analogues meteen op vallend neer kunnen zetten. Later volgen andere albums als Revolver, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band en The White Al bum, precies vijftig jaar na dato." Ook Jac Bico hoefde niet lang te aarzelen toen hij gevraagd werd voor zijn bijdrage. „Het materiaal is fantastisch, ook ik ben al tijd een groot fan geweest. En sinds Tam bourine had ik niet meer samen met Bart gespeeld, dus dat werd weer eens tijd. Het latere werk van The Beatles wordt tot op de millimeter gespeeld, inclusief vertragin gen, foutjes en geluidjes. Elke noot staat vast. Er is veel informatie over te vinden op internet, maar ook veel onjuistheden. Je moet er flink induiken om tot een goed re sultaat te komen." Het project, waaraan naast de vijf bandle den vooraan, ook een aantal blazers, strij kers en extra stemmen worden ingezet, kent een lange voorbereidingstijd. Bart van Poppel dook een werkruimte/studio in Haarlem in om met hulp van de andere bandleden spoor voor spoor de muziek op nieuw op te nemen. „Daarmee analyseer je de zaak meteen volledig. Laag voor laag, partij voor partij begin ik de zaak opnieuw in elkaar te leggen. Het duurt steeds opval lend lang voor het geheel dan weer klinkt als The Beatles. Vaak pas als je het laatste puzzelstukje toevoegt. Het voordeel van de ze werkwijze is wel dat je dan een volko men helder beeld hebt waarmee je de repe titieruimte in kunt gaan." The Analogues willen de muziek niet al leen volledig analoog live spelen, die moet ook exact zo klinken als vroeger. Daar hangt soms een flink prijskaartje aan. door Jeanette Vergouwen Zondag 25 januari in de H.Willibrordusbasiliek Hulst, aan vang aanvang 15 uur. Kaarten via www.hulstcultureel.nl Het programma Cries and Tears wordt uitgevoerd in de basiliek van Hulst. Diederik Nomden van The Analogues, foto Bert Lagendijk. Bart van Poppel van The Analogues: de band vertolkt het album van The Beatles Magical Myste ry Tour dat nog nooit eerder live is uitgevoerd, foto Martijn Lindeboom Album The Beatles live vertolkt door Willem Jongeneelen The Analogues perform Magical Mystery Tour. 16 januari in Mezz, Breda. Tot en met januari 2016 in 40 theaters, waaronder Chassé Theater in Breda en De Kring in Roosendaal. De tour ein digt in Carré Amsterdam, www.theanalogues.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43