m UIT 11 'i Vrijheid ligt in deze tijd op ie ders lippen. Kunst is een afspie geling van de vrijheid en staat en valt bij diversiteit. Soms zijn de verschillen groot, soms klein, maar niets is gelijk aan el kaar. Dat maakt de dialoog spannend en de moeite waard. De collectie van Ferdi Koele- ga (waarvan een deel mo menteel in Oost-Souburg wordt getoond), is een spre kend voorbeeld van dialoog in diversiteit. Zonder dat de kunstenaars expliciet in gaan op wat er momenteel in de samenle ving speelt, heeft hun werk er toch betrek king op. Vrijheid is ruimte voor de manier waarop je naar de werkelijkheid kijkt en ruimte om dat te uiten. Vrijheid vraagt ook om verantwoordelijkheid om open te staan voor wat de werkelijkheid biedt, een scher pe blik om dat te duiden en een respect voor wie het anders ziet. Dat is nu precies waar het in deze tentoonstelling over gaat. Het meeste werk is abstract. Toch vertelt het veel over hoe je naar de concrete werke lijkheid kunt beschouwen. Zoals elk van de kunstenaars op deze expositie steeds weer nieuwe gezichtspunten ontdekt, of verfij ningen van reeds opgedane inzichten toont, zo kun je ook naar de dagelijkse din gen en verschijnselen kijken. Doe je dat met een door kunst gevormde blik, dan kun je niet anders dan vaststellen dat er niet één waarheid is, dat er niet één oplos sing bestaat. Ferdi Koelewijn koos kunst die meestal for meel oogt. Strak geschilderde doeken met geometrische vormen. Die zijn ook vaak be palend voor de beelden die hij kocht. Cor van Dijk bijvoorbeeld, maakt stalen blok ken waarin delen zo zijn uitgespaard dat het beeld zich van elke kant anders ver toont. Juist door de soberheid word ik uit gedaagd goed te kijken en ontdek ik hoe subtiel en verrassend zijn aanpak is. Piet Tuytel is ook beeldhouwer, maar werkt met bestaande materialen zoals H-balken. Door twee stukken van een bepaalde maat (onder een bepaalde hoek) naast of op el kaar te leggen en de vlakken van kleuren te voorzien, ontstaan spannende ruimtelijke ervaringen. Het werk van deze beeldhou wers kun je alleen maar leren kennen als je alle kanten ervan in ogenschouw neemt. Ook daar zit een mooie parallel in het om gaan met onze dagelijkse werkelijkheid. Wat je ziet hangt af van het standpunt dat je inneemt. En is dus relatief. Kun je ook zo kijken naar de schilderijen? Ja, binnen de compositie kan mijn aan dacht verschuiven van het ene deel van het werk naar het andere. Ik kan, afhankelijk van waar ik mij op richt, steeds iets anders zien. Dat geldt bijvoorbeeld voor het werk van Ditty Ketting. Door een scala aan kleur contrasten in haar perfect geschilderde doe ken zindert de compositie en ontstaan er op allerlei plekken ruimtelijke illusies. Er zijn ook collega's die andere dan formele gezichtspunten etaleren. Sjoerd Buisman verbindt analyse met beleving door foto's te maken van planten en de na hun dood afgevallen blaadjes ernaast in een lijst te presenteren. Atsuo Okamoto bouwt uit gra niet kleine beelden die je doen stilstaan bij leven en dood. Ik besluit met 'Die Leiter' van Armando. Een borstelig geschilderde compositie waar in een ladder centraal staat. Hij begint en eindigt buiten beeld en is omgeven door besmeurde sneeuw. Armando baseert zijn werk op de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog. Voor mij is de ladder de weg naar het hogere, waar je het besmeur de achter je kunt laten. Eén van die wegen biedt de kunst, waarbij achterlaten niet op onverschilligheid of angst duidt, maar op het omzetten van betrokkenheid in af stand om zo te ontdekken waar het echt om gaat. Dan zul je als kunstenaar en mens, steeds opnieuw ontdekken dat vrij heid de basis is van beschaafd bestaan. DONDERDAG 15 JANUARI 2015 Jong talent neemt je mee in persoonlijke wereld Annemarie Slobbe en Doris Konings exposeren werk dat is geïnspireerd op hun dagelijks leven. Bij Doris Ko nings leidt dat tot verhalende klei- beelden, een poppenhuis, een kijk doos en een triptiek van plexiglas. An nemarie Slobbe hanteert meestal een abstracte beeldtaal en schildert heerlijk! T/m 18/1 2015. Raadskelder van Mu seum het Belfort. Groote Markt 1, Sluis. Wo. t/m zo. 13.00 - 16.30 uur. Over eten, drinken, vrijheid en avontuur Feestelijke groepsexpositie met prachtige miniaturen van Charlotte Beunders, en expressief geschilderde bacchanalen van Anna Blom. Mieke de Waal herdenkt meer dan zij feest en staat stil bij de val van de Berlijnse Muur. Paul Bergen toont foto's van jazzgrootheden en Gerard van Groe ningen portretteerde wijnboeren. T/m 31/1 2015. Anna Blom Art, Vrij- poortje 2, Zierikzee. Wo. t/m za. 13.00 - 17.00 uur. y"VlX- V VNv- ii 1 pMgy»*'' H 4; t-v>j f -' 'v'o l jijt-- Beelden van bewegend licht in Vlissingen De kunstenaars van Magic-Tools transformeren een van de expositie zalen van Willem3 tot een magische ruimte waarin je wordt omringd door lichtstralen. Je raakt betoverd door steeds veranderende, 3-dimen- sionale lichtpatronen. In de andere zaal draait een korte hypnotiserende film van Nicolas Provost. T/m 15/2. Willem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. Opening 18/1 15.00 uur. Het universum van Maurits Ippel in geometrische vormentaal Maurits Ippel verbeeldt in een geo metrische vormentaal imaginaire ruimtes. Gelden daar andere wetten dan in de fysieke werkelijkheid? Of dezelfde wetten, maar anders toege past? Ippel toont werk op paneel en papier en maakte ter plekke een wandschildering. Opening en nieuw jaarsborrel vandaag om 17.00 uur. T/m 25/2. Kunstuitleen, Bellamystraat 26a Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur. Za 10.00 - 14.00 uur Indrukwekkend overzicht van Berlinde de Bruyckere Afgelopen jaar stond Berlinde de Bruyckere met de reusachtige sculp tuur 'Kreupelhout' op de Biënnale van Venetië. Dat beeld is nu met een uitgelezen selectie tekeningen, sculpturen en in stallaties in Gent te zien. In een zeer persoonlijke beeldtaal brengt De Bruyckere pijn en lijden samen met schoonheid. T/m 15/2. S.M.A.K., Jan Hoetplein 1, Gent. Di. t/m zo. 10.00 - 18.00 uur. In een schilderij van Ditty Ketting vallen veel gezichtspunten te ontdekken. Piet Tuytel transformeert huis-tuin- en keukenmaterialen tot kunst Kunst heeft niet een waarheid T/m 15/2. Collectie Ferdi Koelega: 60 werken van 29 kunstenaars. Ik-eiland, Vlissingsestraat 239A, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00 -17.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42