trendsetter Zeewier, zilte Beoordeling 44 En in de keuken wordt uiteraard alles zelf en vers bereid. Hoe moet het anders? 6 UIT Alsof we de huiskamer van Koudekerke binnenstappen. Geroezemoes klinkt en Bert Stroomer komt met uitgestoken hand naar ons toe en wenst ons een gezond, gelukkig en hongerig nieuwjaar. sauzen, kaas, mosterd, jenever, zee wierbrood en -boter en zelfs toet jes! Ondenkbaar? Overal waarin agar-agar als bindmiddel wordt ge bruikt, eet je al zeewier. Gedroogd en tot poeder gemalen zeewier kan je heel goed gebrui ken als gezonde zoutvervanger, bij voorbeeld over aardappels uit de oven. Het zit barstensvol waarde volle mineralen als magnesium, cal cium, chroom, ijzer, jodium, fosfor en selenium; een krachtige antioxi dant. Er is een wereld te winnen voor zeewier, maar de opmars is inge zet! Op de horecavakbeurs Horeca- va in de Amsterdamse Rai won een écht lekker zeewierproduct de belangrijkste duurzameinnovatie- prijs; de Karei de Vos Award. Ik had de eer hem uit te mogen rei ken aan de bedenkers van Pit Food- concepts uit Eindhoven. De twee jonge fooddesigners ont wikkelden Zilte Glorie Zeewierra- violi. Op zichzelf een klein pro duct, maar ze proberen daarmee wel bij te dragen aan de oplossing van een groot probleem. De we reldbevolking groeit naar 9 miljard en er is geen (zoete) land bouwgrond genoeg om iedereen straks te voeden. Zeewier is er ge noeg, maar we denken met z'n allen dat het niet lekker is. Daarom verpakten ze zeewiervul ling in iets wat we allemaal lusten: pasta. Samen met pastafabrikant Altoni ontwikkelden ze een heerlij ke ravioli. Ik heb het geproefd en ook de chefkoks in de jury waren er wég van. Zo kunnen we op een heel smakelijke manier een beetje wennen aan het idee van zeewier eten. Een van de ontwikkelaars had het erover dat er 'voor zeewier nog een stuk smaakacceptatie moet plaats vinden'. Dat schoot Nico Dijks- KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven sushi en misschien van de waka- me salade met sesamzaad, maar die is inderdaad een beetje aan de glibberige kant. Een structuur waarmee mensen uit het verre Oosten geen probleem hebben, maar waarvan wij hier griezelen. Toch eten we geregeld zeewier, zonder dat we het doorhebben. In Japanse zoutjes, bouillon, soepen, Zeewier is gezond en op kor te afstand ruim voorhan den: het zweeft in grote wouden voor onze Noordzeekust. Toch willen we er nog niet echt aan. We denken dat het niet lek ker is, vinden het te glibberig, heb ben eigenlijk geen idee wat we er mee moeten. We kennen het als wikkel om de Bert Stroomer is de gast heer van La Bonne Au berge en hij is in top vorm. Hij geniet zicht baar van de drukte en hij bestiert met gemak in zijn een tje heel wat tafeltjes. We laten ons de warme ont vangst welgevallen. Bij Stroomer zijn we in goede handen. Hij brengt de menukaart, die de functie heeft van een kaart-met- een- praatje, ofwel over elk ge recht valt wel een verhaaltje te vertellen. De paling bijvoorbeeld komt uit de Westkappelse kreek waar visser Zwam uit Vlissingen het alleenrecht heeft om erop te vissen. Na een paar jaar zet die zelfde visser zijn pootpalingen uit in een kreek in Ritthem en dan koopt Stroomer de paling uit de Ritthemse kreek. Deze vissoort heeft het moeilijk weten we, om dat de volwassen paling op weg naar de open zee, te veel obstakels tegenkomt en de paaigronden niet bereikt. „Maar het gaat de goeie kant op", stelt Stroomer. „Wetenschappers werken aan het herstel van de migratieroute." Op de kaart prijken veel produc ten uit de directe omgeving. Ver se groenten en fruit haalt La Bon ne Auberge bij Kesteloo; 't Hof Welgelegen in Middelburg is een leverancier, net als imkerij Pop- pendamme en Piet Daane, die het Michiel de Ruyter meergranen- brood bakt. „En in de keuken wordt uiteraard alles zelf en vers bereid. Hoe moet het anders"? vraagt Stroomer zich af. Géén pre- fab-food of halffabrikaten dus bij de goede herberg en we worden intussen nieuwsgierig naar de kwaliteiten van de keuken. We bestellen een duet van rund (10,50 euro) en een gebakken pa ling (22,50 euro). Mijn tafelgenote heeft onvergetelijke jeugdherinne ringen aan de vette vis, die toen nog in elk slootje achter de boer derij gevangen werd. Ook het driegangen maandmenu (28,50 euro) is uitnodigend met onder andere de keuze uit een vi- tello tonnato, smeuïge kalfswang en een tarte tatin. Omdat La Bonne Auberge alweer 25 jaar geleden in handen kwam van familie Stroomer wordt er tot en met maart een viergangen ver rassingsmenu geserveerd voor 19,95 euro. Dat gebeurt op woens dag, donderdag en zondag. De gul le aanbieding heeft geen negatief effect op de bezetting deze zater dagavond. Met een too procent score zitten er zo'n 50 mensen. We krijgen bij de aperitieven een amuse met sneetjes brood van De Ruyter en een romig leversmeer seltje, mosterdfruit en een tapena- de. De kok zet zijn handtekening, waar we vakbekwaamheid en een stoere no nonsense keuken uit op maken. De keuken kan de drukte aan. Binnen een mum staan de voorgerechten op tafel. Het zijn twee mooie bordjes. Het duet van vlees bestaat uit mooi gedresseer de carpaccio van huisgerookte pas trami en een honing-mosterd-ba- silicumsaus. De geur van parme zaanse kaas prikkelt in de neus en werkt als appetizer. De gedroogde lapjes rundfilet van 'Cecina de Léon' met chutney hebben een 'pekelsmaak' en het droge vlees kan gemakkelijk gescheurd wor den. Volgens de beschrijving heeft het zeven maanden gerijpt. Het is smaakvol en de honing- mosterd-saus blijft mooi overeind naast het vlees. Intussen kijken we de huiskamer rond en vangen het gesprek van twee gasten aan de belendende ta fel op. Ze spreken een taal die we niet thuis kunnen brengen. Het lijkt op een melange van oud-Ne derlands, Zeeuws en Deens. Ze blijken uit de Faeröer eilanden af komstig te zijn en ze zijn in Zee land voor rescue-oefeningen. Een van de serveersters had een foutje gemaakt bij de bestelling. Het zal de taalbarrière zijn, maar als de panna cotta komt, wil de Faeröer toch echt de dame blanche, want hij is verzot op chocoladesaus. Met een lach wordt de fout recht gezet. We hadden ook niet anders verwacht. Wij krijgen intussen een paling die stevig op de huid aangebakken is. „Zo'n mooie vis heeft geen franje van een sausje nodig", vindt Stroomer. Hij heeft gelijk. Bij de vis wordt een puree van romige knolselderie geser veerd, zoals we die thuis ook graag eten, met beetgaar bereide boontjes, paprika. Dan volgt nog een salade van verkuimelde gei tenkaas en gebakken aardappel tjes. Het is een mooie klassieke schotel die past bij een herberg. „Schenk wel de dragondressing over de sla, want anders is die rauwkost niet te eten." De van ori gine Amsterdammer heeft zijn hart op de tong en daarmee stelt hij gemakkelijk iedereen op zijn gemak. De kalfswang heeft uren in de oven gegaard, waardoor het stuk veel van zijn vettigheid heeft verloren. Wat overblijft is een bo- termals stuk vlees. Er wordt mooi gekookt bij La Bon ne Auberge en het is een feestje om daar naar toe te mogen gaan. Met de tarte tatin als een mooi krokant zoet slotstuk van een fij ne avond. bij La Bonne Auberge Blij Prijs-kwaliteit: Entourage: Bediening: Bert Stroomer heeft het gastheer schap in zijn vingers. Horen, zien en ruiken: Je waant je in Frankrijk, in een herberg waar altijd plaats is. Conclusie: La Bonne Auberge is niet bang om bijzondere gerechten op de kaart te zetten. Aan tafel wordt bij voorbeeld hazenrug getrancheerd. Dat zijn toch haast vervlogen vaardig heden. En dat al 25 jaar: Gefeliciteerd. Bert Stroomer Restaurant La Bonne Auberge, Biggekerksestraat 3, Koudekekerke 0118- 551526. www.labonneauberge.nl Open vanaf 17.30 uur, wo. tot zon. Edith Ramakers In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Frank Balkenende beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. De kokkin toont een duet van vlees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37