Hoondert eindigt tiende etappe als 27e SPORT 31 Marcellis voert nieuw NAC aan 66 Als we de Africa Cup uitstellen, tekenen we daarmee ons doodvonnis Na het afhaken van Marokko tekent Equatoriaal Guinea voor de organisatie van het toernooi. NIJMEGEN - Na het afhaken van Ma rokko was even onduidelijk of de dertigste editie van de Afrika Cup dit jaar wel gespeeld zou kunnen worden. Equatoriaal Guinea sprong gretig in het gat en be machtigde als organisator meteen ook een startbewijs. Het toernooi gaat zaterdag van start en zou zo maar eens ouderwets chaotisch kunnen worden. Want de facilitei ten en infrastructuur om een vol waardig toernooi te organiseren, zijn in één van de kleinste landen van Afrika niet overal aanwezig. Met de stadions in Bata en Mala bo, dat op een eiland voor de kust ligt, is weinig mis. Die onderko mens voldoen aan de internatio nale maatstaven sinds Equatoriaal Guinea in 2012 samen met buur land Gabon de Afrika Cup organi seerde. In de twee andere speel steden is het een ander verhaal. De stadions in Ebebeyin en Mon- gomo hebben de afgelopen twee maanden nog snel een flinke face lift ondergaan. Stoeltjes en licht masten werden geïnstalleerd, ter wijl vanuit Europa nieuwe gras matten werden ingevlogen. Ondanks de inspanningen en het eindresultaat is nog lang niet ie dereen tevreden. Neem de situa tie in Mongomo, een stadje met ruim zevenduizend inwoners, vlak bij de grens met Gabon. In Mongomo staat een mintgroen vijfsterrenhotel waar de afgelo pen weken veel om te doen is ge weest. De organisatie van de Afri ka Cup heeft namelijk besloten dat de selecties van Ghana en Zuid-Afrika in dit hotel mogen verblijven. Senegal en Algerije, de twee andere landen in poule C, kregen een hotel met heel wat minder luxe toegewezen en heb ben daar geen goed woord voor over. Die keuze, zo vreest coach Alain Giresse van Senegal, zal ook van invloed zijn op de prestaties. Voor de vier landen in poule C is in Mongomo ook slechts één trai ningsveld beschikbaar. Een ander veld ligt op een uur rijden. De nieuwe grasmat in het stadion mag alleen tijdens de wedstrijden worden belast. Het is de vraag hoe lang die er fatsoenlijk bij blijft liggen, want tijdens de Afri ka Cup worden steeds twee poule duels achter elkaar in hetzelfde stadion afgewerkt. Ligt het gras er voor het eerste duel strak bij, voor de tweede wedstrijd van de dag kan het zomaar een knollentuin zijn. Niemand zal ervan opkijken, want chaos en hobbels horen bij de Afrika Cup. Bij de Afrikaanse voetbalbond CAF zijn ze er al aan gewend dat ze af en toe wat vlekjes moeten wegpoetsen. Marokko zou het toernooi organiseren maar wilde het na de uitbraak van het ebolavi- rus met een half jaar uitstellen. Dat bleek geen optie voor de CAF. „Als we de Afrika Cup uitstellen, tekenen we ons doodvonnis", zei voorzitter Issa Hayatoe. Omdat Marokko weigerde het evenement te organiseren, werd het land ge diskwalificeerd en meteen ook uit gesloten van deelname aan de edi tie van 2017. Equatoriaal Guinea, tijdens de kwalificatie nog gediskwalifi ceerd vanwege het opstellen van een ongerechtigde speler, wierp zich op als organisator. Het is geen eenvoudige taak, me de door de vrees voor een nieuwe uitbraak van het ebolavirus. Alle deelnemers aan de Afrika Cup worden daarom in hoofdstad Ma- labo getest op het dodelijke virus, dat in Guinee, Sierra Leone en Li beria al ruim achtduizend slacht offers eiste. Van die drie landen doet alleen Guinee, waar in de cember 2013 het eerste dodelijke slachtoffer viel, mee aan de Afrika Cup. Als een voetballer verschijn selen van ebola vertoont of wei gert mee te werken aan de medi sche test, moet hij 21 dagen in qua rantaine. Bij de CAF hopen ze dat het de ko mende weken vooral over voetbal gaat en veel minder over ebola, ho tels, velden of stadions. De dertig ste editie van de Afrika Cup moet een toernooi worden dat mensen verenigt. Of zoals Hayatou het ver woordde: „We hebben in 57 jaar een toernooi opgebouwd waar al le Afrikanen trots op zijn. Zij heb ben dit feest iedere twee jaar. En dat laten wij door niemand kapot maken." Boogerd krijgt toch ploegleiderslicentie Michael Boogerd kan als ploeg leider aan de slag bij de nieu we Nederlandse wielerploeg Team Roompot. De Belgische wielerbond KBWB heeft de oud-renner, die in dat land woont, gisteren een tijdelijke li centie verstrekt. De bond laat in een persbericht weten dat het onderzoek naar de doping- bekentenis van Boogerd uit 2013 nog loopt. Boogerd was al maanden in afwachting van de licentie, voornamelijk omdat de Belgische bond draalde. Spelers mijden nieuwjaarsrecepties Op twee nieuwjaarsrecepties van Nederlandse clubs in het betaalde voetbal schitterden de spelers gisteravond door afwe zigheid. Bij Willem II lieten de mannen van trainer Jurgen Streppel de feestelijke avond aan zich voorbij gaan wegens het uitblijven van een akkoord over premies, meldde Voetbal International. Bij FC Emmen lieten de voetballers verstek gaan omdat de uitnodiging nog al laat werd verstuurd. Volgens regionale media zijn de spelers het ook niet eens met het be sluit om het contract van coach Joop Gall niet te verlengen. Nieuwdorp en Polak volgen Bruinooge op Heddie Nieuwdorp uit Yerseke en Ad Polak, woonachtig in Bel gië, zijn de nieuwe ploeglei ders van wielervereniging Theo Middelkamp. Ze volgen Adrie Bruinooge op, die zijn functie vorige week ter beschikking stelde uit onvrede met het bestuursbeleid. Nieuwdorp en Polak waren bei den in de jaren tachtig beroeps renner. Nieuwdorp was al eer der ploegleider van Middel kamp. Bruinooge was zijn op volger. Manchester City bevestigt komst Bony Manchester City heeft gisteren de komst van aanvaller Wil- fried Bony bevestigd. De Ivori- aan wordt overgenomen van Swansea City, volgens Britse media voor een bedrag van rond de 38 miljoen euro. Bony kwam in de zomer van 2013 voor ruim 14 miljoen euro over van Vitesse. De Arnhem mers zullen financieel meepro fiteren van de transfer van de aanvaller die zich momenteel met zijn land voorbereidt op de strijd om de Afrika Cup. De 26-jarige speler is een contract voor vierenhalf jaar overeenge komen met Manchester City. De Mini-rijder legde de klasse mentsproef tussen Calama en Sal- ta in Argentinië over 358 kilome ter af in 3 uur, 49 minuten en 59 seconden. Op ruim anderhalve mi nuut werd Mini-rijder Orlando Terranova tweede, gevolgde door de Toyota van Yazeed Alrajhi op 3.39 minuten. Bernhard ten Brinke ging als zes de over de finish, op ruim vijf mi nuten van de winnaars. Het duo bezet in het klassement de acht ste plaats. Erik van Loon en Wou ter Rosegaar staan vijfde. Zij wer den gisteren elfde. De Spaanse coureur Joan Barre- da was de snelste bij de motoren. Voor de Honda-rijder was het zijn derde zege in deze editie van de rally. Landgenoot Mare Coma werd tweede, de Portugees Ru ben Faria kwam als derde binnen. Hans Vogels was op de tiende plaats de eerste Nederlander, op ruim 10 minuten van de winnaar. Bij de vrachtwagens behaalde de Rus Nikolajev zijn derde ritze- ge. Zijn landgenoot Airat Marde- jev eindigde op de tweede plaats. De Wit-Rus Siarjei Viazovitsj werd derde, Gerard de Rooy vijf de en Hans Stacey eindigde als zesde. Adwin Hoondert, die in de negen de etappe veel achterstand opliep toen hij in het donker en het stof de weg kwijtraakte, verloor ook gisteren in het laatste stuk tijd. De Bevelandse trucker eindigde in de tiende etappe als 27e, op ruim 44 minuten van winnaar Ni kolajev. DONDERDAG 15 JANUARI 2015 Chaos en hobbels horen er bij door Barry van der Hooft Issa Hayatoe Dirk Marcellis begon het seizoen met maanden van revalideren, speelde vervolgens met AZ op een amateurcontract de topper tegen Feyenoord in De Kuip en begint de tweede seizoenshelft als aanvoerder van degra datiekandidaat NAC. In Alkmaar liep zijn contract afgelopen zomer af, maar hij mocht blijven revalideren en sloot toen hij weer fit was in okto ber als amateur aan bij Jong AZ. foto VI Images BRUSSEL TILBURG VLISSINGEN MANCHESTER De spelers van Ajax vieren het kampieonschap in 2013. Om de vijfde titel op rij te halen moeten de Amsterdam mers de komende maanden vier punten inlopen op PSV. foto VI Images. SALTA - Autocoureur Nasser Al-At- tiyah uit Qatar heeft gisteren de tiende etappe in de Dakar Rally op zijn naam geschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31