houdt op te bestaan ZEELAND 29 weer hoogstamfruit, er zijn akkertjes, ha gen en een zoetwaterpoel. Alsof je een eeuw terug in de tijd stapt. Je kunt er wel iswaar niet zomaar doorheen lopen, maar je kunt wel theedrinken op het landgoed van Jan de Zwart, dat er midden in ligt. En op een boogscheut afstand liggen De Blik ken, een grote plas waar vogelliefhebbers hun hart kunnen ophalen." Als het om bijzonderheid en zeldzaam heid gaat, moet De Moree ook de Duin zoom bij Haamstede noemen. „De oost en westkant van Duinzoom verschillen enorm van elkaar, als dag en nacht. De westkant van het gebied ligt tien meter bo ven NAP en de oostkant ligt er een stuk be neden. Op de nullijn loopt de grens tussen zilt en zoet. Je kunt er de duinen of het bos in." Dat bos is veranderd in een 'kli- maatbos'. „Er staan niet alleen informatie borden, maar er lopen ook educatieve wan delroutes tussen de bomen door. En er is een waterspeeltuin, zodat ook kinderen graag mee gaan voor een wandeling." Informatieborden zijn in bijna alle nieuwe natuurgebieden al te vinden of ze komen er nog. Landschapsbeheerders laten bezoe kers graag weten wat ze allemaal kunnen tegenkomen en waar ze moeten kijken om bijzondere waarnemingen te kunnen doen. Veel moois is overigens nog steeds zonder aanwijzing te zien voor elke wande laar en fietser. Die laatste komt vooral aan zijn trekken aan de Schouwse Zuidkust, stelt Joera de Moree. Flora- en faunaliefheb bers kunnen langs de boorden van de Oos- terschelde zeldzame zilte plantjes en bij zondere vogels en insecten waarnemen, maar de al dan niet eenzame fietser kan ook alleen al genieten van het weidse uit zicht. „Voor de natuur is het een topge- bied, maar de route langs de Zuidkust is ook zo'n beetje de boulevard van Schou wen. Fantastisch fietsen kun je er." De Deesche Watergang bij Kattendijke is van een wat rommelige kreek ook in een bijzonder natuurgebied veranderd. Door dat oude boomgaarden zijn opgeruimd, kon de waterstand omhoog en mocht het kwelwater oprukken. Dat levert gegaran deerd binnen afzienbare tijd een bijzonde re vegetatie op. En de weidevogels, wier aantal de laatste decennia achteruit kachel- de, spinnen er ook garen bij. Soorten als kluut, grutto en kievit moeten zich bin nen enkele jaren weer helemaal thuis voe len in een groot deel van Zeeland. De Dee sche Watergang wordt ongetwijfeld een van hun favoriete plekken, voorspelt De Moree. Ook de kuststrook ten noorden van Hoede- kenskerke, de Grote Putting bij Hengstdijk Niet alleen bevers en otters, ook Zeeuwen en toeristen zullen de nieuwe robuuste natuur van harte verwelkomen en de Kieldrechtpolder tussen Nieuw Na men en Clinge zullen grote aantallen vo gels trekken. Omdat ze stuk voor stuk veel vogels een prachtige bed-, bad- en broodre geling bieden. In en om de kreken is veel voedsel te vinden en op eilandjes in de wa terlopen is het goed rusten, broeden en toi letteren voor een keur aan watervogels, ver zekert De Moree. De Papeschorpolder, bijna tegen de indus trie van Sas aangeplakt, lijkt op het eerste gezicht minder bijzonder. Maar tussen het Kanaal en de Vlaamse grens kan de polder wel eens een belangrijke springplank wor den voor dieren waar terreinbeheerders al jaren naar uitkijken: de bever en de otter. Wat Moree betreft, is de Zeeuwse natuur er klaar voor. de hoogte zijn van bijvoorbeeld juridische zaken die met grondbeheer te maken heb ben", aldus de woordvoerder gisteren. De provincie bepaalt dus op welke plekken zij mensen met kennis van de natuur no dig heeft, maar de provincie bepaalt niet wie die werknemers zijn. Een plaatsings commissie van het Rijk maakt uit welke oud-DLG'ers met welke kwalificaties het meest geschikt zijn. „Dat proces is nog be zig, ook al omdat er nog bezwaarprocedu res lopen. Rond midden februari is bekend welke mensen naar Middelburg komen." De provincie is overigens verplicht het door de DLG ingezette beleid te volgen. De afgelopen tien, vijftien jaar is tachtig pro cent van de nieuwe, robuuste natuurgebie den ingericht. De overige twintig procent moet in 2027 af zijn. Het gaat vooral om uit breidingen van bestaand natuurgebied, gro te nieuwe natuurterreinen staan niet lan ger op de planning. „We verwachten de resterende nieuwe natuur geleidelijk aan te kunnen leggen. Onteigening of andere ingrijpende maatregelen zijn waarschijn lijk niet nodig." DONDERDAG 15 JANUARI 2015 wint terrein Joera de Moree, projectleider DLG MAROLLEPUT Hier is, vindt De Moree, een 'uniek cultuurhistorisch landschap' herrezen. „Je gaat een eeuw terug in de tijd. Een hoogstamboom- gaard, een zoetwaterpoel en een te bezoeken landgoed. Prachtig." -N GROTE PUTTING De Putting bij Hengstdijk wordt dit jaar dubbel zo groot en natter, zodat weidevogels er als vanouds terecht kunnen. Je kunt het ge bied in, maar kunt er ook omheen lopen over een wandelpad. I PAPESCHORPOLDER Tegen het Kanaal van Gent naarTerneuzen, onder de rook van be drijven in Sas van Gent is het Papeschor ingericht als pleisterplaats voor dieren die van over het kanaal of de grens komen. DUINZOOM HAAMSTEDE Weilanden en akkers tussen Renesse en Burgh-Haamstede werden I kreken en een 'klimaatbos'. In dat bos liggen niet alleen educatieve^ I wandelroutes, maar ook een waterspeelplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29