Dienst Landelijk Gebied Nieuwe, 'robuuste' natuur is niet alleen om naar te kijken, maar ook om te beleven. Gewoon, door er doorheen te banjeren, te fietsen of in een waterspeeltuin te spelen. 28 ZEELAND ROBUUSTE NATUUR Hij zegt het niet, maar project leider Joera de Moree baalt dat de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) het karwei niet helemaal mag afmaken. Aan de andere kant is de grootste uitda ging voor de plannenmakers én uitvoer ders er vanaf. De ecologische hoofdstruc tuur (die tegenwoordig 'robuust natuur- netwerk' heet) ligt er. Zeeland hoeft alleen nog maar te wachten tot otter en bever, grutto en lachstern dat door hebben. Of die dieren zich allemaal even makkelijk laten zien, is de vraag. Maar liefhebbers hoeven zich in de nabije toekomst niet vaak meer te laten afschrikken door hek ken, prikkeldraad en verbodsborden. „Meer dan driekwart van de nieuwe na tuurgebieden is toegankelijk", zegt De Mo ree trots. En zelfs de donkergroene natuur - de gebieden waar kwetsbare plantjes groeien, schuwe dieren weinig beschut ting vinden en (zeldzame) vogels broeden - is van korte afstand wandelend of fiet send gade te slaan, voegt hij er aan toe. Vóór het ministerie van economische za ken de DLG-kantoren definitief sluit, wil De Moree de wereld graag laten weten dat Zeeland er zeshonderd hectare nieuwe na tuur bij heeft. Op acht locaties zijn kreken gegraven en uitgediept, duinen opgewor pen, broedeilanden en hoogwatervlucht- plaatsen aangelegd en oude cultuurland schappen herrezen. Alle acht projecten zijn onlangs opgeleverd of op een haar na afgerond. Van de Duinzoom tussen Renes- se en Burgh-Haamstede tot aan de Kield- rechtpolder en van de Marolleput bij Oost burg tot aan de Zuidkust van Schouwen; Deze winter wordt druk geplant en gezaaid, waarna het aan het voorjaar is de nog kale natuur in te kleuren van de Grote Putting tussen Hengstdijk en Kloosterzande tot aan Hoedekenskerke Noord en van de Deesche Watergang bij Kattendijke tot aan de Papeschorpolder bij Sas van Gent. Ze zijn alle acht op zichzelf al bijzonder tot uniek én geven veel dieren de kans om van de ene fourageer- en rust plek naar de andere te komen. Samen zor gen ze er, met al langer bestaande natuur gebieden, voor dat Zeeland natuurliefheb bers provinciebreed wat te bieden heeft. Een favoriet onder de acht nieuwe natuur gebieden wil De Moree niet graag noe men, al is het maar om de andere zeven niet te kort te doen. Maar het herstel van het kleinschalige cultuurlandschap bij de Morelleput is toch wel erg mooi. „Er staat Maandag 2 maart beginnen achttien oud-medewerkers van de Dienst Landelijk Gebied op het provinciehuis aan een nieu we baan in 'een hele mooie, nieuwe organi satie', zoals een woordvoerder van de pro vincie laat weten. Wie die achttien zijn, is pas over een maand bekend, want het mi nisterie en individuele werknemers zijn er nog niet over uit waar iedereen terecht wil, kan of moet. De medewerkers die Zeeland kan gebrui ken zijn straks in alle geledingen van het ambtelijk apparaat te vinden. „Er komen mensen, die alles weten van grondzaken, kavelruil en natuurbeheer. Maar we kun nen ook medewerkers gebruiken, die op ZUIDKUST SCHOUWEN Kwelbuizen zorgen voor brakke natuur, waarin watervogels en zoutminnende plantjes zich senang voelen. De Schouwse zuidkust is de 'boulevard van Zeeland, waarlangs het echt fan tastisch fietsen is'. DEESCHE WATERGANG Boomgaarden zijn 'opgeruimd' om een drassig weids landschap te creëren, waar weidevogels als kievit en grutto zich thuis voe len. Zoutminnende plantjes krijgen kansen door kwelwater. KIELDRECHTPOLDER Behalve het uitgraven van enkele (verbindings)kreken is ook het populierenbos aan Statenboom gekapt. Een inheems natuurbos met eiken en essen moet de tijd van Reynaert terugbrengen. Struinnatuur door René Hoonhorst Joera de Moree, projectleider DLG HOEDEKENSKERKE-NOORD Vogels die op kale grond nestelen, kunnen hoogwatervlucht- plaatsen in een langgerekte strook langs de Westerschelde ge bruiken als broedeilandjes. „Een dorado voor heel veel vogels." GOES - Met ingang van 1 maart houdt de Dienst Landelijk Gebied (DLG) op te be staan. Het Rijk heeft de dienst niet meer no dig, omdat het natuurbeheer en -beleid gro tendeels aan de provincies wordt overgela ten. Een deel van het personeel van DLG treedt in dienst bij provincies, verder is het aan het ministerie om mensen te herplaat sen in een andere werkkring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28