'Studenten maken er geen gekkenhuis van' u PZC DANSTHEATER COSMO 24 WALCHEREN „Ik hoop dat ik zaterdag al mijn ouwe zeikerdjes weer zie", lacht 'Ma Cosmo', toiletportier van de disco. Lezing over Slag om de Schelde Literaire ontmoeting met Adriaan van Dis In de lage rijtjeshuizen tegenover de grote schoolgebouwen aan de Adriaen Coortelaan in Vlissingen huizen veel oude mensen, die er al heel lang wonen. Veertig jaar in het geval van mijnheer De Jonge. „In al die jaren ben ik scholen en jongeren in mijn omgeving ge wend. Tegen een studentenflat heb ik geen bezwaar. En ach, dat zou niet helpen ook." „We zien wel", zegt hij schouder ophalend. Dat doet ook zijn ach terbuurman, mijnheer Vellinga. „Je weet het toch niet van tevo ren. Ze zullen er geen gekkenhuis van maken. En ik heb liever stu denten dan asielzoekers." Ook hij woont er al lang, 32 jaar. „Al die tijd kijk ik op het school plein, met van die bielzen waar die gasten op zaten. Altijd een hoop herrie voor de deur. Maar ja. Misschien ontstaan er parkeerpro blemen, dat kan nog." Dat er nu ook al enkele studenten in het gebouw wonen, middels an- tikraak, was mijnheer Vellinga overigens ontgaan. „Kun je na gaan." Zijn overbuurvrouw, Gerda Win ter, ziet de studentenhuisvesting wel zitten. „Toevallig zei ik giste ren nog tegen mijn kleinzoon, dat het hier vroeger zo gezellig was met al die scholieren. Nu is het zo stil. Ik woon hier al meer dan 25 jaar. Van mij mag er wel weer wat leven in de brouwerij. Laat maar komen, die studenten." In de nieuwe flat aan de achterzij de van de scholen is men zo en- TERNEUZEN - Historicus Tobias van Gent houdt volgende week donderdag (22 januari) in hotel l'Escaut in Terneuzen een lezing over De slag om de Schelde. Aan vang: 20.00 uur. Het vrijmaken van de Schelde in 1944 was van cruciaal belang om de Duitsers te verdrijven. Van thousiast niet. Toevallig is het plan voor de studentenkamers er onlangs ter sprake gekomen tij dens de vergadering van de vere niging van eigenaren. Hans Kroon en Robert Boot, bewoners van een appartement op de tiende eta ge, waren er zelf niet bij, maar werden door buren ingelicht. „Er heerst toch wat paniek. Tweehon derdvijftig zijn er echt heel veel. Het voelt een beetje als een klein dorp waar een asielzoekerscen trum wordt gevestigd." Kroon denkt aan zijn eigen stu dententijd, in Rotterdam. „Dan heb je het toch over een andere le vensstijl dan van de bewoners van deze flat. Ik heb nog nooit een student meegemaakt die keu rig om acht uur 's avonds ging sla pen. We horen hier nu al steeds voorbij fietsende jongeren. Ge luid weerkaatst naar boven. En dan straks 250 studenten? Ik snap best dat je ze niet in die contai ners kunt laten zitten, maar moet je dit die oude en soms zieke men sen in deze flat aandoen?" Het plan verbaast Kroon boven dien. „Ik heb vaak met de gemeen te gebeld om te vragen waar die beloofde mooie Tuin van Vlissin gen nou blijft en als ik dan vroeg wat ze met dat schoolgebouw zou den doen, luidde het antwoord steeds: niets, want het is een mo nument. En dan nu een studen tenflat? Het zal alleen worden ge accepteerd als de organisatie goed is en de eigenaar niet weer een of andere idioot is die er een slaatje uit denkt te slaan." Omwonenden Vlissingse mavo's niet onder de indruk van mogelijke komst 250 studentenappartementen Gent legt uit waarom de slag vol komen terecht een prominente plaats inneemt in de canon van de geschiedenis van Zeeland. Van Gent geeft les in moderne en mili taire geschiedenis aan de Roose velt Academy in Middelburg. Ook publiceert hij over Zeeuwse, mari tieme en militaire onderwerpen. VLISSINGEN - Danstheater Cosmo gaf de Zeeuwen in 1989 hun eigen megadiscotheek. Het Vlissingse uitgaanscentrum in een oude te- gelhandel pal tegenover de PZEM-centrale had marmer op de vloer, lasershows, Griekse zuilen en diverse bars. In de club vier den zowat alle winnaars van Hen- nie Huismans Sound Mix Show triomfen en op de artiestenlijst stonden klinkende namen als Clouseau, The Scene met Thé Lau, Lois Lane, 2Unlimited, Ray mond van 't Groenewoud, Dra gonfly, André Hazes, Sugar Lee Hooper, The London Knights- strippers én The Blobbendales, en bij het kerstgala van de vrijdagse Cotton Club voor de oudere stap pers, Lee Towers. Zaterdag kan iedereen met heim wee naar die dagen het uitgaans publiek van 25 jaar later zien, bij de Cosmo Reünie Party in het Ar senaaltheater in Vlissingen. Het oude Cosmopand is niet meer be schikbaar. Dat is alweer veertien jaar Christelijk Centrum Zuid poort. „Alleen de toiletten zijn nog als toen", weet Hans Croon. Croon werkte bij veerdienst Olau Line toen de discotheek opende. „We kregen op kantoor honderd kaarten voor de opening. Als de avondboot om half elf weg was, zat iedereen bij de Cosmo." Croon werd er één van de vaste dj's; van 1991 tot 1995 was hij me deverantwoordelijk voor de echte 'Cosmo-muziek'. Die evolueerde nogal door de jaren heen, weet hij. „In het begin waren het voor al hitparadenummers, reggae, dis co. Bij de opening was New Beat trendy. In 1993 stelde ik voor om house te draaien; dat kwam op maar hoorde nog nergens in Zee land. Die avond stond de rij voor de ingang tot om de hoek van de straat." Aan die house, met kaalhoofdige jeugd in 'Aussies', moest Ingrid Hamers even wennen. „Ik heb wel twintig procent gehoorbe- schadiging aan de kant van de deur", lacht ze. Hamers was 'Ma Cosmo', de vaste weekendtoilet- portier vanaf oud en nieuw 1990. Tien jaar lang was ze er vertrou wensvrouw van de stappende jeugd, confïdente voor liefdesver driet, ruzies en jongerenproble- men. „Bij het opruimen van mijn schuur kwam ik de oude gasten- boekjes weer tegen die ik maakte van Cosmobezoekers. Met mijn nieuwe smartphone was ik de fo to's aan het digitaliseren, toen ie mand me belde. Ik bleek ze zon der erg allemaal op Facebook te plaatsen. Ik schrok eerst, maar mijn Facebook bezweek bijna on der alle leuke reacties! Toen heb ik de stoute schoenen aangetrok ken en ben naar het Arsenaalthea ter gestapt met het idee van een reünie. Bart Stienenbosch zei„Ik heb er vaker mensen over ge hoord, het moet er maar eens van komen dan'." Via Facebook wor den bezoekers opgeroepen om hun lievelingsnummers uit die tij den in te zenden. Die horen ze za terdag terug, belooft Hans Croon. O ZIERIKZEE - Schrijver Adriaan van Dis is dinsdag 3 februari te gast bij een literaire ontmoeting in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Van Dis houdt een lezing over zijn werk en wordt geïnterviewd door schrijver/publicist Frans Meulen- berg uit Zierikzee. Het meest recente boek van Adriaan van Dis verscheen no vember vorig jaar met als titel 'Ik kom terug'. Het is een autobiogra fisch getinte roman over zijn moe der. Kaarten a 10 euro zijn verkrijg baar bij boekhandel De Vries en bij de balie van de Bibliotheek Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. Hulp in de huishouding nodig? Zeeuws Facebookfoutje brengt reünie disco teweeg I Ingrid Hamers en Hans Croon voor het oude Cosmopand. foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het plan voor 250 stu dentenkamers in de voormalige ma vo's in Vlissingen brengt buurtbe woners niet direct op hun achter ste poten. Zolang de organisatie maar goed is. door Claudia Sondervan Bent u in 2014 moeder, vader, oma, opa, oom, tante, neefje of nichtje geworden en woont de baby in het ge bied waar de PZC verschijnt? Zorg dan dat deze spruit niet ontbreekt in de bijlage die op 31 januari verschijnt in de PZC! Vanaf 6 januari brengt de PZC online een overzicht van alle baby'tjes uit de provincie. Daarna mag u een stem uitbrengen op de Leukste baby uit uw gemeente. Vervolgens kiest u uit al deze baby'tjes de leukste uit de regio. Meld uw baby nu aan op: pzc.nl/baby pzc.nl/baby Zeeuws Schoon bemiddelt voor jong en oud bij het vinden van een huishoudelijke hulp. Bel 0118 684 239 www.zeeuwsschoon.nl Onderdeel van ZORGSTROOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24