Muurvast Kopers kerststollen opgelicht almanak Eeuw vreugde en verdriet in een paar uur weg Betho is aan de Struinnatuur wint terrein 28 en 29 ZEEUWS-VLAANDEREN Provincie, gemeente, jachthaven en groep investeerders zetten schouders onder grote herinrichting van havengebied. DONDERDAG 1 5 januari 2015 21 Dat is niet voor zijn tijd. De in richting van het havengebied is nog gebaseerd op de bedrijvig heid van tientallen jaren geleden, toen de visserij er nog een belang rijke rol speelde. Nu staan veel ge bouwen aan de westkant en op de Middenhavendam leeg. De oost kant, met de jachthaven, het Vis serijmuseum en horeca, is wél druk, maar behoeft vernieuwing. Bovendien mag de vissersvloot dan nog slechts een handjevol schepen tellen: dat de visserij ver dwijnt uit Breskens is onvoorstel baar, zei ook de Sluise wethouder Jack Werkman gisteren. De herinrichting rust op meerde re pijlers. Aan de westkant, tegen het dorp, komt een nieuw viscen- trum, met een nieuw museum, proeverij, winkel, de vismijn en een onderkomen voor de KNRM. Deze 'Visserij Experience' krijgt een echte kotter op het dak. De vissershaven verhuist met het Vis serijmuseum en de vismijn mee naar de westkant. In de huidige vissershaven wordt de jachtha ven, die nu een kleine 600 plek ken heeft, met 250 plaatsen uitge breid. De provincie legt een miljoen op tafel, net als een groep investeer ders. De gemeente Sluis draagt 1,25 miljoen bij, maar verwacht die investering terug te verdienen doordat investeerders - Vroon, Verstraeten en projectontwikke laar Van der Poel - op de Midden havendam en de huidige plek van het Visserijmuseum een paar hon derd appartementen bouwen. De details daarvan zijn nog niet be kend. Maar daarop willen de ini tiatiefnemers niet wachten. De eerste fase van het project omvat immers het verplaatsen van de vismijn en het visserijmuseum naar het nieuw te bouwen viscen- trum. Het ontwerpbestemmings- plan daarvoor komt binnenkort ter inzage. Het hangt mede af van eventuele bezwaren hoe lang het duurt voordat de eerste schop de grond in kan. Investeerder Lex Verstraeten, óók directeur van de jachthaven, kan het niet snel ge noeg gaan. Zijn handtekening on der de intentieverklaring onder streepte hij met een krachtige uit roep: 'En noe has hev'n!' HOEK - Dominee Arie van der Maas kreeg het gisteren even te kwaad toen de buitenmuren van de Protestantse kerk in Hoek te gen de vlakte werden getrokken. „In een paar uur tijd wordt 100 jaar geluk, verdriet en strijd tegen de grond gewerkt. Het moet, maar het doet wel veel met mij." Van der Maas pleit ervoor om een eenvoudig, maar stijlvol gebouw terug te zetten, dat veel meer is dan alleen een kerk. „Het moet een huis voor heel Hoek zijn. Daar is geld voor nodig. Met een actie hopen we ongeveer een mil joen euro op te halen." Onder het motto 'maak de week van sloop tot week van hoop' is een reke ningnummer geopend. Giften voor de restauratie van de toren en herbouw van de kerk kunnen worden overgemaakt op NL46 AB- NA 043 083 66 77 ten name van Kerkrentmeesters Protestantse ge meente in Hoek. De politie heeft gisteren op last van de officier van justitie een 46-jarige vrouw uit Axel opge pakt op verdenking van oplich ting. De verdachte verkocht mensen kerststollen, maar deze werden nooit geleverd. Tegen de vrouw is acht keer aangifte gedaan. Ze was in decem ber 2014 bij haar slachtoffers langs de deuren gegaan om kerststollen op bestelling te verkopen. De stol len werden vooruit betaald, maar zijn nooit geleverd. De verdachte is na verhoor met een proces-ver baal naar huis gestuurd. Bod op Op de Hoogte De gemeente Terneuzen ver wacht dat snel meer duidelijk is over de toekomst van het voormalige schoolgebouw van Op de Hoogte aan de Madame Curiestraat in Terneuzen. Er is een bod gedaan, reageerde wet houder Cees Liefting op de op merking van de WD dat het gebouw 'lichtelijk verloedert". De Terneuzenaar was een hartstoch telijk klusser. Op de zolder was hij in zijn element. Lekker bezig, heer lijk aan het doe-het-zelven. Niks lekkerder dan wat met de han den te maken en nog leuker om goed materiaal en goed gereedschap tot je beschikking te hebben. Die montagekit die hij gebruikte bij voorbeeld. Prachtig spul. Sneldro gend en goed hechtend, zo beloofde het etiket. Echter, de natuur riep en hij moest zijn monteerwerk onderbreken voor een grote boodschap. En helaas, tij dens het afvegen op het toilet merk te hij dat van de claims op de kitver- pakking niks gelogen was. Wat hij ook er mee wilde lijmen, het zat di rect muurvast. Nieuwe, 'robuuste' natuur is niet alleen om naar te kijken, maar is vaak te beleven. Gewoon, door er doorheen te banjeren, te fietsen of in een waterspeeltuin te spelen. Grote stap voor haven Breskens door Martijn de Koning MIDDELBURG - Gedeputeerde Carla Schönknecht gebruikte het woord toch maar eens: eindelijk! Na jaren lang twijfelen en soebatten staan de neuzen dezelfde kant op: giste ren tekenden alle betrokkenen in het provinciehuis de intentieverkla ring voor een grote transformatie van de haven in Breskens. Er was ogenschijnlijk niet zo heel veel kracht voor nodig om de kerkmuren omver te beuken, foto Camile Schelstraete AXEL TERNEUZEN Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21