ECONOMIE 15 Rabobank ziet toerist hand op de knip houden In de tent of in de camper? Motor, kayak of wandelschoen? De Vakantiebeurs bezorgt de vakantieganger keuzestress. in 2015 is binnengedaverd. Wie lederhosen en pastis moe is kiest dit jaar mogelijk voor onbe kendere oorden als Bulgarije of Moldavië. Wie zijn gebit goed koop wil laten verbouwen op va kantie, kan Hongarije niet nege ren. Of wie de meeste waar voor zijn euro's wil hebben: Rusland, waar de roebel onderuit is gegaan. Of schoon: „Een colaatje in Moskou kost nu maar 2,5 euro in plaats van 5", zegt Maurits Bouwman, di recteur van Sovjet-reizen. Een be tere ambassadeur dan hem kan Poetin zich niet wensen, want 'Rusland wordt onterecht vaak als boosdoener afgeschilderd in Euro pa.' Geen nood, Bouwman biedt ook vakanties in Noord-Korea aan. „Drieduizend euro voor twee we ken, inclusief visum. Je krijgt twee gidsen mee die jou en elkaar controleren. En je mag niet afwij ken van het programma. Je hebt óók verplichte nummers: je moet een modelboerderij bezoeken en het museum van geschenken die Noord-Korea van buitenlandse lei ders heeft kregen. Da's weer eens iets anders." Wie totale afzondering zoekt, kan niet om St. Helena heen. Vijf da gen varen vanaf Kaapstad in Zuid-Afrika: '23 wandelpaaie met natuurskoon' klinkt het in zonnig Zuid-Afrikaans. De enige plek ter wereld waar de witte walvishaai te bewonderen is. Gauw naartoe, want in 20x6 is het vliegveld klaar en daarna is het waarschijnlijk ge daan met de rust. Misschien is een fietsvakantie langs kastelen, mysterieuze kerk hoven en watervallen in Iran - 'land van vrede, schoonheid en be schaving', zoals op de stand staat - dan nét iets avontuurlijker. Maar of je als vrouw in korte broek de Iraanse woestijn in kan peddelen, waar het 70 graden wordt, is de vraag. Dan is een mo tortocht onder begeleiding op een Harley Davidson over Route 66 in Amerika misschien aantrekkelij ker. „Viereneenhalfduizend euro voor zestien dagen", rekent Ro nald Steenders van Motor USA voor. Zijn klanten: hoofdzakelijke baby- boomers-met-eigen-zaak. Saillant detail: hij laat moeder-de-vrouw meestal thuis. Die voelt misschien meer voor een skitochtje op de Noordpool. „Dan moet je toch denken aan een uitgave van zo'n 30.000 eu ro", weet Regiona Meijndert van Beluga Reizen. Voordeel: het skiclubje telt maar zes tot zeven leden. Nadeel: de reis wordt niet elk jaar georgani seerd. Een beren en vulkanen groepsreis naar Noord-Rusland is met dik zeven mille net iets be taalbaarder. De jaarlijkse keuzestress is aan twee bezoeksters niet besteed. „Het wordt Sicilië", klinkt het ge decideerd. De Nederlandse vakan tiegangers, die gezamen lijk zo'n 18 miljard euro per jaar stukslaan aan va kanties, gaan dit jaar niet méér uitgeven. „Men stuurt strakker op kortingen en besteedt dus minder aan logies, tickets eten en drinken", meldt de jaarlijks branchebarometer Reis organisaties van de Rabo bank, die vandaag wordt gepubliceerd. Reisbureaus, die het toch al moeilijk hadden, moeten steeds meer toe zien hoe de vakantiegan ger zijn eigen reis via in ternet bij elkaar klikt. Vliegtickets worden rechtstreeks bij prijs- stunters geboekt en dat zelfde geldt voor verblijf in hotel op bungalow. „De kennisvoorsprong die de reisbemiddelaar vroeger had, is volledig verdwenen door de op komst van internet. En de Nederlandse toerist pioniert maar al te graag. Hele ketens verdwijnen of integreren nu winkel ketens als de HEMA rei zen verkopen, Ama zon.com hotelkamers aanbiedt en KLM samen werkt met AirBnB (lo gies bij partikculieren)", zegt Martijn Rol, sector manager van de Rabo bank. De reiservaringen die vakantiegangers met elkaar op internet delen - reviews - worden vol gens Rol 'doorslagge vend' in de keuze van de consument. UTRECHT - Wordt het deze zomer weer kamperen aan de Kroatische kust? Of gaan we het avontuur aan en kiezen we voor Roemenië? Of, als het spaarvarken vol is, voor een ski-avontuur op de Noordpool? In de negen Utrechtse Jaarbeurs hallen waar de wereld deze week in is samengeperst, hebben de 120.000 bezoekers van de Vakan tiebeurs het niet gemakkelijk. Tai wan is de 'must go bestemming' dit jaar, Oostenrijk 'de best ge waardeerde vakantiebestemming' en wat te denken van Litouwen dat bij Lonely Planet de top-10 van beste vakantiebestemmingen VAKANTIEBESTEMMINGEN 2015 DONDERDAG 15 JANUARI 2015 Bezoekers van de Vakantiebeurs in de Utrechtse Jaarbeurs maken een selfie met een nepdromedaris en een buikdanseres. De Vakantiebeurs is nog tot en met zondag te bezoeken. foto Bas de Meijer/HH 'Wandelpaaie' of op de Harley? door Chris van Alem Volgens Maurits Bouwman, directeur van Sovjet-reizen, kostte een colaatje in Moskou vóór de val van de roebel nog 5 euro. Dat is inmiddels gezakt naar 2,50 euro. Percentage duurder ten opzichte van 2014 Bermuda Verenigde Staten Sri Lanka Thailand Vietnam China infographic DPd I bron Die Welt Percentage voordeliger t.o.v. 2014 Rusland Argentinië Noorwegen Zweden Tsjechië 1 Hongarije 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15