De rammelende reorganisatie 'We doen het alleen maar beter 2015 is het jaar van de waarheid voor de Nationale Politie. Alles moet beter: meer blauw op straat en minder gedoe. Maar lukt dat wel? „Dit is echt een ramp." VERDIEPING 13 zich bezighouden met drugscriminaliteit en liquidaties, maar óók met overlast door hangjongeren en hondenpoep." Volgens Cachet is de sluiting van 200 van de 780 politiebureaus in de komende tien jaar niet per se een slechte ontwikkeling. „Het belangrijkste is dat je als burger de po litie snel kunt bereiken: via 112, 0900-8844 of via internet. Nu is het al zo dat agenten veel in auto's surveilleren. Ze zijn echt niet veel langer onderweg naar een incident als het politiebureau verder weg ligt." Daar is niet iedereen het mee eens. Zo vreest politiebond ACP dat de politie wél verder van de burger komt te staan. „Bur gers zullen de politie minder informatie verstrekken", verwacht ACP-voorman Ger- rit van de Kamp. Van de 580 politiebureaus die straks overblijven, worden er zo'n 400 politiesteunpunten. Die steunpunten krij gen onderdak in bijvoorbeeld gemeentehui zen. De invoering van 167 basisteams is maar een klein onderdeeltje van de hele reorgani satie van de Nationale Politie. Tot 2013 wa ren er nog 25 regiokorpsen, nu zijn er 10 re gionale eenheden die vanuit Den Haag worden aangestuurd. Een enorme verande ring die pas in 2018 helemaal klaar zal zijn. Of dat gaat lukken, is nog maar de vraag. „De reorganisatie rammelt", zegt Frank Gil- tay van de Centrale Ondernemingsraad van de politie. Volgens hem is er te weinig geld om alles voor elkaar te krijgen. Voor de reorganisatie is 230 miljoen euro uitge trokken, maar er zou minstens 200 miljoen euro extra nodig zijn. Duizenden agenten krijgen een andere functie en veel politie mensen moeten langer reizen naar hun nieuwe werkplek. „Die extra reiskosten zijn niet meegenomen in het kostenplaat je", zegt Giltay. „Ook is er te weinig geld beschikbaar voor bijscholing." De onrust onder agenten over de reorgani satie is enorm. Van de 65.000 agenten maakten er zo'n 25.000 bezwaar tegen hun nieuwe functieomschrijving. Op dit mo ment lopen er nog 2.600 rechtszaken. „Col lega's zijn gefrustreerd", zegt Giltay. „Ze vinden dat hun nieuwe functieomschrij ving niet past bij het werk dat ze doen. Ook vrezen ze op een andere locatie te moeten gaan werken of een lager salaris te krijgen." Ook verwacht hij dat vóór juli dit jaar in alle regio's ge noeg wijkagenten aan het werk zijn. „Binnen de poli tie is veel belangstelling voor deze functies." Bouman is optimistisch over een oplossing voor de ICT-problemen. „In een paar jaar tijd hebben we al geweldige stappen gezet. We gaan ICT'ers vanaf dit jaar betalen volgens een rechtspositie die kan con curreren met andere over heidsdiensten. Daardoor wordt het voor computer experts aantrekkelijker om bij ons te werken. Nu huren we nog veel externe krach ten in, maar dat is veel duur der dan zelf ICT'ers in dienst te nemen." Om te voorkomen dat poli tiemedewerkers in nieuwe functies met fors langere reistijden te kampen krij gen, is Bouman bereid thuis werken te stimuleren. „Dat is nog niet gebruikelijk bij de politie. Maar omdat het sinds kort technisch moge lijk is, willen we het graag een kans geven." Bouman zegt zich hard te Korpschef Gerard Bouman - de hoogste baas van de Na tionale Politie - is niet bang voor wat 2015 gaat brengen. „Onze prestaties zijn de laat ste jaren alleen maar beter geworden. Dat is het aller belangrijkste", zegt hij te gen deze krant. De personele reorganisatie van de politie zou in 2018 klaar moeten zijn. De ko mende tijd inventariseert Bouman of die planning ge haald kan worden en of er meer tijd nodig is. „Ik denk dat 2018 gaat lukken, maar het is geen doel op zich", tempert hij de verwachtin gen. Hij stelt dat de politie de komende jaren minder afhankelijk wordt van tradi tionele politiebureaus. maken voor een cultuurom slag. „Ik wil dat politiemen sen alles wat ze op hun le ver hebben, moeten kun nen zeggen. In alle open heid. Dat besef lijkt er nu ook te komen." Agenten die elkaar de hand boven het hoofd houden en uit angst hun mond hou den: daar moet een einde aan komen, vindt Bouman. „In discussies gaat het niet om hiërarchie, het gaat om fatsoen. Het beeld dat je kop eraf gaat als je je mond opendoet binnen de politie, moet echt veranderen." Eigenlijk had die hele Nationale Politie er niet moeten komen. Dat zegt politiewetenschapper Lex Cachet van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. „Agenten weten niet meer wat er speelt in wijken en dorpen. Op lokaal niveau is het takenpak ket van de politie de laatste jaren uitge kleed." Toch heeft Cachet de hoop dat de situatie dit jaar iets beter wordt. Want sinds 1 januari zijn 'robuuste basisteams' ingevoerd. Dat zijn 167 lo kale teams die vooral uit wijkagenten bestaan. „Nu zijn in grote delen van het land nog veel te weinig wijkagenten", zegt Cachet. „Dat moet dit jaar snel veranderen, want anders lopen we het risico dat gemeentes zelf op grote schaal handha vers en stadswachten gaan in huren. De kracht van de Neder landse politie is juist dat agenten DONDERDAG 15 JANUARI 2015 door Niki van der Naald en Peter Winterman illustratie Mark Reijntjens Gerard Bouman, de baas van de Nationale Politie. foto Wiebe Kiestra/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13