Het corruptiespook Het ICT-monster 12 VERDIEPING NATIONALE POLITIE De signalen zouden er al jaren zijn geweest. De interne on derzoeken ook. Maar pas afge lopen najaar greep de korpslei ding stevig in bij de inkoopaf delingen van de Nationale Politie. Vijf me dewerkers, onder wie een leidinggevende, zijn geschorst lopende een onderzoek naar corruptie rond de aanschaf van 13.000 gloed nieuwe politieauto's. De inmiddels op last van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie, VVD) opgeschorte levering van de auto's, ter waarde van zo'n 500 miljoen eu ro, legt een zenuw binnen het politieappa raat bloot. Dat eerdere signalen over misstanden nooit de leiding bereikt hebben of niet serieus zijn genomen, noemt vakbondsman Gerrit van de Kamp in menig interview 'een dood zonde voor de politie' en 'tekenend voor de angstcultuur binnen de organisatie'. Aan de aanbesteding hing al een luchtje sinds hij in 2010 gewonnen werd door Volkswagenimporteur PON uit Leusden. Van het begin af aan leek de leveringsop dracht van de duizenden politieauto's te zijn toegeschreven naar PON. Al in 2012 kraakte een onderzoekscommissie deze aan bestedingsprocedure, maar er zouden onvol doende aanwijzingen zijn geweest om hem af te breken. Wel werden signalen over ver meende integriteitsschendingen door be trokken politiemedewerkers en buitenstaan ders doorgespeeld naar justitie. Inmiddels loopt er een diepgaand strafrech telijk onderzoek naar de aanbesteding van de politievoertuigen en is er een nieuwe le veringsprocedure in gang gezet. Of politie medewerkers ook echt voor corruptie ver volgd gaan worden, moet het Open baar Ministerie komende tijd nog beslissen. De agenten zit ten nog steeds thuis en de politie heeft op alle be trokken inkoopafdelin gen een grootschalig onderzoek opgezet. Tweehonderd mede werkers worden daar in gehoord. Naar aanleiding van de 'wagenparkaffaire' worden inmiddels ook de inkoop van por tofoons en alcoholmeet- apparatuur tegen het licht gehouden en zijn de aanbestedingen daarvan uit gesteld. Pijnlijke dossiers die de komende tijd nog afgehandeld moeten worden dus, maar - zo erkent de korpsleiding - allemaal nodig om voor eens en altijd schoon schip te kunnen maken. Slimme computernerds. Daar heeft de politie dringend behoefte aan. Het wil maar niet lukken die broodnodige ICT-experts binnen te halen. „Dit is echt een ramp", zegt Frank Giltay van de Centrale Onderne mingsraad van de politie. Met slogans als 'Systeembeheerder voorkomt voetbalrel len' en 'Software-engineer rolt wietplanta- ge op' probeert de Nationale Politie whizz kids te interesseren voor een baan in het blauw. „De druk is gigantisch om goede mensen te krijgen", vertelt Giltay. „Maar we kun nen niet marktconform betalen. Jonge ICT'ers verdienen veel meer in het bedrijfs leven. Onze politiesalarissen kunnen daar simpelweg niet tegenop." Dat is een groot probleem. Want de ICT bij de politie is al tientallen jaren een zootje. Agenten klagen over computersystemen die niet gebruiksvriendelijk zijn en soms zelfs uitvallen. Ook kunnen medewerkers nog lang niet altijd in de systemen kijken van de politie in een andere regio. Daar door wordt soms dubbel werk gedaan, blij ven aangiftes hangen en missen agenten cruciale informatie. „Voor jonge ICT'ers is er weinig eer aan te behalen", weet Giltay. „Zij werken liever niet met zo'n brak en verouderd systeem." Het komende jaar zijn zeker 200 nieuwe ICT'ers nodig: de ICT-afdeling van de poli tie zou op dit moment voor de helft onder bezet zijn. Mede daarom zijn allerlei ICT-projecten uitgesteld. Om de computersystemen toch te verbete ren, werden tot voor kort volop externe krachten ingehuurd. Vorig jaar gaf de poli tie zeker 155 miljoen euro uit aan deze ex terne inhuur, veel meer dan de geraamde 112 miljoen euro. „Die mensen hebben we keihard nodig", zegt Giltay. „Als ze niet bij ons in dienst willen komen, moeten wel inhuren." ICT-problemen spelen niet alleen bij de po litie: het afgelopen jaar berekende een Tweede Kamercommissie dat de overheid jaarlijks 1 tot 5 miljard euro weggooit met mislukte ICT-projecten. Toch is er voor de politie in 2015 mogelijk een lichtpuntje. Het is de bedoeling dat de politie binnenkort overstapt van 27 ver schillende systemen naar één landelijk ICT-systeem. Als dat lukt, zou dat een pres tatie van formaat zijn. van de politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12