Italië na 9 jaar zonder president Napolitano 66 De vorige, 10 BUITENLAND 'Samen de paus beschermen' De tachtig miljoen katholieken in Filipijnen hebben 20 jaar moeten wachten op komst van hun kerkleider. MANILLA - Kerkklokken in het he le land zullen vandaag luiden als paus Franciscus aankomt in 'het bastion van het christelijk geloof in Azië', zoals het land zichzelf trots noemt. Politie en leger staan paraat, winkeliers hangen grote spandoeken op om 'Papa Francis co' te verwelkomen en verkopers van speciaal ontworpen T-shirts doen uitstekende zaken. Twintig jaar lang hebben de tach tig miljoen katholieken van het Aziatische eilandenrijk moeten wachten op een bezoek van hun kerkleider. Veel inwoners van Manilla kun nen zich nog herinneren hoe Jo hannes Paulus II bij het laatste pausbezoek in 1995 voorging in zijn grootste mis ooit. Ongeveer vijf miljoen gelovigen waren bij het spektakel, dat nog al tijd geldt als een van de grootste mensenmassa's in de wereldge schiedenis. Hoeveel van de ongeveer tachtig miljoen rooms-katholiek gedoop te Filipino's aanstaande zondag de afsluitende mis in Manilla gaan bezoeken weet niemand, maar de pers verwacht dat het er best wel eens meer kunnen wor den dan de mensenmassa van twintig jaar terug. En niet alleen de zondagse mis in Manilla wordt een grote pu bliekstrekker. Zaterdag vliegt de kerkvorst naar de stad Tacloban, die eind 2013 werd getroffen door de zware orkaan Haiyan. Francis cus wil daar de slachtoffers van de natuurramp een hart onder de riem steken, meer dan zesdui zend mensen uit de streek verlo ren hun leven toen de storm over raasde. Rond de kathedraal in de oude stad van Manilla is de boel flink opgelapt voor het bezoek. Candy Ferazol (34) loopt er in een shirt met maar vier letters: 'Pope'. „Ik ben een fan van deze paus. De vo rige, Benedictus XVI, was mij te zwaar, Franciscus staat dichter bij ons Filipino's", vertelt de boek houdster. Ze hoopt dat hij vooral een hoop volle boodschap brengt voor haar vele arme landgenoten. De laatste jaren was er controverse in de Fili pijnen. Ondanks zware druk van de kerk werd een wet aangeno men die geboortebeperking breed beschikbaar stelt. Een goede zaak, vindt de vaste kerkgangster Can dy. „Ik ben blij dat we zelf kun nen kiezen. Deze paus zal het daar ook mee eens zijn. Met goe de geboortebeperking zijn er na tuurlijk ook minder wezen en minder armoede." Candy wil de grote mis zondag ab soluut niet missen. En ze is niet de enige die naar het bezoek uit- Benedictus XVI, was mij te zwaar, Franciscus staat dichter bij ons Bijna 40.000 agenten en soldaten zijn in touw om de veiligheid van Franciscus te garanderen tijdens zijn bezoek. President Aquino riep zijn landgenoten zelfs op ge zamenlijk de paus te beschermen: „Laten we als eenheid samenwer ken om ervoor te zorgen dat paus Franciscus' bezoek plechtig en vreedzaam verloopt." De zorg om de veiligheid komt niet uit de lucht vallen. In de eerste minuten van het allereerste pauselijk be zoek aan de Filipijnen in 1970, viel een als priester verklede man op de luchthaven van Manilla paus Paulus VI aan met een mes. De aanval viel mee en het bezoek ging verder volgens plan. Enkele dagen voor het bezoek van paus Johannes Paulus II in 1995 werd een islamitische terreurcel opge rold in Manilla. De terroristen wa ren van plan een zelfmoordaan slag te plegen op de paus tijdens de openluchtmis. In de hoop dat dit keer alles veilig verloopt, zijn priesters deze week bij betrokken politie-eenheden langs gegaan om hun werk te zegenen. kijkt. Zelfs de bajesklanten zitten nagelbijtend in hun cel te wach ten op de paus. De regering van president Aquino zal vandaag namelijk een nog on bekend aantal gevangenen gratie verlenen om het pausbezoek te vieren. De 89-jarige Napolitano kondigde op oudejaarsdag aan dat hij op kor te termijn zijn functie zou neer leggen omdat zijn gezondheid niet sterk genoeg was om presi dent te zijn. Geen enkele presi dent heeft die functie zo lang ver vuld. Tot een nieuwe president is gekozen, neemt Senaatsvoorzitter Pietro Grasso de functie van staatshoofd waar. Eind deze maand moet de verkiezing van Napolitano's opvolger beginnen. De president wordt gekozen door de leden van de Kamer van Afge vaardigden, de Senaat en 58 verte genwoordigers van de regio's. Bij elkaar zijn dat ruim duizend per sonen. In de eerste drie rondes is een tweederdemeerderheid ver eist, daarna is een meerderheid van de helft plus één voldoende. Er is geen tijdslimiet. In 1971 wa ren er 23 stemrondes nodig voor Giovanni Leone werd gekozen. Een president moet ten minste 50 jaar zijn. In politieke kringen wor den allerlei namen genoemd, zo als de oud-premiers Romano Pro di en Mario Monti, minister Pier Carlo Padoan, oud-burgemeester Walter Veltroni van Rome en rechter Sergio Mattarella van het Constitutioneel Gerechtshof. Pre sident Mario Draghi van de Euro pese Centrale Bank heeft laten we ten geen belangstelling voor het presidentschap te hebben. Van de ruim duizend mensen die hun stem kunnen uitbrengen, beho ren er ongeveer 450 tot de Demo cratische Partij van premier Mat- teo Renzi. De president heeft niet alleen een ceremoniële rol. Hij kan een pre mier benoemen en het parlement ontbinden. Napolitano ontsloeg in 2011 premier Silvo Berlusconi op het hoogtepunt van de finan ciële crisis. In 2013 stemde Napoli tano er met tegenzin mee in dat hij een tweede termijn als presi dent zou beginnen. Er werd druk op hem uitgeoefend om aan te blijven omdat er een patstelling was in het parlement over de ver kiezing van een nieuwe presi dent. Warm welkom voor paus Paus Franciscus laat een duif los tijdens zijn bezoek, gisteren, aan Sri Lanka, foto L'Osservatore Romano door onze correspondent Wouter van Cleef Candy Ferazol door onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse president Giorgio Napolitano is gisteroch tend formeel afgetreden. Hij heeft zijn ontslagbrief ondertekend en zal na bijna negen jaar het Quiri naal, het presidentieel paleis, verla ten. Napolitano groet het publiek bij zijn vertrek, foto Evren Atalay/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10