Alleen software zit JSF nog dwars f 219 6 BINNENLAND GRAN5" De boer op in Tirol! Kerken hebben steeds minder geld. Vooral jongere gelovigen geven niet zomaar meer thuis. Tijd voor een nieuw verdienmodel? pharosreizen Opnieuw asbest verspreid bij brand Tweehonderd families in Wateringen mochten giste ren hun huis niet verlaten. Bij een brand in een loods was asbest vrijgekomen en verspreid in het dorp. De burgemeester kondigde een noodverordening af, totdat de straten zijn schoonge maakt. 36 bewoners zijn geë vacueerd geweest. Het is de tweede keer in korte tijd dat asbest bij een brand voor problemen zorgt. In decem ber was dat in Roermond het geval. De asbest waaide gisteren zo ver, dat ook in Den Haag vier straten ver vuild raakten. Jongens verdacht van brand scholen Vier jongens (14,15,15 en 16 jaar) zijn gisteren aangehou den omdat ze op oudjaars dag vuurwerk hebben afge stoken in de buurt van twee basisscholen in Uden. Die twee scholen werden later door brand volledig ver woest. De jongens worden ervan verdacht dat ze met vuurwerk een ruit van de school hebben vernield. Ze zitten vast en worden ver hoord. Of de jongens ook verantwoordelijk zijn voor de brand moet onderzoek nog uitwijzen. Het staat nog niet officieel vast dat de brand is ontstaan door vuur werk, zei de politie gisteren. Chip tegen diefstal kentekenplaat Een chip als middel tegen diefstal van je kenteken plaat. Daar wordt volgens minister Ivo Opstelten (Vei ligheid Justitie) momen teel over gesproken. Maar er is nog geen besluit, want er zijn voor- en nadelen, zei hij gisteren in de Tweede Ka mer. Zo'n chip is duur en er moet op Europees niveau naar worden gekeken. Vol gens het CDA worden veel automobilisten beboet voor overtredingen die ze niet hebben begaan. Opstelten vindt dat 'ernstig', komt nog met een brief erover en hij zegt al 'de nodige maatrege len' te hebben genomen. 'Zorgboerderij goed voor dementen' Mensen met dementie kun nen door een dagbesteding op een zorgboerderij beter bij de samenleving betrok ken blijven. Dat blijkt uit on derzoek van het RIVM. Volgens het rijksinstituut sti muleert een goede dagbeste ding de maatschappelijke participatie van dementen. Zorgboerderijen hebben als toegevoegde waarde dat mensen met dementie het gevoel hebben vrijwilligers- of betaald werk uit te voe ren. Dat geeft een beter ge voel van eigenwaarde en het idee een zinvolle bijdrage te leveren aan de samenleving. UTRECHT - Vijf kerkgenootschap pen maken vandaag bekend hoe veel ze vorig jaar tijdens de jaar lijkse inzamelingsactie bij elkaar hebben gekregen. De verwach ting is dat ook in 2014 de dalende trend zich heeft voortgezet. En dat is slecht nieuws voor de kerkgemeenschappen, die miljoe nen euro's nodig hebben om de verwarming op te kunnen stoken, het levensonderhoud van de do minee of pastoor te betalen of missionaire projecten te financie ren. Veel traditionele kerken teren nog op de oude manier van geld inzamelen: met collectes en vrij willige inkomensafhankelijke bij dragen schrapen ze de nodige middelen bij elkaar. Maar moeten kerken eigenlijk nog wel zo leu nen op die financiële bijdragen van hun leden? „Kerken zullen, als ze dat niet al doen, in ieder ge val moeten leren zo kosteneffi ciënt mogelijk te denken", zegt hoogleraar economie en theologie Johan Graafland van de Universi teit van Tilburg. „Is dat gebouw echt nog wel nodig? Moeten predi kanten nog wel voltijds worden aangenomen?" Op zondagen prediken voor een groep van 25 mensen is niet lan ger houdbaar, beaamt ook Johan nes van den Akker, initiatiefne mer van het Kleiklooster i.o., een christelijke kloostergemeenschap in de Bijlmer. „In de Bijbel geeft apostel Paulus een mooi voor beeld. Hij reisde rond om het evangelie te verkondigen en ver diende tegelijkertijd zijn geld als tentenmaker", zegt hij. Misschien moet het wel helemaal anders. Een nieuw geluid is er fei telijk al. Overal in het land zijn de laatste tijd hippe kerken verrezen, die honderden mensen naar hun diensten weten te trekken met hun evangelische boodschap en investeringen in geluid en zaalop- bouw. Jong en Vrij, Doorbrekers en City Life Church in Den Haag zijn er voorbeelden van. Ook pop-upkerken - kleinschalige ini tiatieven van gelovigen die ergens afspreken en het zondagochtendri tueel op hun eigen manier bele ven - duiken her en der op en doen het goed. 2010 2011 2012 2013 2014 schoeid dan de traditionele ker ken", constateert blogger en inter- netevangelist Wouter van der Toorn uit Doetinchem. „Ze heb ben geen eigen gebouw of men sen in dienst en hebben alleen al daarom minder kosten. Gelovigen die zich aansluiten, maken een be wuste keuze. Het is minder van zelfsprekend, samen draag je dat wat het is en daarom ben je eer der geneigd geld te geven." De geïnstitutionaliseerde kerk zou daar nog wel wat van kunnen le ren. Maar er zijn legio andere mogelijk heden om de gelovigen terug de kerk in te lokken, denkt Johan Roeland, docent media en religie aan de Vrije Universiteit Amster dam. Hij is pas begonnen aan een onderzoek naar nieuwe mogelijk heden voor kerkgebouwen. „Zo biedt de Kloosterkerk in Den Haag spirituele cursussen aan. In Noord-Duitsland is een kerk be gonnen met een gemeenschaps- tuin. Het mooie is dat kerk zich er theologisch aan kunnen verbin den: de tuin heeft een lange tradi tie in kerkgemeenschappen en straalt aardse spiritualiteit uit. Te gelijkertijd brengt het de mensen uit het dorp bij elkaar." Luitenant-generaal Bogdan was gisteren in Nederland om de Tweede Kamer bij te praten over de JSF (officieel Lockheed Martin F35). Even daarvoor sprak hij met journalisten over de 'uitdagingen' de komende tijd. „De F35 heeft een tragisch verleden, met veel ups en downs. Het is een groot en gecompliceerd project. Maar we zitten op het juiste pad." De lijst met problemen is nog lang: de helm werkt niet goed, het boord- kanon evenmin, de prijs is te hoog. „Er zijn veel misverstanden over de F35. Eind 2017, begin 2018 zal het toestel werken, inclusief het boordkanon dus. We werken nu nog aan software-aanpassingen. Als mensen dat nu al tot misluk king dopen, vind ik dat vroeg. De helm wordt ook verbeterd." En dan de prijs. „De betaalbaarheid is altijd een ri sico. Ik zeg steeds: als wij het bes te vliegtuig ter wereld bouwen, maar niemand kan hem betalen, hebben we er niet veel aan. We hebben de afgelopen tijd heel scherp naar de kosten gekeken. De prijs daalt: eerder met ruim 4 procent, deze productieserie nog eens met 3,6 procent. We ver wachten dat de trend doorzet en we uiteindelijk uitkomen op 80 a 85 miljoen dollar per stuk." Maar de problemen met software zijn de wereld nog niet uit. „Software is altijd tricky. De F35 heeft veel systemen, zoals radar, camera's, infraroodsensoren. Die maken samen een 'foto' van de omgeving. Die moet dan binnen komen bij de piloot. Deze zomer werkt dat systeem. We willen daarna dat de vlieger ook zulke in formatie krijgt van andere vlieg tuigen en satellieten. Verder is het computersysteem met onder- houdsinformatie nog te traag, en het is nu zo groot als een boeken kast. Dat moet mobiel worden, zo dat monteurs het als koffer kun nen dragen." Fokker sleept nu een grote opdracht binnen voor de productie van onder delen. Wat ligt er in het verschiet? „Nederlandse bedrijven hebben nu voor 1 miljard euro omzet over gehouden aan productie van de toestellen. We denken dat de Ne derlandse luchtvaartindustrie in totaal voor 27 miljard euro aan op drachten kan binnenslepen, over een periode van vijftig jaar." Kinderen 3-daag$& Mor& lnc-|vSiV& WATERINGEN UDEN DEN HAAG DEN HAAG Kerk kan nog wat leren van hippe gelovigen door Lilian Dominicus „Ze zijn op een andere leest ge- INKOMSTEN KERKBALANS x miljoen eun 194,8 194 0 JSJ.Li.8L5. protestantse kerk 60,7 58,4 5^8 53,7 rooms-katholieke kerk infographic DPd bron: Kerkbalans éAé AUTOVAKANTIES VAN ANWB „anuub door Niels Klaassen DEN HAAG - Het Pentagon is opti mistisch over de Joint Strike Figh ter: eind 2017 vliegt, schiet en draait het paradepaardje in de lucht dan eindelijk zoals het hoort. Dat zegt de hoogste baas van het JSF-programma, de Amerikaan Christopher Bogdan. Eén pro bleem: de software is nog niet klaar. Geniet van het boerenleven in de Oostenrijkse buitenlucht op basis van more indusive-verzorging! Tijdens deze boerderijvakantie worden uw kinderen échte boe renknechten op de boerderij van de familie Höpperger. Helpen ze met het verzorgen van de dieren en zien ze hoe groenten groeien? Brengt u ook een bezoek aan de Tiroler hoofdstad Innsbruck en maakt u een wandeling door het prachtige landschap? Neemt u een duik in de Rossausee? Uw verblijf U logeert in boerderijhotel Hotel Stangl in het schilderachtige dorpje Thaur. Er is o.a. een eetzaal, stube, kinderboerderijtje en wellness met sauna, stoombad en whirlpool. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoek- code 77203 of ga naar een van de reis bureaus van VakantieXperts. W euro p.p. zoek boekcode 77203 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijt 7x driegangenmenu gezonde namiddagsnacks drankjes bij diner (bier, wijn, limonade en water) huisgemaakt vruchtensap 2x per week themabuffetavond boerenprogramma met o.a. dieren voeden en koeien melken gebruik wellness (17-19u) Periode 26/04-23/05 24/05-11/07 12/07-15/03 16/03-26/09 27/09-02/11 8 dagen 219 259 299 259 219 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-), toeristenbelasting (lokaal tarief) en bijdrage Calamiteiten fonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6