Ruzie over Recron wil geen appartementen en Inzet schapen Damse trekkershutten bij mini-campings Vaart is te kostbaar Woningcorporaties in zee met sociale werkbedrijven 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Jonge gezinnen zoeken het voor het eerst sinds tien jaar weer meer in de provincie. Bevolkingskrimp versnelt na 2020. MIDDELBURG - Voor het eerst in tien jaar tijd hebben zich meer jonge gezinnen in Zeeland geves tigd dan er zijn vertrokken. Of de ze trendbreuk zich over een lange re periode doorzet, is sterk afhan kelijk van investeringen in het aanbod van hoger onderwijs en cultuur, stelt Dick van der Wouw van het Zeeuwse onderzoeksinsti tuut Scoop. Zeeland heeft volgens hem veel te winnen met het binnenhalen van 35-plussers met kinderen. Jonge gezinnen geven over het alge meen een groot deel van hun in komen in de regio uit. Van der Wouw heeft geen duide lijke verklaring voor de trend breuk. Tot 2005 was Zeeland bij de doelgroep vooral in trek door de relatief goedkope woningen en veilige woonomgeving. De afgelo pen tien jaar werden juist geken merkt door een uittocht van jon ge gezinnen naar stedelijkere ge bieden. Omdat ook jongeren al sinds jaar en dag de provincie massaal verlaten voor studie, neemt de vergrijzing mede daar door in hoog tempo toe. Landelijk is die ontwikkeling nergens an ders zo groot. Om de trendbreuk om te buigen in een structurele ontwikkeling, zou de provincie meer moeten in zetten op versterking van het ho ger onderwijs en culturele voor zieningen. „De stedelijke aantrek kelijkheid moet worden ver groot", verwijst Van der Wouw naar eerdere studies. Gedeputeerde Staten maakten gis- Investeringen in hoger onderwijs nodig om trendbreuk vast te houden teren de nieuwe bevolkingsprog nose bekend. Die blijft uitgaan van 'een stabiele tot licht dalende bevolkingsomvang tot 2020'. Na dat jaar zal de krimp versnellen, is de verwachting, door een snel op lopend sterfteoverschot. De prog nose is dat de bevolking van Zee land de komende vijftien jaar met 10.000 inwoners daalt. Het aantal huishoudens neemt tot 2026 nog met zo'n 5.700 toe. Meer wonin gen zijn daarom nodig. Daling van het aantal huishou dens doet zich binnen tien jaar vooral voor in de Zeeuws-Vlaam- se gemeenten en op Schou- wen-Duiveland. In overig Zee land zet die trend zich naar ver wachting pas rond 2030 of later in. De groei zit vooral in het type 'alleenstaande ouders huishou dens'. De overeenkomst waarin dit is ge regeld, is gisteren in Heinkens- zand getekend. Woningcorpora ties en sociale werkbedrijven slaan er meerdere vliegen mee in één klap. De corporaties zijn dank zij de samenwerking tien procent minder kwijt aan groenonder houd. Sociale werkvoorzieningen die door bezuinigingen onder druk staan, kunnen heel goed een langjarige opdrachtgever gebrui ken. Volgens Jeroen van der Zee, be- drijfsmanager groen bij de De thon in Terneuzen, leidt de sa menwerking niet tot oneerlijke concurrentie met hoveniersbedrij ven. „Wij werken al jaren markt conform. Ook wij moeten onze broek op houden." De werkbedrij ven maken op basis van het con tract individuele afspraken per corporatie. Dat Zeeuwse woningcorporaties samen optrekken, is niet uniek. Zeven van de acht besloten eer der al tot de gezamenlijke inkoop en installatie van zonnepanelen. Boven de Westerschelde zijn al honderden panelen geplaatst. In Zeeuws-Vlaanderen doet Clavis mee. Naar verwachting zullen in de loop van dit jaar Clavis-huur- ders in Terneuzen en Sluiskil een aanbod krijgen om zonnepanelen te plaatsen. En toch eisten de nabestaanden van Arjaan gisteravond tijdens een hoorzitting van Rijdende Rechter Frank Visser genoegdoe ning van directeur Arjaan - 'jawel, we zijn naamgenoten'- de Ridder van het gelijknamige uitvaartcen trum in Terneuzen. De emoties liepen tijdens de zitting in de ach terzaal van horeca-etablissement Dallinga in Sluiskil, waar anders biljartcoryfeeën de keu kruisen, De Recron - belangenvereniging van recreatieondernemers - rea geert op plannen uit het ontwerp voor een herziening van het be stemmingsplan buitengebied. Sluis wil de mogelijkheden voor recreatie in het buitengebied ver ruimen. Zo kunnen mini-cam pings onder voorwaarden hun aanbod uitbreiden met apparte menten en trekkershutten. Geen goed plan, vindt het Recron-be- stuur. Dat wijst er op dat er nu al sprake is van 'overcapaciteit': de bestaande recreatiebedrijven zijn bijna nooit allemaal vol. De Re cron wijst erop dat in de gemeen telijke recreatievisie dit probleem juist wordt onderkend en geke ken wordt hoe het aantal over- nachtingsplekken verminderd en meer gevarieerd kan worden. Nu worden die mogelijkheden weer verruimd, constateert Recron, 'en dat nota bene voor ondernemers wier corebusiness niet de (ver- blijfs)recreatie is'. Ondernemers in het buitengebied zouden zich moeten richten op dagrecreatie en horeca, vindt het bestuur. Daaraan is immers wél een tekort in West-Zeeuws-Vlaanderen. „Op meer van hetzelfde zit de markt niet te wachten." De Recron springt daarnaast in de bres voor het voortbestaan van de term 'landschapscamping'. De briefschrijvers vinden dat juist wél een goed voorbeeld van pro ductdifferentiatie. De Sluise ge meenteraad stelt later, na bestude ring van alle zienswijzen, de defi nitieve versie van het plan vast. De provincie West-Vlaanderen heeft de knop omgedraaid. Het be heer van de oevers van de Damse Vaart door schapen mag een idyl lisch beeld geven, maar het is ook duur. „In vergelijking met ecolo gisch maaibeheer kost begrazing door schapen dubbel zo veel", meldt het dagelijks bestuur van West-Vlaanderen. De kosten zijn niet de enige re den om de schapen in de ban te doen. De grazers zorgden volgens het provinciebestuur ook regelma tig voor onveilige situaties. Ze lie pen wandelaars en fietsers in de weg. Geprobeerd is dit ondervan gen door de begrazing in de zo mer te staken en het gras dan te maaien, maar desondanks bleven er klachten komen. Schapen verliezen alom aan popu lariteit. Nederland telde in 2000 nog 1,3 miljoen schapen tegen één miljoen in 2014. De uitbraak van mond- en klauwzeer in 2001 is daar debet aan en ook is de ooipre mie afgeschaft, waarmee boeren in slechte tijden waren verzekerd van een inkomen. plots doorbroken Trend door Marcel Modde Dick van der Wouw, Scoop door Wout Bareman Medewerkers van Dethon Groen aan de slag op de Markt in Hulst, archieffoto Peter Nicolai HEINKENSZAND - De acht Zeeuwse woningcorporaties en de vier socia le werkbedrijven in Zeeland heb ben de handen ineengeslagen. De sociale werkbedrijven gaan het groenonderhoud voor de corpora ties doen. SLUISKIL - Beide partijen waren het er helemaal over eens. Het af scheid van de overleden Arjaan van de Velde, die in zorgcentrum Mo lenhof in Zaamslag graag een bil jartje speelde, was goed geregeld. Alles erop en eraan, helemaal niets op aan te merken. door Martijn de Koning NIEUWVLIET - Trekkershutten en ap partementen horen niet thuis op mini-campings in het buitengebied. De gemeente Sluis moet zulke ont wikkelingen dan ook niet toestaan. Dat schrijft de Recron Zeeuws- Vlaanderen in een brief aan de Slui- se gemeenteraad. DAMME - Het was een mooi ge zicht, maar het is voorbij: de scha pen verdwijnen van de oevers van de Damse Vaart, het kanaal tussen Sluis en Brugge. door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68