Dorpsraad Cadzand: hebben wij wel nut? Visserij blijft mogelijk op Vlakte van de Raan Leergeld dreigt steun in te trekken Bibliotheken doen mee aan vluchtelingen in gemeente Sluis aan Voorleesdagen 28 ZEEUWS-VLAANDEREN HULST IN 2015 DÉ REYNAERTSTAD Hulst is in 2015 niet alleen tijdens carnaval Vossenstad. Aan Reynaert is het hele jaar niet te ontkomen. De brief van voorzitter Jan Voer man is keurig geformuleerd, maar de frustratie is tussen de regels door te lezen. Voerman somt een reeks voorbeelden op van zaken die de dorpsraad al lang - soms ja ren - aan de orde stelt, maar waar op nauwelijks antwoorden ko men: de inrichting van het Zwin gebouw als dorpshuis, de slechte staat van de Prinsestraat, de ver keerssituatie bij het nieuwe vakan tiepark, de illegale verplaatsing door een ondernemer van de brie venbus. „Nu gaat het me nog niet eens om de inhoud van de ant woorden, want je kan natuurlijk niet steeds je zin krijgen", licht Voerman de brief mondeling toe. Rijkswaterstaat publiceerde giste ren het ontwerp-beheerplan voor het 175 vierkante kilometer grote, vrij ondiepe zeegebied. Het plan is erop gericht een betere bescher ming te bieden aan bruinvissen, grijze zeehonden, gewone zeehon den en drie vissoorten (zeeprik, ri- vierprik en fint). Vrijwel alle activiteiten die sinds jaar en dag op de Vlakte van de Raan plaatsvinden, mogen ge woon doorgaan, zonder dat daar voor een (extra) vergunning no dig is. Dit geldt onder meer voor watersport, sportvisserij, oefenin- „Maar dat we géén antwoord krij gen, dat stoort ons enorm." Klap op de vuurpijl was de dorps raadbijeenkomst van een paar maanden geleden. Wethouder Al- bert de Bruijn vertegenwoordigde daar het college. „Maar hij kon op bijna geen enkele vraag antwoord geven, zelfs niet op vragen die al eerder aan de orde geweest waren of door ons vooraf waren inge diend", geeft Voerman aan. De voorzitter wijst erop dat ook de geloofwaardigheid van de dorpsraad in het geding is. „Inwo ners van het dorp komen naar ons toe met vragen en klachten, maar zien niets gebeuren." Het zorgt voor motivatieproblemen bij de dorpsraadbestuurders. „We steken er allemaal vrijwillig tijd in, zijn er met de beste bedoelin gen mee bezig. Als je dan niets te rugkrijgt, kun je net zo goed stop pen. Dan kan de gemeente sowie so beter maar de dorpsraden op heffen." De brief van de dorpsraad is ge richt aan B en W, maar ook aan de Sluise gemeenteraad gestuurd. Die praat er vanavond over. gen door reddingsdiensten en be roepsscheepvaart. Ook de visserij met staande netten worden onder voorwaarden vrijgesteld van ver gunningplicht. Alle andere vormen van visserij, schelpenwinning en evenemen ten met power- en speedboats zijn wel vergunningplichtig. Vis serij met wekkerkettingen wordt per 1 januari 2016 verboden, als er tenminste alternatieven zijn. Puls- korvisserij, visserij met elektrisch vistuig, wordt genoemd. Vier stukjes van het gebied (ruim 21 hectare) wordt overigens al een tijdje niet bevist om te zien welke effecten dit heeft. Het ontwerp- beheerplan ligt tot en met 23 fe bruari ter inzage, dan kan er ook op worden gereageerd. Woensdag 21 januari is in het Arsenaalthea ter in Vlissingen een inloopbijeen komst, van 16.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. HULST - Geen van drieën zou in zijn uppie een heel jaar Reynaert willen spelen. Maar bij toerbeurt kruipen Henk Janssen, Frank Ivens en Wilfried Vlassenrood r - f graag in de huid van de slimme vos. De drie toneelspelers van Camere van Rethorica De Transfiguratie zijn door de gemeente gevraagd zo'n dozijn keer als Reynaert de Vos op te draven, omdat Hulst in 2015 voorzitter is van Het Land van Reynaert, een orgaan waarin naast Hulst elf Vlaamse gemeen ten samenwerken. Vlassenrood, Ivens en Janssen ho pen binnen een jaar 'een herken bare' Reynaert neer te zetten. Dat betekent niet dat het optreden van de vos voorspelbaar zal zijn. Janssen: „Reynaert reageert op de omstandigheden. Je weet nooit van tevoren hoe zijn staart er bij hangt." Overigens mag Reynaert niet irritant worden. „Niet, help daar heb je 'm weer. Maar... leuk dat Reynaert er weer is." Het bestuur van Stichting Leer geld, dat kinderen uit arme gezin nen ondersteunt bij het betalen van onder meer contributie van sportclubs en schoolreisjes, schrijft dat in een brief aan de Sluise gemeenteraad. Leergeld wijst erop dat het aantal arme gezinnen, en daarmee de aanvragen bij de stichting, steeds verder stijgt. Nu Leergeld onlangs werd geconfronteerd met een uit gebreide hulpvraag van vluchte lingen die in de gemeente Sluis wonen, dwingt dat de stichting om keuzes te maken, schrijft het bestuur. En dus overweegt ze nu We moeten vaker nee verkopen of de bijdrage naar beneden bijstellen om gezinnen die korter dan drie jaar in Nederland wonen, uit te sluiten van hulp, 'ondanks het feit dat dit geheel indruist tegen ons uitgangspunt'. Leergeld wijst er fijntjes op dat de gemeente Terneuzen wél finan ciële steun geeft. Over het feit dat Sluis dat niet doet, kreeg Leergeld het vorig jaar al eens aan de stok met toenmalig wethouder Jan Schaalje. Die gaf toen aan dat de gemeente zélf op een soortgelijke manier financiële hulp biedt aan arme gezinnen. Leergeld wil graag in gesprek met B en W. De Sluise gemeenteraad praat vanavond over de brief. Van 21 tot 31 januari worden er voorleesactiviteiten voor jonge kinderen georganiseerd. De activi teiten zijn gericht op kinderen die zelf nog niet kunnen lezen omdat voorlezen goed is voor de taalontwikkeling, aldus de organi satie van de Voorleesdagen. Op woensdagen wordt er om 14.00 uur altijd een half uurtje voorgelezen in de bibliotheken van Hulst en Terneuzen. In het ka der van de Voorleesdagen, wordt er een boek gekozen uit de lande lijke Prentenboek TopTien. Op vrijdag 23 januari in Hulst en op 30 januari in Terneuzen wordt er om 16.00 uur voorgelezen uit het Prentenboek van het Jaar 2015. Boer Boris gaat naar zee won de ti tel en is geschreven door Ted van Lieshout en geïllustreerd door Phi lip Hopman. Ook kunnen kinde ren met hun ouders een prenten boekquiz spelen in Hulst, Oost burg en Terneuzen. Over boeken uit de Prentenboek TopTien wordt een vraag gesteld en de deelnemers ontvangen erna een prijsje. Toegang tot alle activitei ten is gratis. Reynaert hult zich dit jaar in drie gedaanten door Martijn de Koning CADZAND - Wat is nog het nut van dorpsraden als het dagelijks ge meentebestuur niet z'n best doet om met die raden te communice ren? Dat vraagt het bestuur van de dorpsraad in Cadzand zich af. Het dorpsraadbestuur schrijft de frus tratie in een brief aan B en W Sluis én de gemeenteraad van zich af. door Harmen van der Werf BRESKENS - De Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschel- de mag als beschermd natuurge bied aangewezen zijn, toch mogen de meeste activiteiten er blijven plaatsvinden. door René Hoonhorst tièM Wilfried Vlassenrood (67) Voormalig bouwkundig opzichter. Is als Reynaert schuchter en schuw begonnen op de Nieuwjaars receptie. Vindt zichzelf 'een ge moedelijk en bedachtzaam' per soon. Maar belooft de schichtig heid snel van zich af te werpen. „Ik denk dat ik in de loop van het jaar sluwer en brutaler, ja zelfs wat gemener word." Nadat Janssen zichzelf heeft geka rakteriseerd, meldt Wilfried ook 'zeer voor de vrouwtjes' te zijn. Henk Janssen (69) Oud-administratiemedewerker en klachtenbehandelaar Morres. Hoedt u als Henk Reynaert is (of Reynaert Henk). Vooral dames zijn gewaarschuwd. Want: 'als er vrou wen zijn, dan ga ik er op af. Ook mannen dienen zich te wapenen. Want Reynaert Janssen neemt 'mensen in de maling' en zet eenie der 'leugenachtig' op het verkeer de been. „Ik zal ook mezelf verras sen, want een toneelspeler weet nooit hoe zijn rol zich ontwikkelt." Frank Ivens (69) Voormalig iet-medewerker. Frank zal een actieve Reynaert zijn, die 'primair' reageert. Een vos is een sluw en onvoorspelbaar dier en als toneelspeler is improviseren Frank op het lijf geschreven. Rey naert Ivens wil af en toe dan ook verrassend en impulsief uit de hoek komen. Ivens, voorzitter van Camere van Rhetorica De Transfiguratie, hoopt dat de toneelvereniging dit jaar ook reclame voor zichzelf maakt. door Martijn de Koning OOSTBURC - Stichting Leergeld Zeeuws-Vlaanderen dreigt vluchte lingen die korter dan drie jaar in de gemeente Sluis wonen, niet langer te ondersteunen. Volgens de stich ting is het budget, onder meer doordat de gemeente niet bij draagt, ontoereikend. Bestuur Stichting Leergeld TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaamse bibli otheken besteden volgende week uitgebreid aandacht aan de Natio nale Voorleesdagen 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66