Meeste vormen van visserij blijven mogelijk op Vlakte van de Raan Valpartijen door oliespoor Yerseke 30 BEVELANDEN en THOLEN Cursus snoeien van fruitbomen Wethouder Vogelaar belooft raad snel duidelijkheid te geven over kosten en inhoud servicepunten bibliotheken. KRUININGEN - Reimerswaal ste vent af op één centrale biblio theek in Kruiningen. Wethouder Izak Vogelaar (WD) beloofde de gemeenteraad gisteravond wel extra aandacht te schenken aan de inrichting van de 'servicepun ten' die ter compensatie in de vier andere grotere kernen komen. Voorafgaand aan de Opinieraad over het nieuwe bibliotheekbe leid maakten de dorpsraad van Krabbendijke en actievoerders uit Yerseke hun zorgen kenbaar over deze servicepunten. De inspre kers denken dat vooral gezinnen met jonge kinderen niet goed be diend worden met een hoekje in een zorgcentrum waar zo'n 200 a 250 boeken staan. Vogelaar zei dat hij wil monitoren of dit aantal voldoende is. Ook gaat hij met Bibliotheek Ooster- schelde in gesprek over een alter natief voor de bezoekjes die schoolklassen nu nog geregeld brengen aan de bibliotheken. De keuze voor Kruiningen als cen trale vestigingsplaats lijkt een ge lopen race. Alleen de Christenu nie vindt Yerseke een betere loca tie. Hans Rottier van de SGP zei dat zijn fractie 'gezwicht' was voor de keuze voor Kruiningen. Rottier was wel kritisch over het feit dat het college in zijn ogen on voldoende heeft onderzocht wat de mogelijkheden zijn om zonder Bibliotheek Oosterschelde verder te gaan, te meer omdat de SGP vindt dat er juist meer moet wor den ingezet op uitlenen van boe ken in plaats van het aanbieden van educatieve activiteiten. Ook Leefbaar Reimerswaal kraak te harde noten over dit samenwer kingsverband. Met name het gege ven dat de helft van het budget wordt uitgegeven aan overhead kosten is voor deze partij onver teerbaar. Raadslid Nico van der Hoest denkt dat er reële alternatie ven zijn waarbij de huidige filia len wel open kunnen blijven. Kees Verburg van de PvdA vond het voorstel 'te prematuur'. Hij vond dat een aantal bedragen te veel op indicaties was gebaseerd in plaats van op harde cijfers. Zo hekelde hij onder meer het feit dat er nog geen afspraken ge maakt zijn met Ter Weel over de kosten voor de servicepunten. Andries Jumelet (CU) die vanwe ge de in zijn ogen zwakke finan ciële onderbouwing letterlijk de rode kaart trok voor het college, deelde die opvatting en wilde net als Verburg de besluitvorming uit stellen tot februari. Daar voelde Vogelaar niets voor. Volgens hem moet het tempo in het proces blij ven onder meer omdat de btw voor de noodzakelijke verbou wing voor de vestiging van de cen trale bibliotheek mogelijk in de nabije toekomst omhoog gaat. De raad neemt over twee weken een definitief besluit over het bi bliotheekdossier waar al zo'n vijf jaar over wordt gesproken. KAPELLE - Vanaf half januari tot en met half maart verzorgt het Fruit teeltmuseum in Kapelle een korte cursus snoeien van laagstamfruit bomen en klein fruit. Tijdens de cursus wordt het snoeien van vele soorten fruitbo men, van appels, peren tot bra men en frambozen in praktijk en theorie uitgelegd. Aan de orde ko men onder meer het tijdstip van snoeien, de wijze van snoeien, de reactie van de fruitboom op de snoei, en de opbrengst. De cursus bestaat uit theorieavonden en praktijkdagen. Bergen op Zoom Goes Middelburg' Stationsstraat 8 Langevorststraat 56 Lange Delft 1 Lange Delft 37 t 0164 796000 t 0113 214530 t 0118 613047 t 0118 650666 Rijkswaterstaat publiceerde giste ren het ontwerp-beheerplan voor het 175 vierkante kilometer grote, vrij ondiepe zeegebied. Het plan is erop gericht een bete re bescherming te bieden aan bruinvissen, grijze zeehonden, ge wone zeehonden en drie vissoor ten (zeeprik, rivierprik en fint). Vrijwel alle activiteiten die sinds jaar en dag op de Vlakte van de Raan plaatsvinden, mogen ge woon doorgaan, zonder dat daar voor een (extra) vergunning no dig is. Dit geldt onder meer voor water sport, sportvisserij, oefeningen door reddingsdiensten en beroeps scheepvaart. Ook de visserij met staande netten wordt onder voor waarden vrijgesteld van vergun ningplicht. Alle andere vormen van visserij, schelpenwinning en evenemen ten met power- en speedboats zijn wel vergunningplichtig. Vis serij met wekkerkettingen wordt per 1 januari 2016 verboden, als er tenminste alternatieven zijn. Puls- korvisserij, visserij met elektrisch vistuig, wordt in dit verband ge noemd. Vier stukjes van de Vlakte van de Raan (in totaal ruim 21 hectare) worden overigens al een tijdje niet bevist om te zien welke effec ten dit heeft. Een aantal mensen raakte licht ge wond. Eén vrouw die op de Marij- kelaan onderuit ging is met de ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Zodra duidelijk was dat het olie spoor over de hele route lag, sloot de brandweer alle zijwegen af en strooide de gemeente de weg met zand. Onduidelijk is waar de olie van daan kwam. Mogelijk komt het uit een hydraulisch systeem van een vrachtwagen of ander voer tuig. Door de regen is de olie ver volgens over het hele wegdek ver spreid en glibberig geworden. De gemeente Reimerswaal heeft in overleg met de provincie Zee land (wegbeheerder van de Mo lendijk) Stukton ingeschakeld. Dit bedrijf liet een speciale vracht wagen komen die het wegdek twee keer heeft ingezeept en met heet water schoongemaakt. Om dat deze wagen in Werkendam ge stationeerd was en het reinigen een tijdrovende klus is, duurde het tot in de avonduren voordat de olie was verwijderd en het ver keer weer kon doorrijden. Shirts Pullovers McGregor twee stuks c 49,- pullover O 03£ normaal -€ 99,90 nu vanaf 49,90 bosmenshop.nl P§/bosmenshop /bosmenshop mini-bieb onder de loep Inhoud door Joeri Wisse 5 Reimerswaal wil de vijf huidige biblio theekvestigingen sluiten. In Kruinin gen komt een grote centrale vesti ging, de andere vier grotere kernen krijgen een servicepunt bij Ter Weel Aanmelden kan via: info@fruitteeltmu- seum.nl of 0113-344904. Voor meer informatie: www.fruitteeltmuseum.nl. door Harmen van der Werf BRESKENS - De Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschel- de mag als beschermd natuurge bied aangewezen zijn, toch mogen de meeste activiteiten er blijven plaatsvinden. Het ontwerpbeheerplan ligt tot en met 23 februari ter inzage, dan kan er ook op worden gereageerd. Woensdag 21 januari is in het Arse naaltheater in Vlissingen een inloopbij eenkomst, van 16.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. door Joeri Wisse YERSEKE - De doorgaande route door Yerseke (Langeville-Marijke- laan-Molenweg-Damstraat) is giste ren uren afgesloten geweest van wege een oliespoor dat de wegen spekglad had gemaakt. Het spoor werd rond drie uur 's middags op gemerkt toen meerdere fietsers en bromfietsers ten val kwamen. De brandweer van Yerseke had de handen vol aan het afsluiten van wegen en het regelen van het verkeer, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64