De mooiste rondreizen Korting op alle reizen! IN HET NIEUWS 5 Een uitgebreid cv doet wonderen in Duitsland, een net pak ook Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697, Een Limburgse gedeputeerde wil dat werklozen ook over de grens solliciteren. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. 679 699 749 729 859 979 1279 WOENSDAG 14 JANUARI 2015 MAASTRICHT - De Limburgse WD- gedeputeerde Twan Beurskens wil Nederlandse werklozen ver plichten ook in het buitenland te solliciteren. „Het is van de gekke dat mensen alleen in Nederland solliciteren, terwijl ze misschien op een kilometer van de grens wo nen en dat daar een goede baan beschikbaar is." Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, zegt zijn collega in Over ijssel, voormalig CD A-Kamerlid Eddy van Hijum. „Wij proberen ook de letterlijke grens op de ar beidsmarkt te slechten. Maar dan moeten wij er wel voor zorgen dat die werknemer niet de verlie zer is. Zo raak je bijvoorbeeld je recht op hypotheekrente-aftrek kwijt, wanneer je in het buiten land een baan accepteert. Dat soort zaken moet wel in een belas tingverdrag geregeld worden", zegt hij. Verder stelt hij dat diplo ma's ook erkend moeten worden en dat nog meer hindernissen op sociaal gebied moeten worden ge slecht. „Want het lijkt zo eenvou dig, maar dat is het niet." Niemand is op dit moment ver plicht om een baan in het buiten land te zoeken, terwijl iemand die werkloos is een passende baan moet accepteren binnen een straat van honderd kilometer van zijn woonplaats. „Dat werkt dus in pakweg Utrecht, maar niet wanneer je in bijvoorbeeld Venlo woont", zegt Beurskens. „De plicht om werk te vinden houdt op bij de landsgrens. Ook als er voor iemand een passende baan is een kilometer over de grens." Dat vindt hij maar gek. Volgens Beurskens kunnen de werklozen in Limburg hun kans op een baan fors vergroten, als ze ook in België en Duitsland gaan zoeken. Beurskens: „Het UWV kan ie mand verplichten te solliciteren bij de veiling van Venlo, maar als je weet dat er een paar kilometer verderop in Duitsland nog een vei ling ligt waar misschien ook ba nen zijn, dan is het gek dat daar niet naar wordt gekeken. In Noordrijn-Westfalen is behoefte aan veel gekwalificeerd personeel, dat bij ons op de bank zit." Inderdaad kan een Nederlandse werkloze niet gedwongen worden in het buitenland te solliciteren, beaamt een woordvoerder van het UWV. Iedereen heeft sollicitatie plicht, maar de WW is gekoppeld aan het Nederlandse sociale stel sel. „Dat laat onverlet dat er nu al veel Nederlanders die in de grens streek wonen op zoek gaan naar een baan in het buitenland. Maar dat is op basis van vrijwilligheid." Wel zijn er, in samenwerking met de UWV's in België en Duitsland, regelmatig projecten. In Limburg is enige tijd geleden een project gestart om mensen uit de kinder opvang, waarop in Nederland be zuinigd wordt, te plaatsen in Duitsland. De arbeidsmarktregio West-Brabant/Zeeland probeert basisschoolleerkrachten aan werk te helpen in België. Ook in de arbeidsmarktregio Em- men (10 kilometer van de grens) wordt al veel naar Duitsland geke ken. „We hebben programma's voor werklozen die belangstelling hebben voor een baan in Duits land", legt Geert van der Wal van het UWV in Emmen uit. „We le ren ze om hun Lebenslauf (cv, red.) te maken. Die ziet er anders uit dan in Nederland." Vanuit het werkbedrijf in Emmen gaat binnenkort een bus met werklozen langs bij drie Duitse bedrijven, die regelmatig op zoek zijn naar personeel. Daar, net over de grens in Drenthe, ligt de werk loosheid op 3 procent terwijl die in Emmen en omstreken boven de 10 procent ligt. Van der Wal: „We hebben ook een project in de zorg. In de Duit se grensregio zijn 250 vacatures voor niveau 4 of hoger. Ik zal blij zijn als we daar twintig gekwalifi ceerde mensen voor hebben in on ze bakken." Wie in Duitsland sollici teert, krijgt te maken met stevige cultuurver schillen. „Schrijf alles op in je cv. In Nederland zijn we gewend aan een cv van pakweg een A4'tje, maar in Duits land willen ze heel veel van je weten. Diploma's, ervaringen, activiteiten buiten het werk: en van alles willen ze graag een bewijs of getuigschrift zien", legt Geert van der Wal van het UWV in Em men uit. Ook belangrijk: zelfs wanneer je als productie medewerker solliciteert, is het van belang een net pak aan te trekken. Nog een tip: „Nederlandse werkgevers zien graag dat de sollicitant initia tief neemt, veel uit zich zelf vertelt. In Duitsland reageer je op vragen." Venetië Florence Istrië Dalmatische kust Het zuiden van Marokko Highlights Spanje Portugal Imposant Israël Schilderachtig Andalusië 10 dagen v.a. 15 dagen v.a. Vilnius naar St. Petersburg Iberisch Schiereiland kras.nl/kortingsdagen Tot 100 korting p.p. Grens is nog vaak een echte hindernis bij vinden van werk door Wilko Voordouw I foto Gl Topsteden en pittoreske dorpen. Met o.a. Pisa, Lucca, Cinque Terre, Verona en Montecatini Terme. Het beste van Noord- Italië en Toscane ✓Verlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,2 HETil Zie: Kras.nl/38306 KlU Het mooiste van twee landen met Madrid, Salamanca, natuurpark Extremadura, Lissabon en méér. Laatste plaatsen maart Steden, dorpen, kust en ongerepte natuur Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38730 10 dagen v.a. Prachtige rondreis door het geliefde Kroatië. Met Pula, Opatija, Krk, Split, Dubrovnik, de Plitvice meren, Poreg en méér. Incl. ontbijten diner Ontdek alle highlights Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38517 Prachtige rondreis met o.a. Nazareth, Tiberias, Jeruzalem, Massada, de Dode Zee en Tel Aviv. ✓Vroegboekkorting ✓Twee dagen Jeruzalem Drijven op de Dode Zee Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38722 10 dagen v.a. 8 dagen v.a. Kasbahs, woestijnen oases. Met Merzouga, de Dadèsvallei, Ouarzazate en Aït Ben Haddou. Laatste plaatsen 5 mrt. Incl. landrovertocht ✓Vele maaltijden Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/38791 Combinatie van vrije dagen en excursies naar Malaga, Gibraltar, Sevilla, Marbella, Granada, Nerja en méér. Incl. entree Alhambra 4-sterren charmehotel met zwembad Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/38904 O.a. Vilnius, Rundale, Riga, Sigulda, Tallinn en twee volle dagen in St. Petersburg. Met rondleiding Hermitage Het beste van de Baltische Staten Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/38879 10 dagen v.a. Lissabon, Coimbra, Porto, Madrid, Barcelona, Valencia, Granada, Sevilla, Sintra en meer. Incl. entree Alhambra Met 16 diners Echt alle hoogtepunten Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/38804 21 dagen v.a. Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotel, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden ook aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Venetië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5