Geslaagde proef met Ondernemingsdossier Pontes Pieter Zeeman wil Kees Visser en Perry cultuurprofielschool worden Berkhout in prijzen 28 SCHOUWEN-DUIVELAND CONTRACT GROENONDERHOUD Medewerkers sociale werkbedrijven komende jaren verzekerd van werk, en voordelen voor corporaties. Wat gaat veranderen voor de huurders Keuringscertificaten en dergelijke kunnen via dat dossier met één druk op de knop naar de juiste in stantie worden verzonden, schetst Wout van Brouwershaven van de gemeente Schouwen-Dui- veland. „Het grote voordeel is dat je als ondernemer een aantal rou tinematige zaken op deze manier veel makkelijker kunt regelen." Twee jaar geleden startte de ge meente Schouwen-Duiveland sa men met brancheorganisatie Re- cron een pilotproject. Drie Schou- wen-Duivelandse recreatie- en ho recaondernemers stapten in. Het idee voor het - landelijk op poten gezette - Ondernemingsdossier komt oorspronkelijk uit de koker van brancheorganisatie NRK voor de Rubber- en Kunststofindustrie en de horecabranche. Daar heeft ook de recreatiesector zich bij aan gesloten. „Horeca en recreatie zijn voor ons natuurlijk heel interes sante sectoren", licht Van Brou wershaven de betrokkenheid van de gemeente bij de pilot toe. De proef is goed bevallen, blikt Van Brouwershaven terug. Door de beveiliging is het systeem nog wel wat ingewikkeld, maar dat moet met feedback van gebrui kers worden verbeterd. Via het Ondernemingsdossier kunnen on dernemers hun (digitale) gege vens vanaf één plek naar de ge wenste instanties sturen. Voor de gemeente heeft dit als voordeel dat veel vanachter het bureau kan worden controleerd en bedrijven alleen nog maar steeksproefge- wijs hoeven te worden bezocht. ZELDZAAM HEINKENSZAND - De vier Zeeuwse sociale werkbedrijven verzorgen vanaf deze maand het groenonder houd voor de acht Zeeuwse wo ningcorporaties. Deze samenwerking levert de cor poraties een besparing op van tien procent en de pakweg vijf honderd medewerkers van de groenbedrijven van de vier socia le werkbedrijven zijn de komen de vier jaar verzekerd van werk. „We praten al heel lang over het opstellen van één contract tussen de corporaties en de werkbedrij ven. Dat is nu gelukt. Bijzonder, omdat het voor de werkbedrijven spannende tijden zijn", zei direc teur Peter Bevers van R&B Wo nen gisteren tijdens de onderteke ning van de overeenkomst in Heinkenszand. Dat gebeurde door de werkbedrijven de Zuidhoek, Dethon, de Betho en Orionis Wal cheren, en ZuidwestSamen, de sa menwerking van Zeeuwse wo ningcorporaties. Met deze samenwerking kiezen de corporaties voor een goed en maatschappelijk verantwoord on derhoud van hun groenvoorzie ning. „We kregen signalen uit de politiek dat de corporaties de so ciale werkbedrijven niet mogen vergeten." De werkbedrijven moe ten door de participatiewet nieu we manieren bedenken om het hoofd boven water te houden. Door de nieuwe wet stopt de in stroom van nieuwe medewerkers met een afstand tot de arbeids markt. „Er is ons dus veel aan gele gen werkgelegenheid te behou den en te creëren. Het afgesloten contract is een goed middel", zegt ]os Rijk, directeur van De Zuid hoek. Volgens directeur Jeroen van der Zee van Dethon betekent de samenwerking geen oneerlijke concurrentie met de reguliere ho veniersbedrijven. „Wij werken al jaren marktconform en zitten on ze collega's dus niet buitenpropor tioneel in de weg. Ook wij moe ten onze broek op houden." De werkbedrijven maken op basis van het contract individuele af spraken per corporatie. Zeeuwse woningcorporaties werken samen in 'ZuidwestSamen' om kosten voordeel te behalen. Een recent succes is de gezamenlijke inkoop en installatie van zonnepanelen door zeven Zeeuwse woningcor poraties. Een gezamenlijk verzeke ringspakket levert een besparing op van dertig procent. Door de be sparingen gaan volgens Bevers de woonlasten voor huurders om laag. „De samenwerking levert ons schaalvoordelen op", aldus Marco van der Wel van Woon- burg. Huurders van de Zeeuwse wo ningcorporaties kunnen voor klachten over groenonderhoud en zwerfvuil voortaan terecht bij één loket. Dat is bij het sociale werkbedrijf dat in het werkge bied van een corporatie actiefis. De tijd van ontelbare telefoontjes is dus voorbij. De corporaties belo ven dat klachten hierdoor veel sneller worden opgelost. Het groenonderhoud door de werkbedrijven heeft betrekking op het openbare groen dat in be zit is van de corporaties. Tevens kunnen Verenigingen van Eigena ren van appartementencom plexen contracten afsluiten met de werkbedrijven. Tevens zorgen de bedrijven voor het onderhoud van plekken waar huizen zijn ge sloopt. SERVICECONTRACT Dethon werkt al met servicecon tracten voor het tuinonderhoud van particulieren zonder groene vingers of die er gewoon geen zin of tijd voor hebben. Dat staat nog niet in het 'groencontract' maar de corporaties bekijken de komen de tijd of een dergelijk servicecon tract ook voor de huurders moge lijk gaat worden. Dat kan verwaar lozing voorkomen. Volgens rector Sjef Lommen moe ten technasium en kunst en cul tuur gelijkwaardiger richtingen worden. „Nu kiest de meerder heid op de havo/vwo nog voor technasium. Door extra aandacht aan de kunstvakken te geven, den ken wij dat de spreiding fifty-fif- ty wordt", legt Lommen uit. Ver der moeten de kunst en cultuur vakken prominenter worden in het eindexamenpakket. Door de vakken meer aan bod te laten ko men, hoopt de school het predi caat 'cultuurprofielschool' te krij gen. Daar is een positief advies van de Vereniging Cultuurprofiel- scholen voor nodig. Zo'n titel zorgt voor extra bekendheid. „Het predicaat staat deels garant voor goed onderwijs, dat is nooit nega tief', aldus de rector. Verder gaat de school het onder wijs op de mavo passender ma ken bij de leerlingen. „Op de ma vo zitten veel verschillende leer lingen; sommigen willen de stap naar de havo maken en hebben meer theorie nodig. Terwijl er ook leerlingen zijn die juist rich ting het mbo willen en praktisch onderwijs nodig hebben. Wij wil len zorgen dat iedere leerling het onderwijs krijgt dat hij of zij no dig heeft. Uiteindelijk moet het onderwijs gericht zijn op waar de leerling naartoe wil", legt Lom men uit. Toekomstige brugklassers en hun ouders kunnen woensdag 21 ja nuari kennismaken met de school en de plannen voor de komende jaren tijdens een opendag die om 13.30 uur en om 19.00 uur gehou den wordt. Het Gouden Koksmes was voor Lars Drost en Arie Wijnhard van restaurant Ciel Bleu in Amster dam. De derde prijs ging naar leer meester Rick Gresnigt en leerling Dennis Steenbergen van Restau rant De Hoefslag in Bosch en Duin. De door Koksgilde Neder land georganiseerde wedstrijd vond plaats tijdens de Horecava in Amsterdam RAI. De opdracht bestond uit het a la minute berei den van een amuse en een drie gangenmenu voor zes personen op basis van verse seizoensingre diënten. Creativiteit van de koks staat centraal. Deelnemers doen voorafgaand aan de wedstrijd boodschappen voor hun menu in een kas vol seizoensingrediënten. Daar hebben de tweetallen het mee te doen. Het thema was Dut ch Cuisine en er werd onder meer op smaak maar ook op pre sentatie en bereiding gelet. Bij Kees is gevestigd aan de Lam mermarkt. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Na een succesvolle proef met het Ondernemingsdos sier roept de gemeente Schou- wen-Duiveland meer recreatie- en horecaondernemers op om dit sys teem te gaan gebruiken. Toepas sing zorgt voor een flinke vermin dering van de administratieve las tendruk voor zowel ondernemer als gemeente. www.ondernemingsdossier.nl. Corporaties versterken de werkbedrijven door Frank van Cooten NEELTJE JANS - „We dachten: even lekker uitwaaien", zegt Irene van Oord, op vakantie in Burgh-Haamstede. „Toen zagen we een vin liggen in het zand op het strand bij Neeltje Jans. We zijn gaan graven om te kijken wat het was en toen bleek het een Maanvis te zijn. Het was nog een hele klus om de vis uit te graven." Maanvissen zijn zeldzaam in de Noordzee. Ze horen thuis in subtropi sche wateren en verdwalen soms. Omdat ze niet goed kunnen zwemmen in ondiep water spoelen ze bij storm nog wel eens aan. Deze maanvis is onge veer 75 centimeter groot, foto Irene van Oord KLACHTEN WELK GROEN door Remi Mesu ZIERIKZEE - De Pontes Pieter Zee man in Zierikzee wil het predicaat cultuurprofielschool halen. Daar naast wil de school op de mavo het onderwijs beter laten aansluiten bij de ambitie van leerlingen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Kees Visser en Perry Berkhout van restaurant Bij Kees in Zierikzee zijn gisteren tweede ge worden bij het Nationaal Kam pioenschap Leermeester-Leerling 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50