De Korenbeurs bron van liefde en huwelijken Nieuwe raadkaart Geitenleren wambuis uit de 16e eeuw is verrassend compleet BUITEN 7 Op de Raadkaart van 7 januari is massaal gereageerd. Rinus de Moor uit Retranchement schrijft: „Een inkoppertje. Als ge boren Noord-Bevelander (Wissenkerke) is de foto van de Kaaistraat en de Hervormde kerk in Kortgene een bekend beeld. In bij zonder hotel De Korenbeurs - midden op de foto -, uitgebaat door familie De Regt, le veren voor mij vele herinneringen op. In de vijftiger jaren was het hier elke zaterdag avond dansen. De bijna gehele oudere jeugd van Noord-Beveland was hier dan te vinden. En niet alleen uit de streek, maar ook van de 'overkant', dus uit Zuid-Beve land, waren ze in grote getale aanwezig. Al vroeg in de avond kwamen ze met de pont naar Kortgene om met de laatste volgeladen boot, zo omstreeks twaalf uur, weer huis waarts te keren. Diverse trouwpartijen zijn hier dan zeker uit voortgevloeid, ook zowel tussen 'Noord en Zuid'." De Korenbeurs was een ware bron van jeugdliefdes en huwelijken. Sjaak den Her der uit Middelburg reed vijftig jaar geleden met zijn Solex en met zijn meisje achterop vanuit Middelburg naar De Korenbeurs. Ook J. Traas uit Heinkenszand ging er vroe ger dansen en vond daar zijn vrouw. Inmid dels zijn ze 45 jaar gehuwd. Leen Noordhoek uit Zierikzee is in het kerk je op de achtergrond in 1947 gedoopt. Over De Korenbeurs schrijft hij dat halverwege de jaren zestig Kees Jonker uit Goes de zaak heeft overgenomen en hij het dansen bij kaarslicht heeft opgezet voor de zaterdaga vonden tot wel twee uur 's nachts. Noord- hoek: „Dat was zeer uitdagend voor de Beve- landse jeugd en overige eilanden. Daar zijn vele jeugdliefdes ontstaan." Kees Fraanje herinnert zich nog goed de ge weldige dansavonden met de toen in Zee land vermaarde band The New Black and White: „We hebben daar destijds als jon gens van een jaar of 19 veel plezier gehad." Een bijzondere vondst in de collectie van het Zeeuws Archeologisch Depot van de SCEZ in Middelburg is een wambuis, vervaardigd uit geitenleer. Dit kledingstuk is in 1992 aangetroffen aan de Kousteensedijk in Middelburg, in de bouw put voor de parkeerkelder en het huidige belastingkantoor. Een bijzondere locatie om archeologisch te onderzoeken, omdat eerder in de bouwput van de naastliggende Zeeuwse Bibliotheek een deel van de stads muur was gevonden. De stadsmuur werd ook nu weer aangetroffen, maar ook een enorme hoeveelheid stadsafval dat hier tus sen 1550 en 1574 als ophogingspakket is ge deponeerd. Deze 'berg' van circa 375 kubie ke meter afval bevatte veel aardewerkscher- ven, leer en voorwerpen van metaal. Van de circa duizend voorwerpen die geborgen konden worden, is er een aantal van uitzon derlijk belang voor de Zeeuwse archeolo- Drie van deze vondsten zijn fragmenten van wambuizen, vervaardigd uit geiten leer. Het hier afgebeelde exemplaar is vrij wel compleet. In 1992 waren er in heel Ne derland nog maar vier andere vondsten van wambuizen bekend. Velen kennen misschien nog het woord, maar wat zo'n wambuis nu precies was weet bijna niemand meer: namelijk een ge tailleerd kledingstuk, dat in de 16e eeuw werd gedragen als een soort ondervest. In Nederlandse musea worden voor zover be kend geen wambuizen getoond. Wel is het leren jasje van Hugo de Groot uit circa 1620 bewaard gebleven. In de 17e eeuw werd het wambuis verdrongen door de borstrok of boezeroen. Hieruit ontwikkelden zich be gin twintigste eeuw het moderne over hemd en het gilet. Het wambuis op de foto heeft twee voor panden en één rugpand. Ook zijn er voor- en achterschoten, en vermoedelijk korte mouwen. De schoten bedekten deels het onderlichaam. Het Middelburgse exem plaar heeft verder een sluiting over de lin kerzijde en een korte opening aan de hals. Het opvallendste aan dit wambuis is de ver siering die voor het grootste deel in een pa troon is ingesneden, gestoken en gekerfd. Tijdens het dragen ging het wambuis iets 'openstaan'. Hierdoor werd de onderkle- ding, die vaak een contrasterende kleur had, deels zichtbaar. Het gaf een fraai ef fect en dat was precies de bedoeling. Dit type wambuis behoort tot de categorie mo deartikelen die in de 16e eeuw erg populair was. Uiterst zeldzaam als bodemvondst! Tot op heden is er nog geen wambuis zo compleet als het Middelburgse aangetrof fen. Na conservering is het wambuis dan ook al geruime tijd als topvondst te bewon deren in het Zeeuws Museum in Middel burg. Omdat het niet de bedoeling is vondsten na het opgraven weer te 'begraven' in het depot, worden ze zoveel mogelijk uitge leend aan musea. Dit kunnen zowel musea in Nederland als in het buitenland zijn. Op dit moment zijn meer dan duizend voor werpen uit de collectie in bruikleen gege ven. Daarnaast is de archeologische beeldbank ontwikkeld (www.scez.nl/beeldbank- archeologie). Hierin zijn minstens 3500 voorwerpen te raadplegen, met bijbehoren de achtergrondinformatie en foto. U kunt zoeken op trefwoorden: bijvoorbeeld vuur steenvondsten uit de prehistorie; keramiek uit de Ijzertijd en de Romeinse tijd; meta len voorwerpen, organische voorwerpen, keramiek, glas uit de Middeleeuwen en de Nieuwe tijd. Henk Hendrikse depotbeheerder Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 14 JANUARI 2015 De winnaars van de Raadkaart van 7 januari zijn: Th. Koole uit Kortgene, Rinus de Moor uit Retranchement en P.C. Snoep uit Goes. heeft stilgestaan De Kaaistraat van Kortgene in de jaren zestig van de vorige eeuw. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anecdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48