Omgevingsmanager ziet Waterdunen elke week groeien BUITEN 5 Vink In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: Omge vingsmanager Alex de Smet houdt voor Water schap Scheldestromen de voortgang van Wa terdunen in de gaten. Het is stil in het grootste deel van Waterdunen. De aanhoudende re gen maakt het in aanleg zijnde na- tuur- en recreatiegebied zelfs voor met brede rupsbanden en profïelrijke ban den uitgeruste bulldozers en dumpers moeilijk toegankelijk. Bovendien mag er tij dens het stormseizoen niet aan de dijk wor den gewerkt. Maar omgevingsmanager Alex de Smet, die voor Waterschap Scheldestromen de werk zaamheden coördineert, laat graag zien wat er het afgelopen jaar al is gebeurd. Zo is Waterdunen bezuiden de Langeweg al zo goed als af. Dat de Langeweg verdwijnt zit veel Bressiaanders nog steeds niet lek ker. Zij raken de de kortste verbinding naar Groede en de rest van de kustplaatsen niet graag kwijt. De Smet wil niemand tegen het hoofd stoten, maar moet toch even kwijt dat 'die discussie is gevoerd'. „Die moeten we niet opnieuw oprakelen. De Langeweg en de Slikkenburgseweg liggen er nu alleen nog, omdat het bouwverkeer er nog profijt van heeft. Maar om Waterdu nen als natuur- en recreatiegebied tot zijn recht te laten komen, gaan die wegen er uit." Alex de Smet wijst op een enorm zandde- pot. Voor Waterdunen wordt in totaal 1,5 miljoen kubieke meter zand verzet. Voor versterking van de zeewering, het uitgra ven van geulen én voor aanleg van brede en hoge zandduinen. In een deel van die duinen verrijzen vanaf volgend jaar bijzon dere 'natuurlijke' vakantieverblijven van re creatieondernemer Molecaten. Het is overigens midden in het stormsei zoen niet overal stil in Waterdunen. Tus sen de nieuwe getij denduiker en het huidi ge gemaal bij het uitwateringskanaal wordt hard gewerkt. Aannemer Heijmans legt daar een waterloop aan die het uitwate ringskanaal verbindt met de getijdendui- ker. De vierde koker van die duiker zorgt er straks voor dat er veel meer polderwater te gelijk kan worden geloosd als dat nodig is. „De pompen in het nieuwe gemaal hebben een grotere capaciteit. Bovendien is de dia meter van de pijpen veel breder. Daardoor kan in kortere tijd meer water het gebied in of uit stromen", legt De Smet uit. Het Killetje moet misschien iets worden aangepast als er meer water tegelijk de zee in wordt gepompt. Maar dijkgraaf Toine Poppelaars beloofde al dat de karakteristie ke stenen heuvels met paalhoofden in elk geval worden gehandhaafd. Ook De Smet gaat er vanuit dat de 'vorm van het Killetje behouden blijft'. Het bedieningsgebouw van het huidige ge maal heeft geen functie meer als de getij- denduiker over een jaartje in gebruik wordt genomen. Het gebouwtje komt vrij. De Smet: „Er kan eventueel een bezoekers centrum in komen als organisaties daarin zijn geïnteresseerd. Als er geen zinvolle be stemming voor het gemaal is te vinden, wordt het waarschijnlijk afgebroken." De geulen die polderwater aanvoeren van uit de Zwartegatse Kreek zijn iets verlegd, ook al omdat de rioolwaterzuiveringsinstal latie bij Groede wordt gesloopt. WOENSDAG 14 JANUARI 2015 Koolmees foto's Chiel Jacobusse Staartmees Pimpelmees door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46