ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN HOEDEKENSKERKE In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. door Jacoline Vlaander Hij vindt het jammer dat het is gesloopt. Het stemt hem wee moedig, zegt hij. Hij voelt zich nog steeds wat ontheemd. Want hij kwam altijd graag vanuit zijn werk in Heinkens- zand hiernaartoe. Veel zwoele zomeravonden bracht hij door onder de para sols van Paviljoen De Steiger: „Dan genoot ik van het weidse uitzicht, dronk een heerlijk biertje, las de krant, ontmoette anderen." Hij vond het er niet alleen ouderwets bruin café- achtig-gezellig, met zelfs Belgische stamgas ten en toeristen, maar waardeerde dat er in de schemering geen drenzerige geluiden uit kra kerige speakers klonken: „Ik heb een hekel aan muziek op buitenterrassen; zeker in pittores ke haventjes. Je wilt immers de golfslag rond de meerpalen horen, het flapperen van een vaantje, foeragerende meeuwen." Voor het hek langs de getijhaven bij Hoede- kenskerke kijkt Ton Stapels (55) uit over de schommelende jachtjes van watersportvereni ging De Val. Hij ontdekte de haast buiten lands aandoende verstilling toen hij in septem ber 2002 vanuit Doetinchem naar Goes ver huisde: „Ik toerde regelmatig rond om de om geving te verkennen." Hij werkte als juridisch beleidsmedewerker bij de gemeente op de af deling Milieu, en hield zich onder meer inten sief bezig met de anti-hagelgenerator: „De ge meente Borsele heeft volgens het CBS de meeste hectare appels- en perenboomgaarden in Nederland. Daarom hebben we er tien ha- gelkanonnen staan. De problematiek spitste zich vooral toe op geluidsoverlast. En ook juri disch was het een uitdaging: geen landelijke normen. Maar intussen is het geregeld in de wet." Vanaf de oprichting in 2014 van de Regionale Uitvoeringsdienst Zeeland zijn alle milieu ambtenaren van de provincie en de Zeeuwse gemeenten ondergebracht in een milieudienst in Terneuzen en rijdt hij dagelijks onder de Westerschelde door, op steenworp afstand vanwaar hij altijd boven zijn krant uitkeek over het glinsterende slik, de scholeksters, langs de havenhoofden naar de schepen. „Sinds de dijkversterking is het oude wachtlo kaal van de voormalige veerboot op de plaats gekomen van Paviljoen De Steiger", wijst hij. „Er was hier ooit een stoombootdienst naar Terneuzen en Hansweert en weer terug. Van een aantal keren per week in 1838 groeide dat uit tot een heel regelmatige dienstregeling. Pas in 2972 is het vanwege hoge exploitatiekos ten en oplopende tekorten opgeheven. Het is er hier levendig aan toegegaan: reizigers die vertrokken en aankwamen; diligences rich ting Goes en andere wagendiensten voor ver voer over land." Hij wil een boek schrijven over het verdwe nen café dat vanaf het begin van de jaren vijf tig is geëxploiteerd om wachtende passagiers comfort te bieden. Inmiddels heeft hij erover gesproken met Wies Burgel, de zoon van de tweede eigenaar: „Die woonde er als kind, heeft er van alles meegemaakt en richtte later de watersportvereniging op. Indertijd heette de uitspanning 'De Schelde Oever'. Een café met een woon- en slaapkamer, geen douche V - v en nog geen terras. Op de kaart prijkten kof fie, flesjes bier, friet, ijs, uitsmijters, soep en een paar eenvoudige gerechten. Ook werden in die tijd bij een zak friet zure mossels ver kocht; dan was het handig om het puntje eraf te knippen om de azijn eruit te laten lopen. En niet te vergeten de installatie van de softijs machine in 1964: een ware happening. De eer ste dag was het ijs gratis, vertelde Wies Burgel mij." Stapels geniet van die verhalen. „Je staat hier midden in de geschiedenis", zegt hij. En al wisselde het café door de jaren heen een aan tal keren van uitbater en werd het flink gemo derniseerd, de authentieke en verstilde sfeer bleef: „Je hebt in deze provincie niet veel meer van dit soort brasserietjes, denk ik. De diversiteit verdwijnt. Als alle strandtenten en bruine kroegen loungeclubs worden, prijst Zeeland zich vanwege de eenvormige horeca wellicht uit de markt." Het uitgangspunt van zijn boek over Paviljoen De Steiger is het vele historische bronnenma teriaal dat volop beschikbaar is, aangevuld met oral history: de verhalen van mensen die het hebben gekend: „En allerlei beelden, van vroeger en later. Ikzelf heb hier tijdens de laat ste avond gefotografeerd; gasten boden ca deaus aan, treurden. Daarom wil ik dat het een uniek tijdsdocument wordt en hoop ik dat er anderen zijn die hun ervaringen en ma teriaal met mij willen delen. Ik ga een face- book-pagina openen zodat de ontwikkelingen voor iedere geïnteresseerde te volgen zijn." De vormgeving en oplage van het boek zullen voornamelijk een geldkwestie zijn, denkt hij. Of hij een crowdfundingsactie gaat starten, weet hij nog niet: „Dat vind ik eigenlijk de he dendaagse vorm van bedelen." En uiteraard zullen zijn eigen ervaringen niet ontbreken: „Zonder kleurrijke herinneringen ben je niets. Films en foto's, vriendschappen die een levenlang duren - het vormt je, maakt deel uit van je bestaan. Je kunt er telkens naar toe terug om te zien wie je bent en waar je vandaan komt." En daarom weet hij al hoe hij het eerste stuk zal schrijven. Over het beeld dat hem het meest trof, elke keer, als hij hier kwam aanrijden, en dat ook anderen zullen herkennen: „Je stijgt langs de dijk omhoog en door de bocht heen wentel je eerst voorbij de Westerschelde, dan langs de dommelende bootjes in de havenkom en vervolgens, wat omlaag in de ronding van de baai - Paviljoen De Steiger." Het deed hem telkens denken aan de vakanties in zijn jeugd, toen zijn vader nog leefde. Het huisje bij St Just, Cape Cornwall in Zuid-West Engeland, waar het oceaanwater te gen de ramen spatte: „Ook die sfeer vond ik hier, en wil ik laten terugkeren in mijn boek." Heeft u herinneringen aan Paviljoen De Steiger? Of beeldmateriaal van het café en de haven? Het trefwoord van de facebook-pagina die binnenkort verschijnt: Grandcafe Paviljoen De Steiger. Herinneringen in de steigers Ton Stapels wil een boek schrijven over Paviljoen De Steiger bij de ha ven van Hoedekenskerke. V i Herinnering aan de oude veerhaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43