Parkeerplaatsen op een vergeten kunstwerk Niet alle bezuinigingsideeën van Jeugddetentie geëist gemeente hebben het gehaald tegen 'Dauwendaelers' 28 WALCHEREN CONTRACT GROENONDERHOUD Medewerkers sociale werkbedrijven komende jaren verzekerd van werk, en voordelen voor corporaties. Wat gaat veranderen voor de huurders De twee Vlissingers Paul Sonke, oud-secretaris van de Raad voor de Cultuur Zeeland en voormalig provincievoorlichter Sjaak van der Linde ontdekten de toetake ling. Ze berichten er over in hun internetkrant De Kromme Elle boog. Het kunstwerk loopt niet heel erg in het oog - er stonden ook al tij den twee betonnen bloembakken op. Maar van enige hoogte is te zien dat het een grafisch, grillig patroon vormt over de hele breed te van de gevel van het Majoraat en de hele diepte van de stoep, in combinatie met trottoirpoëzie. In een tegel staat de tekst: Dolend vergeet het beminnen van de vergankelijkheid blind in de dood in de zinloze droom van liefde Wethouder Dick Verboom laat weten dat de gemeente Vlissin gen contact zal zoeken met de kunstenaar om te overleggen over eventueel herstel. Het werk is waarschijnlijk over het hoofd ge zien omdat het niet voorkomt in het overzicht van kunst in de pu blieke ruimte dat Leon Riekwell, voormalig coördinator van het Bu rn Beeldende Kunst in Vlissingen, opstelde. Dat overzicht behoeft aanvulling, merkt Riekwell op. Hij zorgde er destijds voor dat het werk van Merkx een plaats kreeg in de wijk Paauwenburg. Merkx is in Zeeland vooral bekend om de installatie die hij jaren boven op de Watertoren in Oost-Sou burg toonde: 'Entartete' „In die periode hoorde ik dat dit werk Loop ergens in opslag lag", zegt Riekwell. „In die periode kwa men er meer geschonken werken van kunstenaars naar Vlissingen. Het is niet in het kunstoverzicht opgenomen omdat ik het als tijde lijk beschouwde; het is straat kunst, er wordt over gelopen, ik had wel verwacht dat het metter tijd zou worden aangetast." Het staat niet in het overzicht omdat ik het als tijdelijk beschouwde HEINKENSZAND - De vier Zeeuwse sociale werkbedrijven verzorgen vanaf deze maand het groenonder houd voor de acht Zeeuwse wo ningcorporaties. Deze samenwerking levert de cor poraties een besparing op van tien procent en de pakweg vijf honderd medewerkers van de groenbedrijven van de vier socia le werkbedrijven zijn de komen de vier jaar verzekerd van werk. „We praten al heel lang over het opstellen van één contract tussen de corporaties en de werkbedrij ven. Dat is nu gelukt. Bijzonder, omdat het voor de werkbedrijven spannende tijden zijn", zei direc teur Peter Bevers van R&B Wo nen gisteren tijdens de onderteke ning van de overeenkomst in Heinkenszand. Dat gebeurde door de werkbedrijven de Zuidhoek, Dethon, de Betho en Orionis Wal cheren, en ZuidwestSamen, de sa menwerking van Zeeuwse wo ningcorporaties. Met deze samenwerking kiezen de corporaties voor een goed en maatschappelijk verantwoord on derhoud van hun groenvoorzie ning. „We kregen signalen uit de politiek dat de corporaties de so ciale werkbedrijven niet mogen vergeten." De werkbedrijven moe ten door de participatiewet nieu we manieren bedenken om het hoofd boven water te houden. Door de nieuwe wet stopt de in stroom van nieuwe medewerkers met een afstand tot de arbeids markt. „Er is ons dus veel aan gele gen werkgelegenheid te behou den en te creëren. Het afgesloten contract is een goed middel", zegt ]os Rijk, directeur van De Zuid hoek. Volgens directeur Jeroen van der Zee van Dethon betekent de samenwerking geen oneerlijke concurrentie met de reguliere ho veniersbedrijven. „Wij werken al jaren marktconform en zitten on ze collega's dus niet buitenpropor tioneel in de weg. Ook wij moe ten onze broek op houden." De werkbedrijven maken op basis van het contract individuele af spraken per corporatie. Zeeuwse woningcorporaties werken samen in 'ZuidwestSamen' om kosten voordeel te behalen. Een recent succes is de gezamenlijke inkoop en installatie van zonnepanelen door zeven Zeeuwse woningcor poraties. Een gezamenlijk verzeke ringspakket levert een besparing op van dertig procent. Door de be sparingen gaan volgens Bevers de woonlasten voor huurders om laag. „De samenwerking levert ons schaalvoordelen op", aldus Marco van der Wel van Woon- burg. Huurders van de Zeeuwse wo ningcorporaties kunnen voor klachten over groenonderhoud en zwerfvuil voortaan terecht bij één loket. Dat is bij het sociale werkbedrijf dat in het werkge bied van een corporatie actiefis. De tijd van ontelbare telefoontjes is dus voorbij. De corporaties belo ven dat klachten hierdoor veel sneller worden opgelost. Het groenonderhoud door de werkbedrijven heeft betrekking op het openbare groen dat in be zit is van de corporaties. Tevens kunnen Verenigingen van Eigena ren van appartementencom plexen contracten afsluiten met de werkbedrijven. Tevens zorgen de bedrijven voor het onderhoud van plekken waar huizen zijn ge sloopt. SERVICECONTRACT Dethon werkt al met servicecon tracten voor het tuinonderhoud van particulieren zonder groene vingers of die er gewoon geen zin of tijd voor hebben. Dat staat nog niet in het 'groencontract' maar de corporaties bekijken de komen de tijd of een dergelijk servicecon tract ook voor de huurders moge lijk gaat worden. Dat kan verwaar lozing voorkomen. Nog steeds kopen en beheren de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen, de provincie en het waterschap hun eigen voertuigen. Die gezamenlijke dienst is er niet gekomen omdat de verschillende partijen niet tot overeenstem ming konden komen. Ook een gezamenlijke juridische afdeling voor de drie Walcherse gemeenten is er niet gekomen. Vijf jaar geleden werd dat idee wel geopperd binnen de gemeen te Middelburg als mogelijkheid om te bezuinigen. Want die drie gemeenten moeten regelmatig ju risten van commerciële kantoren inhuren. Destijds was het idee dat bij het vormen van één Wal cherse juridische dienst er vol doende kwaliteit binnen gehaald kon worden om dat inhuren te be perken tot een minimum. Tegenover die ideeën die niet zijn gerealiseerd, staan tal van bezuini gingsplannen die wel zijn gelukt. Zo werkt de gemeente Middel burg wel samen met andere ge meenten op het terrein van de be lastingen. Maar de leden van de raadscommissie Algemeen Be stuur krijgen volgende week te zien welke ideeën van destijds het niet hebben gehaald en wat daar de financiële gevolgen van zijn. Want dat gezamenlijk wagen- parkbeheer zou op jaarbasis zo'n 25.000 euro aan besparingen ople veren, zo was berekend. En één ge zamenlijke juridische dienst per jaar 12.000 euro. Uit het overzicht blijkt dat het personeelsbestand met een kleine tien procent sinds 2010 is afgenomen. Dat levert een besparing op van 1,7 miljoen euro. Leden van die groep werden be gin vorig jaar aangehouden nadat een van hen op heterdaad betrapt was bij een poging tot inbraak. De zitting vond plaats achter ge sloten deuren omdat de twee jon ger dan achttien waren toen ze vo rig jaar werden aangehouden. Het tweetal zou volgens het Openbaar Ministerie (OM) lid zijn geweest van een criminele organisatie en zou zich schuldig hebben ge maakt aan inbraken. De oudste van de twee stond bovendien te recht voor heling. Tegen de oudste verdachte eiste de officier zes maanden jeugddetentie waar van drie voorwaardelijk en een werkstraf van tachtig uur. Tegen de jongere man tien maanden waarvan drie voorwaardelijk. Uit spraak 27 januari. Maandag ston den vier volwassen leden van die groep terecht. Het is nog niet be kend wanneer het proces tegen de hoofdverdachte (21) dient. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het is een kunstwerk voor de kenners. De stratenmakers die aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen een rij extra parkeer plaatsen aanlegden, waren dat vrij wel zeker niet. Die nieuwe parkeer plaatsen voor wijkcentrum Het Ma joraat doorbreken namelijk het kunstwerk 'Loop' van Jan Merkx dat daar sinds 1992 ligt. www.kunstcollectievlissingen.nl Leon Riekwell Corporaties versterken de werkbedrijven door Frank van Cooten Een grillig patroon van donkere tegels met poëzie: de straatkunst van Jan Merkx vereist een alerte blik, maar ligt er al 22 jaar. foto Lex de Meester KLACHTEN WELK GROEN door Emile Calon MIDDELBURG - Het leek een paar jaar geleden zo'n mooi bezuini gingsidee: breng alle voertuigen van de Walcherse overheden on der bij een beheerder. Dat is ech ter niet gelukt. MIDDELBURG - Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk eiste dinsdag jeugddetentie tegen twee inwo ners van Middelburg. Ze zouden behoren tot de Dauwendaele- groep, een groep jongeren die ver dacht wordt van een serie misdrij ven, waaronder meerdere inbraken in hun eigen wijk Dauwendaele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29