Hoge uitstoot Yara tijdelijk toegestaan Natte poes 66 Domburg heeft straks bijna anderhalve dag geen bus. Ik vind dat niet kunnen PZC Baby: al bijna 300 aanmeldingen 26 ZEELAND OPENBAAR VERVOER Student van mbo-school Scalda zet handtekeningenactie op om bussen te behouden. Recordaantal inzendingen voor Kerstpuzzel IJ woensdag Beste gedeputeerde me vrouw Carla Schönknecht, hebt u op school opgelet toen de meester vertelde over het ontstaan van democratie? Mis schien droomde u even weg. Lang geleden, in het oude Athe ne maakten de mensen altijd veel ruzie. Iedereen wilde Mee-beslissen maar dat kon na tuurlijk niet. Daarom besloten ze om een groep mensen te kie zen die de stad zou be-stu-ren. Die mensen werden volks-ver- tegen-woordigers genoemd. Dit noemen we demo-cra-tie. Wil dit systeem goed werken, dan is het wel noodzakelijk dat zo'n volksvertegenwoordiger weet wat er leeft, wat het volk van zaken vindt. Nu ben ik geen volksvertegen woordiger, maar ik had u ook wel kunnen vertellen dat Zee land helemaal geen behoefte heeft aan een nieuw logo. Ik had u tienduizend euro ont- werpkosten kunnen besparen. Zeeland heeft al een logo, al honderden jaren. Alle provin cies hebben een logo, gemeen ten ook. Dat heet het wa-pen. De ontwerpers wisten het ook zo verleidelijk te brengen. Zee land, teruggebracht tot de ware essentie: land en zee. Hapklaar en licht verteerbaar als wit brood zonder korstjes. En, niet onbelangrijk, in maar twee kleuren. Dus het drukwerk zou niet duur zijn. Die leeuw, die moest maar weg. We zijn niet meer die ge- zagsdragende provincie, zei u in de krant. Die leeuw straalde te veel gezag uit en dat is niet van deze tijd waarin we met 'de partners samenwerken'. Of de Zeeuwse leeuw te gezags- dragend of te autoritair is? Hebt u het over dezelfde pro vincie Zeeland als ik? De pro vincie die vijftien jaar teut over een kleine containerterminal? Dezelfde die ThermPhos een groenere toekomst had kunnen geven, was ze maar niet zo laks geweest in de handhaving? Ik geloof niet dat een te autori tair smoel Zeelands grootste probleem is. Nee, als ik de Zeeuwse leeuw zie en aan het provinciebestuur denk, zie ik geen autoritaire leeuw. Meer een halfverzopen poesje. De provincie is bereid deze over schrijding tijdelijk door de vin gers te zien, omdat Yara concrete plannen heeft aangekondigd voor de bouw van een nieuwe fabriek (ureum 8) op het terrein. Dat com plex vervangt de oude priltoren en daarmee neemt de totale stof- emissie af, redeneren Gedeputeer de Staten. Voor de extra stofeuit- stoot wordt een tijdelijke vergun ning gegeven. Die geldt alleen ge durende de bouw met een maxi mum van vier jaar, aldus gedepu teerde Ben de Reu (economie). GS komen Yara verder tegemoet door akkoord te gaan met een aparte vergunningsprocedure voor alleen het nieuwe gedeelte. Formeel moet bij een uitbreiding een vergunning voor de gehele fa briek worden aangevraagd. Deze procedure is tijdrovend en houdt vertraging in van de nieuwbouw. VLISSINGEN - „Dit kan toch niet waar zijn?", zei Stijn van Ker- vinck (19) uit Domburg tegen zijn klasgenoten, toen hij de nieuwe dienstregeling van Connexxion bestudeerde. De student juridische dienstverle ning kan na 1 maart 's avonds en op zondag geen gebruik meer ma ken van buslijn 52 (Middel- burg-Oostkapelle-Domburg) en buslijn 53 (Middelburg-Westka- pelle-Domburg). „Ik ga stage lopen in Den Haag. Op vrijdagavond kan ik straks niet meer vanaf het station Mid delburg naar Domburg reizen en als ik op zondagavond terug wil naar Den Haag kan ik ook niet met de bus naar Middelburg." Stijn is voorzitter van de studen tenraad van Scalda. „Onze verga deringen zijn altijd 's avonds in Goes. Daar kan ik straks niet meer komen met het openbaar vervoer. Domburg heeft straks van zaterdagavond tot maandag ochtend geen bus. Dat is bijna an derhalve dag. Ik vind dat niet kun nen. Je kunt wel gebruik maken van een haltetaxi, maar die moet je meer dan een uur van tevoren bellen. En ik heb heel vaak vertra ging met de trein. Ik denk niet dat zo'n taxi efficiënt werkt." Stijn is niet de enige Domburger die klachten heeft over de nieuwe dienstregeling. „Als dit doorgaat, wordt Domburg een geïsoleerd dorp", vindt Seb Aydin, eigenaar van restaurant Verdi. „Ik heb twee weekendkrachten in dienst, die straks niet meer met de bus naar huis kunnen als ze klaar zijn met werken. Ze zijn student en hebben geen auto. En medewer kers die autopech hebben, maken ook wel eens gebruik van de bus. Als de bus in Domburg 's avonds en op zondag wegvalt, dan wordt het moeilijk om aan personeel te komen." Stijn is vorige week een actie be gonnen. De facebookpagina 'Zeg NEE tegen de nieuwe Zeeuwse Dienstregeling' heeft inmiddels ruim 2500 likes. En ongeveer dui zend mensen hebben de online petitie die Stijn opzette, getekend. Samen met anderen gaat hij ook rond op scholen en in zijn eigen dorp. Zo hebben de actievoerder nog eens honderden handtekenin gen verzameld. „De klachten ko men uit heel Zeeland." Zeeuwse jongeren die in Gent stu deren balen ook van de nieuwe dienstregeling. Zij kunnen nu nog het hele jaar gebruik maken van de busdienst op zaterdag en zondag elke twee uur naar Gent rijdt. Na 1 maart rijdt deze bus al leen nog in de zomermaanden, maar dan wel elk uur. Thomas de Gaaij (22) uit Middel burg moet daardoor straks over stappen in Zelzate. „Daar moet ik dan vijftig minuten wachten op de aansluiting. En de Belgische bus die ik daarna moet nemen, doet er veel langer over." Hij is één van de 120 Zeeuwse jongeren die aan de Universiteit Gent stu deren. Thomas snapt niet waarom de dienstregeling is aangepast. „Want er maken veel studenten gebruik van. Ik zit altijd wel met tien anderen in de bus. Ik vind het vreemd dat de bus 's zomers elk uur rijdt en in de winter hele maal niet. Dat hadden ze toch veel beter kunnen spreiden?" Stijn heeft een e-mail gestuurd aan de provincie over de nieuwe dienstregeling. Hij wil de handte keningen half februari graag aan bieden aan Gedeputeerde Staten. „We willen niet alleen schreeu wen, maar ook meedenken. Ik hoop heel erg dat ik met provin ciebestuurders aan tafel mag. Ik wil ze ervan overtuigen dat dit heel belangrijk is. Laat in alle Zeeuwse dorpen in elk geval een kleine servicebus rijden. Al is het maar één keer per uur." VLISSINGEN - De Kerstpuzzel in de PZC van 24 december heeft een record aan inzendingen opgele verd. In totaal 1958 lezers namen de moeite een oplossing in te stu ren. De juiste oplossing luidt: Wanneer de macht van de liefde de liefde voor de macht overwint, zal de wereld vrede kennen. Uit alle inzendingen zijn twee winnaars getrokken. De gelukki gen zijn: P. A. Franse uit Vlissingen die een waardebon van 50 euro wint en H. Bijkerk uit Burgh-Haamstede die een waardebon van 25 euro wint. Kostuum 100% wol normaal €349, nu vanaf €139/ bosmenshop.nl E/bosmenshop /bosmenshop VLISSINGEN - Inmiddels zijn bijna 300 baby's aangemeld voor PZC Baby 2015. Zo ontstaat langzamer hand een mooi overzicht van de kinderen die vorig jaar in de pro vincie zijn geboren. Trotse ouders, grootouders, ooms, tantes en andere familieleden kunnen nog tot en met 25 januari een foto van een vorig jaar in Zee land geboren kindje inzenden. Al le foto's van de in 2014 geboren ba by's krijgen een plaatsje in de spe ciale bijlage, die op 31 januari bij deze krant verschijnt. U kunt een kindje aanmelden via pzc.nl/baby, waar ook een over zicht te zien is van de reeds aange melde kinderen. De laatste twin tig aanmeldingen staan bovenaan: daarnaast kunt u een overzicht per gemeente inzien, of gewoon op de voornaam van een kindje zoeken. Na de periode van aanmelden gaan we op zoek naar de Leukste Baby van 2014. Eerst wordt in een voorronde - van 31 januari tot en met 20 februari - de leukste baby per gemeente verkozen: per dag kunt u dan op pzc.nl/baby één keer op uw favoriet stemmen. Net h als vorig jaar krijgen mensen na het uitbrengen van hun stem een e-mail met een link waarop ze moeten klikken om hun stem te bevestigen. Alle 13 winnaars krijgen een ca deaubon van 50 euro van Le BB in Kruiningen. Zaterdag 21 februari worden de winnaars per gemeen te bekendgemaakt. In de finale - 21 tot en met 27 fe bruari - gaat het tussen deze 13 kampioenen: hierbij kan op de zelfde manier weer via de websi te worden gestemd. De winnaar of winnares wordt op 28 februari bekendgemaakt. De prijs voor de Leukste Baby van 2014 is een ca deaubon van 500 euro, te beste den bij Le BB in Kruiningen. Steeds meer klachten over nieuw busnet Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Kunstmestfabriek Ya ra in Sluiskil mag de komende vier jaar meer stof uitstoten dan vol gens de milieuvergunning is toege staan. door Cornelleke Blok en Jeffrey Kutterink Stijn van Kervinck www.le-bb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27