Groningen 'Het zijn voor ons allemaal boterhammen' Wind spelbreker bij sloop kerk almanak ^Museum Land van Axel §|trak paradepaardje ZEEUWS-VLAANDEREN WOENSDAG 14 januari 2015 25 Woningoverval Vier Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen ondertekenen binnenkort convenant voor verregaande samenwerking. 3Srf TERNEUZEN - De vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen ondertekenen op 1 maart een con venant voor 'een niet-vrijblijven- de samenwerking' binnen alle on derwij sstromingen. Van fusiebesprekingen is geen sprake, maar de vier scholen (De Rede, Zeldenrust-Steelantcollege, Zwin College en Reynaertcollege) zijn het er wel over eens dat zij met samenwerking en nieuwe on derwij sinzichten moeten inspe len op de vergrijzing en ontgroe ning in de streek. „We komen maandelijks bij elkaar om het ge wenste onderwijsaanbod in Zeeuws-Vlaanderen in beeld te brengen. Daarbij is de inhoud lei dend. De vorm waarin we het een en ander moeten gieten, komt la ter pas", laat voorzitter Anton du Pont van het College van Bestuur van De Rede in Terneuzen desge vraagd weten. „Je kunt de krimp ook gebruiken om versneld onder wijsvernieuwingen door te voe ren. Dat moet sowieso, ook omdat de maatschappij razendsnel veran dert. Het is onze taak onze scho lieren daar op voor te bereiden." Doen de scholen dat zelfstandig op de oude, vertrouwde manier, dan is dat volgens Du Pont vragen om problemen. „Als we doorgaan op de oude manier, met steeds minder leerlingen, dan gaat het mis. We moeten het samen doen, ook met het bedrijfsleven en di verse instellingen. Door bijvoor beeld vakken met elkaar te verbin den en te laten zien wat je ermee kan buiten de schoolmuren. We streven naar opleidingen op maat. Waar nu nog grote klassen van les naar les gaan, moeten straks in dividuele leerplannen leidend zijn. Over het ene vak doet een leerling misschien iets langer, ter wijl hij een ander vak op hoger ni veau aankan. Hij bewandelt zijn eigen route om een diploma te be halen." De Zeeuwse Onderwijsautoriteit, die scholen helpt toekomstbesten- dig te worden, denkt met de Zeeuws-Vlaamse scholen mee over vernieuwingen. Op vmbo- en mbo-niveau werken zij al sa men, ook met Scalda. Zo volgen de vierdejaarsleerlingen van alle scholen vanaf volgend schooljaar in een 'centrum voor toptechniek' samen technieklessen, als opmaat naar een vervolgopleiding op mbo-niveau. Dat kan betekenen dat leerlingen voor een blok les krijgen in Oostburg en de volgen de periode in Terneuzen in de schoolbanken zitten. De schoolbesturen werken ook aan een plan om een zomerschool in te richten, waarin leerlingen in de laatste weken van het school jaar worden bijgespijkerd en een kans krijgen om voor een vak als nog een voldoende te scoren. HOEK - De sloop van de Protestant se kerk in Hoek ging gisteren niet door. De harde wind maakte het onmo gelijk om de instabiele buitenmu ren van het schip van de afgebran de kerk veilig tegen de vlakte te trekken. Vandaag (woensdag) wordt een nieuwe poging onder nomen door de aannemer. De toren en voorgevel van het godshuis worden ongemoeid gela ten. De toren, waarvan de spits uitbrandde, kan tijdelijk worden afgedekt met een 'hoed'. Die kan worden betaald met giften. Heel even sloeg de schrik haar om het hart. Bij het zien van de kop bo ven dat berichtje op teletekst kreeg ze meteen visoenen van aardbevin gen, scheuren in de muren en allerlei andere ellende. Zou het dan in Zee land straks net zo gaan als in Gro ningen. 'Het Goese Lyceum wordt een gasveld' stond immers boven een bericht over de herinrichting van Goes-Oost. Hongerig naar de tails en op zoek naar geruststelling las ze het bericht van A tot Z. De voorlaatste zin bracht duidelijkheid; 'De gemeente heeft besloten het ter rein van het voormalig Goese Ly ceum te gebruiken als groenvoorzie ning.' Geen gas dus maar gras. Het scheelt maar één letter. filing Een ouder echtpaar in Yerseke is gisterochtend het slachtoffer geworden van een gewelddadige woningoverval. samen de krimp te lijf Scholen door Raymond de Frel SLUISKIL - De aanschaf van een groter droogdok halver wege 2013 betaalt zich uit voor scheepswerf De Schroef in Sluiskil. Een riviercruiseschip ligt er momenteel in. In Vlissingen-Oost, bij ATS Services, is het vaartuig in twee delen gebouwd op het land. De secties zijn één voor één met een transportkar op een drijvend ponton gereden, waarna ze naar De Schroef zijn overgevaren. Bij De Schroef worden de twee secties van het riviercrui seschip, de Emerald Dawn, aan elkaar gekoppeld, zoals be drijfsleider Huib Kuiper het noemt. Het schip past ruim schoots in het dok uit 2013, dat een lengte heeft van 162 meter. „ATS heeft er de ruimte niet voor", vertelt Kuiper, „en wij wel." Hij is er best trots op dat De Schroef 'als on derdeeltje in een heel traject' mag meedoen. In Neder land worden nog weinig schepen van begin tot eind in el kaar gezet. Casco's worden veelal gebouwd in het (verre) buitenland vanwege de lagere loonkosten, waarna de af bouw weer wel in Nederland plaatsvindt. ATS in Vlissin gen-Oost heeft in het geval van de Emerald Dawn het 'rechttoe rechtaan-werk' gedaan, De Schroef doet specia listisch laswerk om de secties te koppelen en de afbouw gebeurt in het Brabantse Heusden. Volgende week gaat het 135 meter lange schip daarheen. Kuiper verwacht de ze zomer nog twee van deze orders. „Het zijn allemaal bo terhammen, niet meer dan dat, maar we zijn al blij met een boterham." foto Adri van de Wege Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26