Stempel 'jihadverdachte' leidt tot geïsoleerd leven Kamer loopt op eieren bij zoeken naar reactie op aanslagen Parijs corendon IN HET NIEUWS 11 „Het houdt hem natuurlijk bezig. Als je nu 'Syrië-ganger' zegt denkt iedereen alleen maar aan aanslagen, oranje overalls en ont hoofdingen. Terwijl mijn cliënt zegt dat hij in 2013, toen hij opge pakt werd, helemaal niet naar Sy rië wilde en al helemaal niet om daar te vechten", aldus Landerloo. „De gebeurtenissen van de afgelo pen tijd maken het er voor hem niet makkelijker op om een ander beeld te schetsen." De 22-jarige Arnhemmer B. staat net als plaatsgenoot Mohamed el A. (27) vandaag en morgen in Arn hem terecht in wat wel het eerste grote jihadproces buiten de Rand stad genoemd wordt. Hakim wordt ook gelinkt aan een actief netwerk van Syriëgangers en ji- hadsympathisanten in de regio Arnhem, tegen wie nog een apart strafrechtelijk onderzoek loopt. In augustus 2013, toen niemand nog van Islamitische Staat ge hoord had, werden B. en El A. op gepakt in Duitsland. Hun auto's volgepakt met telefoons, cash, sur- vivalkleding en 'combat-beno- digdheden'. Bij Mohamed zijn ook gegevensdragers met 'jihadis- tische propaganda' aangetroffen. Het duo wordt ervan verdacht via Italië en Turkije naar Syrië te heb ben willen afreizen om zich daar aan te sluiten bij de terroristische groepering Jahbat al-Nusra. Het Openbaar Ministerie legt beide Arnhemmers inmiddels ook ten laste dat ze zouden hebben willen samenspannen met Mohameds broer Abdelkarim el A., de in Sy rië verblijvende Arnhemmer die De zaak tegen B. en El A. wordt het eerste grote jihadproces buiten de Randstad genoemd Bij het jongerenwerk en op zijn opleiding willen ze Hakim B. hangende zijn rechtszaken niet zien in een YouTube-filmpje uit sep tember 2014 opriep tot 'een stevi ge daad tegen Nederland'. „Dat ze elkaar kennen door familieban den met deze man in Syrië, wil helemaal niet zeggen dat ze het zelfde wilden doen. Alles wordt inmiddels over één kam gescho ren", zegt de advocaat. Zowel Hakim als Mohamed lopen sinds februari vorig jaar onder voorwaarden vrij rond. Beiden dragen een enkelband en moeten zich op gezette tijden bij de reclas sering melden. Hakim B. leidt sinds hij het stempel 'terreurver dachte' draagt vooral een geïso leerd bestaan, aldus Landerloo. Een zorgelijke ontwikkeling, vindt ze. „Hij wil kickboksen, maar dat kan niet vanwege zijn enkelband. Bij het jongerenwerk en op zijn opleiding willen ze hem hangende zijn rechtszaken ook niet zien. En met zijn familie heeft hij ook geen contact meer sinds hij weet dat zijn moeder de politie heeft getipt over zijn ver meende Syrië-reis. De enige door wie ze met open armen worden ontvangen, zijn de jongens uit hun oude netwerk en de moskee. Dat lijkt mij juist niet de bedoe ling van de aanpak van justitie." Tegelijkertijd wil men de indruk wegnemen dat alleen Wilders de situatie op waarde weet te schat ten. Het regent inmiddels dan ook suggesties voor de aanpak van moslimterrorisme, variërend van betere bewapening van agen ten tot meer geld voor de gehei me diensten. Het kabinet geeft nog altijd niet thuis. De boodschap is steeds: we doen alles wat we kunnen en moeten doen. De bezuinigingen op de diensten zijn weggepoetst, het 'actieplan jihadisme' van au gustus bevat effectieve maatrege len. De uitrusting van agenten is daarbij voldoende. De fracties vinden het lastig om het kabinet te vertrouwen dat er genoeg gebeurt. Alleen het kabi net weet precies wat de dreiging inhoudt en alleen het kabinet weet welke onzichtbare maatrege len genomen worden. Als die in formatie al wordt gedeeld, dan is dat in het geniep via de commis sie Stiekem, die de geheime dien sten controleert. Daarmee mogen de fractievoorzitters in het open bare debat vervolgens niets. Dat de verkiezingen voor de deur staan, maakt het voor verschillen de partijen extra moeilijk om de juiste toon te vinden. Zo profi leert de WD zich graag op het thema veiligheid, maar moeten de liberalen nu vrezen dat de kie zer valt voor de oorlogstaal van Wilders. Het CDA gaat er nu ste vig in, maar andere partijen zijn nog niet vergeten hoe de christen democraten tijdens Balkenende IV een opvallende opstelling ko zen in discussies over de vrijheid van meningsuiting van cartoonis ten, cabaretiers en opiniemakers. Het CDA bepleitte toen terughou dendheid in de uitingen. Voor progressieve partijen als D66 en GroenLinks is de roep om betere opsporing van terroristen ingewikkeld. Als bijvoorbeeld be sloten wordt massaal reisgege- vens te verzamelen, perkt dat de privacy van burgers drastisch in. altijd DE HOOGSTE ZOMER VROECBOEK X KORTING RETOURVLUCHT TRANSFER HOTEL 3 023-75106 06 Beiek Siam Elegance All Inclusive Kusadasi Ephesia Beach Club All Inclusive irkirki Holiday Village WOENSDAG 14 JANUARI 2015 door Niki van der Naald ARNHEM - Voor ontkennende ter reurverdachten zijn het ongunstige tijden. Advocaat Francoise Lander- loo heeft het daar de afgelopen da gen uitgebreid met haar cliënt Ha- kim B. over gehad. door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Partijen in de Tweede Kamer zoeken naarstig naar de juis te toon en inhoud om te reageren op de aanslagen in Parijs. Met het verbale geweld van de PW hebben andere fracties het lastig. Niemand wil tegen Wilders aanschurken door eveneens de overtreffende trap te kiezen. Onze familie toppers Dit zijn onze Kids Co toppers voor de ultieme gezinsvakantie. De hotels hebben een perfect All Inclusive concept, speciale familiekamers en 6 dagen per week een Kids Co Vakantieclub met Nederlandssprekend entertainment-team. Aan u de keuze! Vertrek zomer 2015 Gratis (Nederlandssprekend) Kids Co Vakantieclub voor kinderen van 3-11 jaar Ideale ligging direct aan het zandstrand Spa Health Beauty center Vertrek zomer 2015 Gratis NederlandssprekendKids Co Vakantieclub voor kinderen van 3-11 jaar Familiekamers met direct toegang tot het zwembad 5 zwembaden, waarvan 1 met glijbanen Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting p.p. voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteiten fonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11