Alle terreurverdachten bij elkaar moet ronselen tegengaan AANSLAGEN PARIJS 10 IN HET NIEUWS Franse gevangenissen zijn kweekvijvers van terrorisme. Jihadisten winnen er volop zieltjes. PARIJS - Mohammed Merad schoot zijn geweer leeg op een joodse school in Toulouse. Mehdi Nemmouche pleegde een viervou dige moord in Brussel. Chérif Kouachi was een van de mannen achter de aanslag op Charlie Heb- do. En Amedy Coulibaly schoot een politieagente en vier gijze laars dood. Deze vier terroristen, die in twee jaar dertig onschuldige levens na men, hadden één ding gemeen. Allen doorliepen dezelfde leer school: de Franse gevangenis. Frankrijk sloot lange tijd de ogen voor de omstandigheden in zijn overvolle gevangenissen, door de Raad van Europa geduid als 'gren zend aan menselijke onwaardig heid'. Na de terreurdaden van vo rige week zint de regering op maatregelen om deze kweekvijver van terrorisme te dempen. In het seculiere Frankrijk was nooit plaats voor moslim-aalmoe- zeniers. Vandaag dienen niet meer dan dertig gematigde imams in de Franse gevangenis sen, te weinig voor 70.000 gedeti neerden. Dat heeft vrij baan gege ven aan jihadistische imams. Het verhaal van Chérif Kouachi, een Charlie-terrorist, is illustra tief. Hij was lange tijd een kleine crimineel. Zijn eerste ontmoeting met de radicale islam had hij in 2004, toen hij in contact kwam met een extremistische imam in zijn Parijse woonwijk. Kouachi veranderde pas echt toen hij in 2005 de stalen deuren van de gevangenis van Fleury-Méro- gis bij Parijs achter zich in het slot hoorde vallen. Drie gevange nisjaren later, toen zijn zaak ein delijk voorkwam, was hij een an der mens. Zijn advocaat, Domini que Many, herkende hem niet meer. „Mijn cliënt weigerde tij dens zijn zaak op te staan, omdat de rechter een vrouw was", zei de raadsman. „En ze vertegenwoor digde de Franse staat." In de gevangenis kwam Kouachi onder invloed van Djamel Beghal, een jihadist die was veroordeeld omdat hij in 2001 een bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Parijs. Beghal nam ook een ande re gevangene onder zijn vleugels: Amedy Coulibaly, die afgelopen vrijdag vier mensen doodschoot in een joodse winkel. Extremistische gedetineerden die jihadisme prediken vormen niet het enige probleem. Het andere is, zeggen experts, dat gedetineer den zich vrijelijk door de gevange nis kunnen bewegen. Het was Amedy Coulibaly, de 'zwarte' terrorist, die de omvang van dat probleem voor het voet licht bracht. Hij maakte tijdens zijn verblijf in de gevangenis met een verborgen camera opnames die hij later aan de Franse tv ver kocht. De documentaire, Reality Taule, schokte Frankrijk in 2008. De beelden toonden de deplorabe le staat van het gebouw, de over volle cellen, het endemische ge weld en het gemak waarmee jiha disten zieltjes konden winnen. „De gevangenis is de beste school voor criminelen", zei Coulibaly. De premier, Manuel Valls, wil een groot aantal moslim-aalmoeze niers inhuren en jihadisten van gewone criminelen scheiden. Maar dat vergt geld en tijd. „Als je alle jihadisten bij elkaar zet, loop je een groot gevaar", zei Céline Pa- risot, woordvoerder van een vak bond van magistraten. „Als er dan een ontsnapping is, heb je gelijk vijftien terroristen op straat." In het laatste geval: zeker 22 uur per dag in je cel, inspecties waar bij de gevangene helemaal naakt moet zijn en nauwelijks contact met medegevangenen. Of je pro ces thuis afwachten; met alleen een enkelband of meldplicht om te voorkomen dat je opnieuw naar Syrië afreist. Een tussenweg is er slechts in zeldzame gevallen. Justitie wil terreurverdachten per se niet tussen de 'gewone' gevan genen, uit angst voor radicalise ring van mede-gedetineerden. Er liepen eind vorig jaar in Neder land dertig strafrechterlijke onder zoeken naar terreurverdachten. Onbekend is hoeveel van die ver dachten nu vastzitten. Het gaat om ex-Syriëgangers, maar ook om verdachten in het grote Haagse ronselproces. Zij verblijven op een van de twee terreurafdelin- gen in Nederland: in de gevange nissen in Vught en Rotterdam. Het strenge regime op die afdelin gen ligt al een tijd onder vuur. De verdachten zelf voeren procedu res om overgeplaatst te worden. De hoofdverdachte in de Haagse ronselzaak Azzedine C. ging twee keer in hongerstaking om veran deringen af te dwingen. Het leid de tot marginale aanpassingen. De rechtbank in Den Haag stelde wel vraagtekens bij het opsluiten van een andere verdachte op de terreurafdeling: de pas 18-jarige Oussama C. Justititie stelde ook in zijn geval geen uitzondering te kunnen maken. Ex-Syriëganger Hicham el O. ging eind vorig jaar wel van de terreurafdeling naar de bank thuis. De rechter stelde dat hij zijn rechtszaak in vrijheid mag afwachten omdat er geen re cidivegevaar is. Deskundigen en ex-gedetineer- den betwijfelen het nut van het isoleren van terreurverdachten. Abou Ilias, een verdachte in de ronselzaak, zat enige tijd op een terreurafdeling. Hij stelde in de media dat 'je er wordt behandeld als een straathond'. „Opsluiting daar heeft een averechts effect." Onderzoekers melden eerder al dat de harde omstandigheden tot een grotere afkeer van de Neder landse samenleving kunnen lei den. Onderzoekster Tinka Veld huis van de Universiteit Gronin gen deed onderzoek naar de ter- reurafdelingen. Zij stelde tijdens enkele rechtszaken in december: „Het regime is er niet gericht op re-integratie, maar op controle op gedrag. Die twee zaken zijn met elkaar in tegenspraak." Ook vond zij geen aanwijzingen dat 'gewo ne' gevangenen erg vatbaar zou den zijn voor radicalisering. Terrorist leert Vak' in de bak door onze correspondent Cees van Zweeden Na drie jaar gevangenis was Kouachi een ander mens; hij weigerde op te staan voor de vrouwelijke rechter De binnenplaats van de gevange nis Fleury-Mérogis bij Parijs, waar Chérif Kouachi radicaliseerde. foto Charles Platiau/Reuters door Cyril Rosman Azzedine C. foto HH VUCHT/ROTTERDAM - Het is bijna al tijd alles of niets voor terreurver dachten in Nederland: óf vrijheid, óf de terreurafdeling van de gevan genis. Experts zetten vraagtekens bij het opsluiten van alle terreurverdachten op één strenge afdeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10