'OV-kaart slecht voor studenten' Creatieve duizendpoot wilde nog zo veel 1940-2015 6 IN HET NIEUWS GOUD. GRIJS EN ZILVER 1 Incl. 150 belmin/sms flncl. 500MB data GRATIS PORTABLE GSM LADER (2600 MAH) [Hele periode korting! GRATIS VANAF üTTTïïl Frans Molenaar Molenaar Award, een prijs waar mee hij jonge ontwerpers een duwtje in de rug gaf. De modelegende, die graag en veel in de bladen stond, was vol gens Teunissen de eerste Neder landse couturier met een herken bare stijl. „Heldere kleuren, sober, zwart-wit, geometrisch, Neder lands ook wel, want hij liet zich inspireren door Mondriaan en Rietveld." Vast handelsmerk: con trasterende biesjes. Mies Bouw man, Neelie Kroes, prinses Mar griet, Sylvia Tóth lieten zich door hem kleden. Maar ook Wim Kok, want Molenaar ontwierp even eens mannenpakken. Hij was een creatieve duizend poot en ontwierp niet alleen mo de, maar ook fietsen, brillen (voor Achteraf zit er een wrange symboliek in de ongelukki ge val van modeontwer per Frans Molenaar (74), vorige maand, thuis in Amsterdam. Bij de smak sleepte hij foto's met hoogtepunten uit zijn carrière in het trapgat mee en bleef hij een verdieping lager liggen tussen de glasscherven. Vrijdag overleed de Nederlandse couturier van het 'so bere minimalisme' aan zijn ver wondingen, die ernstiger waren dan tot dusver naar buiten was ge bracht. Kort voor een mijlpaal in zijn carrière, waaraan Molenaar volop werkte: zijn honderdste col lectie die komend najaar zou ver schijnen. Daarna zou hij wel zien wat hij ging doen, zei hij als naar z'n plan nen werd gevraagd. „Maar hij dacht er sowieso niet aan met pensioen te gaan", zegt José Teu nissen, lector mode aan ArtEZ in Arnhem. Zeven jaar zat zij met Molenaar in de jury van de Frans Omdat ze gratis kunnen reizen, blijven studenten vaker bij hun ouders wonen. Hun extra reistijd leidt tot slechtere cijfers, stelt Martijn Kobus, die vorige week promoveerde op een onderzoek naar onder meer dit effect. „De studentenkaart heeft veel positie ve kanten. Zo kunnen meer jonge ren erdoor studeren. De slechtere cijfers zijn echter een negatief bij effect", stelt Kobus. Een kwartier extra reistijd drukt het gemiddel de cijfer van een student met 0,1 punt. Kobus: „Voor zover bekend ben ik de eerste die dit heeft onder zocht. Ik heb dus geen vergelij kingsmateriaal." Studenten die veel reizen, zijn minder dagen op de universiteit. Als ze komen, blijven ze wel lan ger. Onder de streep zijn ze zo doende ongeveer net zoveel uren aanwezig. Toch zijn hun studieresultaten slechter. Reizende studenten be nutten hun tijd minder optimaal. Ze lopen bijvoorbeeld een docent mis omdat die net die dag niet aanwezig is en ze hebben minder de kans om nog snel even een overleg te voeren met een colle ga-student. Mogelijk speelt ook de vermoeidheid door het lange reizen een rol bij de lagere cijfers, denkt Kobus. Langer aanwezig zijn op de universiteit kan ook tot gevolg hebben dat het concentra tievermogen afneemt. Volgens Kobus zou subsidie voor gratis openbaar vervoer, zoals Ne derland en Duitsland die kennen, mogelijk efficiënter ingezet kun nen worden door bijvoorbeeld de studentenhuisvesting te verbete ren. Ook een verlaging van het col legegeld zou een nuttigere investe ring kunnen zijn dan de ov-stu- dentenkaart, denkt Kobus. „Ik roep niet dat je de studenten kaart meteen af moet schaffen. Je moet dit afwegen tegen de positie ve kanten, daar is nader onder zoek voor nodig. Ik weet bijvoor beeld ook niet of er een negatief effect is van het wonen in een stu dentenhuis. Als student ben je dan weer meer tijd kwijt aan ko ken en afwassen." Het ministerie van Onderwijs vindt het onderzoek te beperkt om er algemene conclusies aan te verbinden. Zo is het effect bij hbo- en mbo-studenten niet beke ken. Pearl), glaswerk, gordijnen, een auto, een verflijn, meubels en hij broedde zelfs op het restylen van de rollator. Alles in moderne, strakke, simpele lijnen. Als tiener volgde Molenaar een opleiding bij diverse modehuizen in Parijs, als (assistent)ontwerper bij Guy Laroche en Nina Ricci. In 1967 opende hij een eigen zaak in Nederland en sindsdien had hij geen behoefte terug te keren naar modemekka Parijs. Zoals bijna iedere couturier die wil meetellen, ontwierp ook Molenaar betaalbare kleding. Hij werd de huiscouturier van C&A. Vrouwen stonden al voor ope ningstijd voor de mantelpakjes in de rij. Bedrijfskleding ontwierp hij onder meer voor Albert Heijn en Transavia. „Hij was een van de succesvolste ontwerpers van Nederland", zegt Teunissen. Modeontwerper Jan Taminiau: „Hij gaf een gezicht aan de modegeneratie van nu." Frans Molenaar wordt donderdag in Amsterdam begraven. alle netwerken Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 0997(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Sober, zwart-wit, geometrisch. Dat waren de kenmerken van de ontwerpen van Frans Molenaar, die vrijdag overleed, foto's HH door Wilma de Cort CDA-Kamerlid Sabine Uitslag met een Molenaarhoed op Prinsjesdag. Frans Molenaar in 1960 met één van zijn gebloemde creaties. door Paul Bots AMSTERDAM - De ov-studenten- kaart heeft een negatief effect op studieresultaten. Het geld voor de kaart kan wellicht nuttiger ingezet worden, blijkt uit promotie-onder- zoek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Molenaar ontwierp de trouwjurk voor prinses Annette in 2000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6