Vrijwilligers tellen alle steenuilen in de regio 26 ZEEUWS-VLAANDEREN NACHTWINKELS Verbaandert ontkent niet dat zijn zoon, die intussen bij een andere instelling onder dak is, begelei ders verbaal heeft bedreigd. Maar zijn zoon was cliënt bij Tragel, omdat hij niet goed om kon gaan met zaken die hij niet snapt. Ver- baandert: „Als hij iets niet be grijpt, kan Jaimy heel boos wor den. Bij Tragel moesten ze hem le ren, die boosheid te kanaliseren en te controleren. Dat mislukte, vooral omdat hij geen vaste bege leiders had. Er kwamen telkens in vallers van Careflex, die niet wis ten met welke problemen mijn zoon kampte en dus ook geen idee hadden hoe ze met hem om moesten gaan." Vorig voorjaar werd Verbaandert te verstaan gegeven dat Jaimy weg moest bij Tragel, omdat hij brand had gesticht en medewerkers had bedreigd. Jaimy zit 52 dagen vast in een detentie-instelling in Lely stad, maar wordt later door de rechter vrijgesproken van brand stichting. De veroordeling voor bedreiging wil Verbaandert nu ook van tafel hebben. Hij had al de indruk dat de aanklachten destijds waren ge daan op aandrang van de Tragellei- ding, omdat een begeleidster eerst nog liet weten dat zij en Jaimy weer dikke vrienden wa ren, nadat hij zijn excuses maak te. Verbaandert is van mening dat de bedreigingen deel uitmaken van de stoornis, waarvoor Jaimy bij Tragel behandeld moest wor den. „Tragel onttrekt zich aan de zorgplicht en zet gewoon een kind, Jaimy was destijds nog 17, op straat." Advocaat Samantha van de Voor de van Qudos Advocaten Middel burg onderschrijft de woorden van Verbaandert. Zij benadrukt dat de rechter eerder vaststelde dat de bedreigingen die Jaimy uit te, hem 'nauwelijks zijn toe te re kenen'. Zij betoogt daarom mor gen voor het gerechtshof in Den Bosch dat Jaimy niets strafbaars heeft gedaan. Ze vraagt de rech ters ook getuigen op te roepen die haar betoog ondersteunen. Woordvoerder Mare Volleman van Tragel wil en mag 'in verband met de privacy niet op individue le problemen' in gaan. Stone-coördinator Alex de Smet verwacht dat de veldwerkers zo'n vierhonderd steenuilenkoppels zullen tellen. Het aantal van vier honderd paren werd vier jaar gele den geteld en De Smet heeft het idee dat de steenuilenstand in de regio stabiel is gebleven. De lande lijk steeds zeldzamer wordende steenuil voelt zich in Zeeuws- Vlaanderen redelijk senang, on der meer omdat er van oudsher veel knotwilgen staan. Die bo men bieden steenuilen bescher ming en duisternis, terwijl in de open weilanden er omheen vol doende insecten (in de zomer) en muizen en kleine vogels (in de winter) zijn te vinden. Naast knot wilgen zijn ook hoogstambomen en oude boerenschuren geliefde nestplaatsen voor steenuilen. Als de leefomgeving hen bevalt - een half open landschap - nemen Nachtwinkels in Antwerpen moeten bloeden voor de pas in gevoerde zondagopenstelling. Burgemeester Bart De We ver en zijn schepencollege stellen er paal en perk aan. de holenbroeders ook genoegen met een nestkast. „Als er genoeg ruimte is voor een eigen territo rium, blijven steenuilen liever in vertrouwde omgeving dan te ver kassen naar een nieuw leefgebied. Een onderkomen in een rustige, beschutte omgeving, droog en donker is goed", doceert De Smet. De tellers gaan vanaf eind januari begin februari 's avonds tussen 18.00 en 22.00 uur op pad, gewa pend met een cd-speler die de lok roep van een mannetje afspeelt. „Als er steenuilen in de buurt zit ten, zal het mannetje de indrin ger laten horen dat hij op ander mans territorium is beland. Zo weten we of er ergens een koppel zit." De tellers weten waar de uilen zaten tijdens drie vorige on derzoeken in 2003, 2007 en 2011. Ze inventariseren ook of op die bekende plekken nog steeds steen uilen aanwezig zijn. De telgegevens worden verza meld, waarna De Smet een rap port opstelt. Die rapportage be landt, met aanbevelingen, bij de provincie en een groot aantal na tuurbeschermingsorganisaties. Zij kunnen eventueel maatregelen ne men om bepaalde plaatsen (op nieuw) geschikt te maken als broedplaats voor steenuilen. ANTWERPEN - De pas ingevoerde koopzondagen in Antwerpen zijn een doorslaand succes. De gevol gen zijn tot in de wijde omge ving, ook in Hulst, voelbaar. Maar de middenstand moet wel bloe den voor de extra openstelling, want de nachtwinkels moeten dicht. Dat nieuwe beleid van NV-A-bur- gemeester Bart De Wever en zijn schepencollege zet kwaad bloed bij de ondernemersorganisaties. Die vinden dat de bijzondere cul tuur van die shops om zeep wordt geholpen en het imago van de metropool wordt aangetast. Ja renlang werden de nachtwinkels - er zijn er 360 - gedoogd. Er wa ren nauwelijks controles en de winkels tierden welig. Maar nu, plotseling, oordeelt het stadsbe stuur dat de winkels 'imagoverla- gend' werken. Het gaat niet alleen om winkel tjes waar drank, tabaksartikelen en pizza's kunnen worden ge kocht, maar ook om gokkantoren, seksshops, shishabars (waar een waterpijp kan worden gerookt) en internetwinkels. Sinds 2011 mag het stadsbestuur - dat werd toen gemeld in een brief aan alle ondernemers - een jaarlijks hef fing van 1500 euro per afgegeven vergunning opleggen, maar tot voor kort werd daarvan nauwe lijks werk gemaakt. Toen schepen Koen Kennis (NV-A, middenstand) in decem ber plotseling ook een startbelas ting van 6000 euro aankondigde, schrokken kleine, veelal allochto ne ondernemers zich rot. Maar Kennis stelde nuchter vast dat er in sommige delen van de stad veel te veel van die 'zaakjes' zijn en dat die een negatief effect heb ben op de bonafide winkels en de uitstraling. En daar komt de overlast en ver storing van de openbare orde nog bij. Extra politietoezicht kost extra geld en dat is voor Kennis ook een reden om het vergunning stelsel te verharden. De midden standsschepen hoopt overigens dat hij zo min mogelijk geld op haalt. Want dat betekent dat er geen nieuwe nachtzaken bijko men.... Die 6000 euro moet dus vooral worden beschouwd als een drempel om wildgroei te voorko men. Kennis geeft het ruiterlijk toe: de meeste nachtwinkels is hij liever kwijt dan rijk. Overigens hebben ook andere ste den in België een vergunningstel sel voor de winkels, die vooral in de studentensteden in een grote behoefte voorzien. In Gent, Leu ven, Dilbeek en Aalst zijn er dui delijke regels voor nachtzaken, maar een startersbelasting ken nen ze niet. In Gent bijvoorbeeld moeten nacht- en belwinkels 1500 euro per jaar aan de stad be talen. En heeft zich ergens zo'n Die bijzondere cultuur van de nachtshops wordt om zeep geholpen winkel gevestigd, dan mag er zich binnen een straal van 500 meter geen tweede vestigen. Het sche pencollege in Gent studeert nog op maatregelen tegen wildgroei van gokkantoren, zegt een woord voerder. In Dilbeek werd vorig jaar een startbelasting van 6500 euro ingesteld. Er waren op dat moment vijf nachtwinkels en er zijn er sindsdien geen meer bijge komen. De Antwerpse schepen Kennis streeft hetzelfde na. Hij heeft vooraf overleg gepleegd met de Beleidsadviesraad Detailhandel en Horeca en die ging akkoord. Maar de Unie van Zelfstandige Ondernemers (Unizo) en het Neu traal Syndicaat voor Zelfstandigen (NSZ) hebben er wél moeite mee. Want een nachtwinkel trekt na tuurlijk verkeer en daarmee moge lijk overlast, maar hoe zit het dan straks met winkels die 's nachts worden bevoorraad en met war me bakkers, die voor dag en dauw beginnen te bakken en hun zaak vroeg openen? Unizo pleit voor scherpere contro les om de rotte appels uit de mand te halen. Het NSZ noemt de keiharde belastingmaatregelen in strijd met de pogingen van het stadsbestuur om - bijvoorbeeld door de koopzondagen - meer be zoekers naar de stad te lokken. Ook het syndicaat vindt dat ieder een zich aan de regels moet hou den. Als dat gebeurt moet niets en niemand het vrije ondernemer schap hinderen. Ook het stadsbe stuur niet, dat op internet veelvul dig van 'racistische afkeer van al dat gespuis' wordt beticht. Of zo als scribent Jan Blommaert op de site De WereldMorgen.be het om schrijft: „Het is de bedoeling van dit groepje democratisch verko zen idioten deze kosmopolitische en superdiverse stad zo snel als mogelijk om te vormen tot een provinciestadje dat stevig in han den is van een blanke en relatief welvarende middenklasse." REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 13 JANUARI Cliënt daast Tragel voor Nachtwinkels gerechtshof gaan om zeep door René Hoonhorst TERNEUZEN - De 18-jarige Jaimy Be- rendsen en zijn vader Karei Ver- baandert hopen dat Jaimy binnen kort van zijn 'strafblad' af is. De rechter legde Jaimy vorig jaar twin tig uur werkstraf op, omdat hij me dewerkers van Tragel - op wier Sterre-terrein hij destijds woonde - bedreigd zou hebben. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zo'n veertig vrijwilli gers van de natuurbeschermings verenigingen De Steltkluut en 't Duumpje beginnen eind deze maand samen met Steenuilen Over leg Nederland (Stone) aan de inven tarisatie van de steenuilenstand in Zeeuws-Vlaanderen. door Wout Bareman Antwerpen Ondernemersorganisaties AXEL - De Halle, 9.30 uur: Computeren/ laptop; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koers- bal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten, aero bics, jokeren; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINCE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gym; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Volksdan sen; 12.00 uur: Keuring rijbewijs; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur; Bridge, SP Hulst; De Koren markt, 10.00 uur: Kaartjes maken;12.00 uur: Samen eten; 14.00 uur: Nieuwjaars feest bonbons maken Zoutestraat, 11.30 uur: Samen koken; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheu gentraining; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen, welfare; Rozenhof, 13.30 uur: Handwerkmiddag Rode Kruis Klooster- zande; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Sjoelen, bijeen komst Zonnebloem; 14.00 uur: Jeu de boules; 19.30 uur: EHBO; 20.30 uur: Gre goriaans koor; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwerken, soos; Porgy Bess, 20.00 uur: Lezing Joost Zwa german; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WATERLANDKERKJE - Hervormde kerk, 20.15 uur: Eindejaarsconcert Adrie Oos terling; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZAAMSLAG - Het Podium, 20.00 uur: Winterse vertellingen; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Koffiemiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64