In Zeeuws-Vlaanderen was er wél popmuziek Anouk grote publiekstrekker zesde editie festival Vestrock 66 Elanden en herten liepen ineens voor ons op een bospad. We hebben heel wat gezien Vrachtwagen kantelt in bocht 24 ZEEUWS-VLAANDEREN AUTOTOERTOCHT Twee Zeeuws-Vlaamse teams behaalden de 4e en 16e plaats bij de autotoertocht Scan Covery Trial. Vermaak in de grensstreek De confessionele regerin gen die Nederland sinds het eind van de negen tiende eeuw besturen vinden café bezoek en het daarmee gepaard gaande losbandige dansen niet kunnen. De zogenaamde Temperance So cieties doen er alles aan om alco holconsumptie te temperen, het liefst te verbieden. In heel Neder land komen er dansverboden, die ook in Zeeuws-Vlaanderen van kracht zijn. Het toeval wil, beter gezegd het is Schaalje's geluk, dat het dansverbod hier begin jaren dertig wordt opgerekt; typisch Zeeuws-Vlaams. Hij wordt met z'n swingjazztrio de cafés binnen gevraagd, om er voor d'n dans te spelen. Het levert het trio elk weekend een weekloon op en Schaalje als extraatje een eigen T-Ford. Bij de suikerwerken- en snoepwarenfabriek van Van Melle in Breskens wordt door de muzi kale 'baas Izaac' een huisorkest op gericht. De meeste Bressiaanders leren het muziekspelen van Edi Gittenberger. Met directeur Izaac en muziekleraar en violist Gitten berger als voortrekkers wordt er, in allerlei samenstellingen mu ziek gemaakt. Vooral voor de per- soneelsavonden bij Van Melle. Er zullen bij De Hoop (The Arrow Fiddlers), Philips en DOW ver schillende personeelsbandjes ont staan. 'Van popmuziek is pas sprake wanneer zich binnen het genre een aparte muziekcultuur voor jongeren aftekent', menen cul tuurwetenschappers. In Neder land gebeurt dat eigenlijk pas na 1955 met de komst van vinylpla- ten met daarop moderne Ameri kaanse muziek die men rock-'n- roll noemt. In Zeeuws-Vlaande ren daarentegen, is er vóór de Tweede Wereldoorlog wel dege lijk sprake van popmuziek. Hier is heel wat geld onder de jeugd vanwege de levendige smokkel. De Braakman ligt als vaarweg nog open en goederen worden per schip aangevoerd tot Isabella- haven en de handel over en weer tiert welig in de hele grensstreek. Jongeren verkennen de route, staan op de uitkijk, verzorgen de distributie en ontvangen daar veel geld voor. 'Het kan niet op' denken ze, want er is elke week wel weer een lading boter of sui ker voor Vlaanderen of Belgische tabak voor Nederland, waarvoor gezorgd moet worden. Boven dien wordt er in de vissersdor pen langs de Westerschelde ook een aardige cent (bij)verdiend door jonge vissers. TERNEUZEN - Jovan Dierkx, eige naar van Tidi Graphics in Terneu- zen, kijkt tevreden terug op de achtdaagse rit door Scandinavië en een plek in de top vijf. Iets meer dan zevenduizend kilome ter legde hij samen met Leendert Muller van Terneuzen Port Servi ces af. Het duo deed voor de twee de keer mee aan de Scan Covery Trial en vorig jaar behaalden ze de 34e plaats. Het team De Zeeuw en 2 werd zestiende. Hans Hirdes, manager bij Liftal en Erik Ver hoef, bedrijfsmanager bij Lagan, gingen dit jaar voor het eerst de uitdaging aan. „We zijn zeker te vreden met het resultaat en geluk kig met de rr.000 euro die we met zijn vieren hebben binnenge haald voor stichting OpKikker", zegt Verhoef. De teams kregen te horen waar ze heen moesten rijden op basis van coördinaten. In tegenstelling tot vorig jaar, ging het er nu om dat de route het kortst was en ze op voorhand moesten inschatten hoe lang ze over de rit zouden doen. „Het was een spannende en moei lijke tocht", blikt Dierkx terug. „Als je eerder of later aankwam dan geschat, gingen er punten af. We hebben op meerdere naviga tiesystemen gereden om een cal culatie te kunnen maken en per etappe gekeken of we de tijd moesten bijstellen." Ook team 2 vond het pittig. „Het was geen va kantie. We moesten hard werken, doordat we moesten rijden, navi geren en rekenen", vertelt Ver hoef. Daarnaast was een spelele ment ook nieuw. De teams moes ten foto's nemen en puzzels ma- ken. Om te voorkomen dat deelne mers geen gekke toeren uit zou den halen om op tijd te komen, werd er via een gps volgsysteem flink gecontroleerd op snelheid. „Digitale flitspalen", lacht Dierkx. Hij vond de tocht zwaarder dan vorig jaar. „We hebben ritten ge maakt van dertig uur waarbij we een nacht slaap over moesten slaan." Ook de kou eiste zijn tol. „In Finland zakte de temperatuur tot ver onder de min dertig gra den. De auto was ook bevroren aan de binnenkant, waardoor we constant binnen de ruiten moes ten krabben." De beide teams hebben naast het wedstrijdelement ook kunnen ge nieten van de mooie natuur. „We hebben over bospaadjes gereden en hebben elanden, rendieren, herten en everzwijnen voor onze koplampen gezien", vertelt Dierkx. Erik Verhoef vond het ook een er varing om niet te vergeten. „Het was zwaar, maar ook ontzettend mooi. We hebben een schitte rende route gereden. Het begint nu alweer wat te kriebelen voor volgend jaar." WAT HOUDT DE SCAN COVERY TRIAL PRECIES IN? De in Nederland en België razend populaire Anouk speelt dit jaar op zes festivals, waar Vestrock er dus een van is. Mede-organisator Mar cel Verhaar: „Hier zijn we natuur lijk hartstikke trots op. Groter dan Anouk kan niet. Er ging een heel traject aan vooraf, maar An ouk wilde graag komen. Ze liet weten Vestrock een sympathiek festival te vinden." In totaal zul len er zo'n zestig a zeventig acts in het weekend van 5, 6 en 7 juni op het podium staan. Showtek - dat al op Tomorrowland stond - sluit de vrijdag af. Verder legde de organisatie het Belgische Willow en Tout va Bien en Fatherson (Schotland) vast. De indeling van het festival is an- Vestrock Junior verhuist van vrijdag naar zondag, zodat meer kinderen naar het fes tival kunnen komen ders dan die van de vorige vijf edi ties. Verhaar: „Vestrock Junior was normaliter op vrijdag. Dat hebben we verplaatst naar zon dag. Veel kinderen konden op vrij dag niet komen, omdat ze nog op school zaten. Vorig jaar was er op zondag een 'gewone' festivaldag, maar toen waren veel mensen de dag erna vrij, omdat het Tweede Pinksterdag was. Dit jaar begint het op vrijdag, vanaf 17.00 uur." De kaartverkoop is inmiddels ge start. „Die loopt prima. Bijna alle Early Bird-tickets waren uitver kocht." door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten wij de geschiedenis van de popmu ziek in Zeeuws-Vlaanderen. Te be ginnen met de populaire muziek tot 1945. Nostalgisch vermaak in de grensstreek. IJ s van de auto krabben aan de binnenkant door Sophie Stockman The Arrow Fiddlers in 1995. Vlrnr: Lieuwe de Jong, Jo Gommers, Levien Ha melink, Martin de Jong, Jan Jonkman, Cees van der Hoofd, Ko de Ruyter. Jovan Dierkx De Scan Covery Trial bestaat sinds 2011 en vierde deze editie het vijf jarig jubileum. Dit jaar deden er 94 teams mee. Er werd gedurende de tocht ruim 7200 kilometer gereden. De rit voerde de deelnemers kris kras door Scandinavië. Het kon flink koud zijn onderweg: de temperaturen konden dalen tot min veertig graden Celsius. De deelnemers vertrokken 3 janua ri vanuit Enschede en reden 11 ja nuari over de finish. Het is geen race of rallywedstrijd maar een autotoertocht waarbij een strikte naleving van de ver keersregels belangrijk is. Inschrijven voor de editie 2016 is al mogelijk. door Bob Maes HULST - Festival Vestrock is er net als vorig jaar in geslaagd een grote publiekstrekker naar Hulst te ha len. Anouk is op zaterdag 6 juni de afsluiter van de tweede festivaldag. Kaartverkoop via www.vestrock.nl HEINKENSZAND - Rijksweg A58 is ter hoogte van de afrit van de Sloeweg bij Heinkenszand maandag urenlang gestremd geweest. Vrachtauto met veertig ton uien was gekanteld. Het eenzijdige ongeluk gebeurde rond 11.00 uur. voor een video van de ravage: zie www.pzc.nl/video foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62