Uitdijend protest Pegida splijt Duitse samenleving bli JöeSj]draMliJ UMlElii m In A 4 IN HET NIEUWS GASWINNING GRONINGEN reportage Handvol demonstranten verwoordt de boosheid van de Groningers over de gaswinning. 1299,- De 'Patriottische Europeanen te gen de Islamisering van het Avondland' hadden de betogers opgeroepen rouwlinten te dragen voor de slachtoffers van het ge weld in de Franse hoofdstad. Na dat Pegida bij eerdere betogingen de Lügenpresse (leugenachtige me dia, red.) op de korrel had geno men, verklaarden de betogers zich nu ineens solidair met de door radicale moslims vermoorde cartoonisten in Parijs. Volgens Duitse media sprak ook een man uit Utrecht, 'Ed der Hollander', voorafgaand aan de tocht door Dresden. Hij sprak al vaker bij Pegida-manifestaties. Naar schatting 20.000 mensen gingen in Dresden de straat op. Dat is meer dan ooit; vorige week waren er 18.000 deelnemers. Ook in andere steden waren Pegi- da-tochten. In Leipzig gingen 5.000 mensen de straat op. In Ber lijn viel de opkomst volgens Duit se media tegen. De Bondsrepubliek raakt meer en meer verdeeld in twee kampen: voor en tegen Pegida. Elders in het land waren gisteravond 100.000 tegendemonstranten op de been. Zij vinden dat Pegida het 'open en tolerante' karakter van het eigentijdse Duitsland be smeurt. Veel critici zien in Pegida niets anders dan een beweging van neonazi's. De weerstand tegen Pegida is breed gedragen en wordt fel geuit. Heiko Maas (SPD), bonds- minister van Justitie, riep vooraf- gaande aan de demonstratie in Dresden Pegida op om af te zien van de betoging. Die zou een af front zijn voor de nabestaanden van de Franse terreurslachtoffers. Ook Franse cartoonisten, die sym pathiseren met de slachtoffers van de redactie van het satirische blad Charlie Hebdo, keerden zich openlijk tegen Pegida. De Pegida-sympathisanten trok ken zich van de oproep niets aan. Zij zien in de aanslag in Parijs juist de bevestiging van het eigen gelijk. De aanslagen zijn voor hen een triest voorbeeld van de voort- kruipende islamisering van Euro pa. In hun oproepen toonden zij zich vastbesloten de wekelijkse optochten voort te zetten. Tijdens de Pegidatocht gisteren in Dres den moest de politie ingrijpen, omdat tegendemonstranten de weg blokkeerden. De tocht kon de zittende tegenbetogers uitein delijk passeren. Een dialoog tussen de twee kam pen komt maar niet op gang. Bondskanselier Angela Merkel, die eerder zei dat in de harten van de demonstranten niet zelden 'kil te, ja zelfs haat' heerst, sprak zich gisteren opnieuw tegen Pegida uit. „De islam hoort bij Duits land", zei ze tijdens een bezoek van de Turkse premier Davitoglu aan Berlijn. Dat is, ook onder haar eigen conservatieve aanhang, een gewaagde constatering. GRONINGEN - Het is altijd hetzelf de, zegt Harry Bos. „Heel veel steunbetuigingen op Facebook, maar als het erop aankomt, zie je niemand." Hij trekt het gifgroene mutsje van de Groninger Bodem Beweging over zijn oren. Bos wacht op Henk Kamp. De WD-minister van Economische Zaken komt naar Groningen om aan te schuiven bij de Dialoogta- fel, het overleg over de aardbevin gen, nog maar een paar uur na de jongste beving bij Hoogezand. Zijn bezoek is pikant, want vorige week lekte een rapport van de On derzoeksraad voor de Veiligheid uit. Daarin stond dat de overheid bij de gaswinning de afgelopen decennia geen oog had voor de veiligheid van de Groningers, al leen voor het financieel belang. Een koets ratelt op de keien. Een man stapt uit, verkleed als heraut. Een handjevol mensen ziet hoe hij het Manifest van Groningen op de deur van het provinciehuis plakt. De Groninger Bodem Bewe ging eist in het manifest dat Kamp veiligheid van burgers voor op stelt, dat hij onmiddellijk stopt met de gaswinning en dat hij de schade fatsoenlijk afhandelt. De actievoerende Groningers zijn blij dat het rapport uitlekte. „Voor Al die speldenprikken bij elkaar worden straks een grote, rode, zere plek ons is het de bevestiging van wat we al jaren zeiden", zegt actievoer ster Jannie Reinders. „We krijgen nu eindelijk erkenning. Het is na tuurlijk ook logisch. Als je als een idioot dat gas onder de bodem vandaan haalt, dan vraag je om problemen." Haar man Bram heeft de vlag van Groningen in Actie achterop zijn scootmobiel geplant. Jannie heeft haar megafoon mee. „We wonen in Farmsum, vlakbij het tanken park van de NAM. Daar pal onder was vorige week een aardbeving. Dat is wel angstig ja." De familie Reinders is er altijd bij acties. „Op den duur gaan die speldenprik ken wel zeer doen", zegt Jannie. „Ik ben zelf diabetespatiënt, dus ik weet wat het is. Al die spelden prikken bij elkaar worden straks een grote, rode, zere plek." Intussen staan tientallen mensen te wachten op de minister. De Groninger vlaggen wapperen. Ac tiegroep Schokkend Groningen, die vindt dat Kamp moet aftre den, deelt pamfletten uit: een foto van de minister met 'Persona non Grata' eronder. Max van den Berg, de commissaris van de Koning, komt langs. Hij klopt een actie voerder op de schouders. „Ik knok er net zo hard voor als jullie", zegt hij en verdwijnt snel naar binnen. Kamp is er nog steeds niet. Jan Da- les steekt zijn voet tussen de deur van het provinciehuis. „Dat heb ik geleerd van de Jehova's getui gen", roept hij. De deur gaat met een klap weer dicht. „Het is een dictatuur!", schreeuwt Dales. Dan komt het nieuws: Henk Kamp is via de achteringang naar binnen gegaan. De actievoerders sprinten de hoek om, ze bonken tegen de ruiten en maken foto's van de ruimte waar de Dialoogta- fel al begonnen is. „Ach", ver zucht een politieman tegen zijn collega. „Laat ze maar even." Hoogtepunten van Ierland Portugal Andalusië Rome, Sorrento Amalfi 'De Glimlach van Thailand' P If A■llï 'Wild' Zuid-Afrika Vol woede Cartoonisten nemen de Duitse anti-islamitische volksbeweging Pegida op de korrel. door onze correspondent Wierd Duk DRESDEN - In Dresden gingen gister avond opnieuw duizenden mensen de straat op voor de wekelijkse Pe- gida-demonstratie. Dat deden zij ondanks oproepen vanuit de rege ringspartijen SPD en CDU/CSU om, vanwege de terreur in Parijs, daar van af te zien. door Nadia Berkelder Actievoerster Jannie Reinders 8-daagse vlieg-bus rondreis 8/15-daagse vlieg-bus rondreis 8-daagse vlieg-bus rondreis 15-daagse vlieg-bus rondreis Vertrekdata: 15 april 6,27 mei17junietc. Vertrekdata 5 feb 19 maart 17 april 16 mei 30 juni etc Vertrekdata 15 april 6 mei/3,17juni1,15 julietc Vertrekdata: 17, 20 april 11,15,22, 25, 29 mei/5, 8,12, 22 juni/etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 16-daagse vlieg-bus rondreis v.a. slechts Vertrekdata: 6,27 april /li mei 20 juli etc. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl we are nor NAZIS 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4